Soykırımcıların Gazze'de "Hamas'a alternatif yönetim" tartışması

İsrail Savunma Bakanı Gallant, Gazze'de Hamas yenilene kadar "ertesi gün" tartışmalarının "anlamsız" olduğunu savunan Netanyahu'nun aksine, Hamas'a alternatif bir yönetim yapısı kurulmasını istediğini ancak yanıt alamadığını belirtti.

Soykırımcıların Gazze'de "Hamas'a alternatif yönetim" tartışması
Soykırımcıların Gazze'de "Hamas'a alternatif yönetim" tartışması
GİRİŞ 15.05.2024 21:27 GÜNCELLEME 15.05.2024 21:28
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Savunma Bakanı Gallant, Tel Aviv'de düzenlediği basın toplantısında, Netanyahu'nun Gazze'nin idaresi konusundaki açıklamalarına tepki gösterdi.

Uzun zamandır Gazze'de Hamas'a alternatif bir yönetim bulma yönünde çalışmanın gerekli olduğunu söylediklerini ancak herhangi bir yanıt alamadıklarını kaydeden Gallant, "Ordunun planı tartışmaya açılmadı, daha da kötüsü yerine hiçbir alternatif getirilmedi. Gazze'de askeri-sivil bir rejim, İsrail için kötü ve tehlikeli bir alternatiftir." dedi.

Gazze'de askeri bir yönetimin kurulmasını kabul etmeyeceğini ifade eden Gallant, Netanyahu'ya, konuya ilişkin bir karar vermesi ve İsrail'in Gazze Şeridi'nde sivil-askeri bir rejimin olmayacağını ilan etmesi ve Hamas'a alternatif bir yönetimi teşvik etmesi çağrısında bulundu.

NETANYAHU'NUN GALLANT'A CEVABI GECİKMEDİ

Başbakan Netanyahu, sosyal medya platformu X üzerinden paylaştığı videoda Gallant'ın eleştirilerine yanıt verdi.

Ordunun Hamas'a karşı savaşmaya devam ettiğine işaret eden Netanyahu, "Hamas var olduğu sürece başka hiç bir aktör Gazze'yi yönetemeyecek, kesinlikle Filistin Yönetimi değil." ifadelerini kullandı.

Netanyahu bugün başka bir video konuşmasında, İsrail'in aylardır Hamas'tan sonra Gazze'nin idaresi konusundaki sorularla uğraştığını öne sürmüştü.

Hamas yenilene kadar "ertesi gün" tartışmalarının "anlamsız" olduğunu savunan Netanyahu, "Hamas'ın Gazze'yi askeri olarak idare etmediği netleşene kadar, hiçbir aktör kendi güvenliği korkusuyla Gazze'nin sivil yönetimini tek başına kabul etmeye hazır olmayacak." iddiasında bulunmuştu.

Netanyahu, İsrail'in Gazze'deki "sivil yönetim" meselesine çözüm bulmak için çalıştığını ve yapılanların bir kısmının gizli olduğunu kaydetmişti.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 13
 • Kamil 1 hafta önce Şikayet Et
  Aralarında kim en kötü olacak , İsrail Kamuoyu ve Seçmenin gözüne girecek mücadelesi var .
  Cevapla
 • Zeki 1 hafta önce Şikayet Et
  Hiç sanmayın doğru değil çünkü katiller ve caniler hiç ve hemde hiç birbirlerinden ayrı düşmyacaklar sadece başkalarını aldatmak ve asıl katlı amları örtmek ve fikirleri başka yerlere çevirmek. Ama Altan ve yer dibinde anlaşmalar kalıcı ve ebedî hâl durumunda
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  Zebani netenyahu
  Cevapla
 • Selim 1 hafta önce Şikayet Et
  ABD 'nin yöntemi ise şu; Bazı islam ülkelerini de yanına alarak kukla Abbas yönetimini güçlendirmek, Gazze halkına bolluk, kurtuluş, Gazze'nin onarımı gibi vaatlerde bulunarak Gazze halkının tercihini Abbas'a yönlendirerek hamas'ı etkisileştirmek. Yani Gazze'yi Batı Şeria gibi yapıp silahsuzlandırmak ve Abbas üzerinden kontrolü yine israil'e vermektir.
  Cevapla
 • Hüseyin- 1 hafta önce Şikayet Et
  Onlar birbirini yemezler,kendiniz gibi ahmakmi zannediyorsunuz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ata Emre'yi öldüren şüphelinin babasına istenen ceza belli oldu
Hazine ve Maliye Bakanlığı vatandaşa 'ihbar ikramiyesi' verecek