Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro'dan Netanyahu'ya cevap: Soykırımcı!

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kendisine yönelik "Antisemitizm" suçlamasına "Sayın Netanyahu, tarihe soykırımcı olarak geçeceksiniz" şeklinde yanıt verdi.

GİRİŞ 12.05.2024 08:49 GÜNCELLEME 12.05.2024 09:06
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Petro, Netanyahu'nun kendisine yönelik "Hamas destekçisi antisemitist, bize ders veremez." sözlerine X sosyal medya hesabından cevap verdi.

"TARİHE SOYKIRIMCI OLARAK GEÇECEKSİNİZ"

Cumhurbaşkanı Petro, "Sayın Netanyahu, tarihe soykırımcı olarak geçeceksiniz. Binlerce masum çocuğun, kadının ve yaşlının üzerine bomba atmak sizi kahraman yapmaz. Avrupa'da milyonlarca Yahudi'yi katledenlerin yanında olacaksınız. Din ile ilgili olsun ya da olmasın soykırım soykırımdır. En azından devam eden katliamı durdurun." ifadelerini kullandı.

"GAZZE ÖLÜRSE, İNSANLIK DA ÖLÜR"

Netanyahu'nun sözlerini alıntılayan Petro, "Samiler, soykırımın sorumlusu olmamalıdır zira onlar bu soykırımı yaşadılar. Nazi Avrupa'sında Yahudi halkına yapılan soykırım kabul edilemez olduğu gibi, Filistin halkına yönelik halihazırda yapılan soykırım da kabul edilemez. Ben laik, cumhuriyetçi ve sıradan insanların destekçisiyim, Hamas destekçisi değilim. Beni demokratik, sıradan, laik ve dini ilkelerim Netanyahu'nun yaptığı soykırımı ve insanlık dışı barbarlığı reddetmeye yöneltiyor. Ne antisemitistim ne de insanlık düşmanıyım. Gazze ölürse, insanlık da ölür." değerlendirmesinde bulundu.

Kolombiya, Gazze'de Filistin halkına yönelik devam eden saldırıları gerekçe göstererek 3 Mayıs'ta İsrail ile diplomatik ilişkileri kestiğini resmen duyurmuştu.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 68
 • Ömer 2 ay önce Şikayet Et
  Katil mahluk, sıkışınca antisemitizm safsatasına sığınıyor. İnsanlık için senden ve kavminden daha kötüsü , daha zalimi, daha aşağılığı gelmedi. Tebrikler Kolombiya, tebrikler sayın başkan.
  Cevapla
 • Ruhsuz Empry 2 ay önce Şikayet Et
  Dünyada İNSANİ DEĞERLER GAZZE de KATLEDİLEN EN BÜYÜK DEĞERDİR. Artık özellikle KATİL SOYKIRIMCI SİYONİST İSRAİLİ VE ABD Yİ DESTEKLEYENLER İNSANI DEĞERLERİNİ YİTİRMİŞTİR. Özellikle bizi sürekli insani değerleri törpülemekle suçlayan AB ve ABD hiç insanlıktan bahsetmesin. Ne mutlu DİK DURANLARA.
  Cevapla
 • mert 2 ay önce Şikayet Et
  islam ve arap birligi ne yapiyor öküzün ota baktigi gibi aval aval bakiyorlar yahu bu liderden örnek alipda birazcik utansaniz ne olur bütün islam ve arap birligi tüm iliskileri kesseler gazzelilerden dahami kötü olurlar yazik bizim müslumanligimizda insanligimizda !!!°
  Cevapla
 • Ay yıldız 1453 2 ay önce Şikayet Et
  İslam dünyası Kolombiya devlet başkanlığı örnek alınız kendinize Allah Kolombiya devlet başkanına Hidayet nasip eylesin ondan razı olsun ağzına yüreğine sağlık insani ve onurlu davranışından dolayı kendisini yürekten alkışlıyoruz tebrik ediyoruz sağ olsun var olsun gerçekleri doğruları haykırdığı için teröristlerin yüzüne kendisini kutluyoruz.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Dünya liderleri cesaretini yitirmiş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EURO 2024'e damga vuran yıldızları seçtiler! Türkiye'den de 2 isim var
YRP'li isimden deli saçması "Erdoğan kaçacak" iddiası: İsmail Saymaz bile tepki gösterdi