İran'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri 28 Haziran'da

Helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin yerine geçici Cumhurbaşkanı olarak atanan Birinci Başkan Yardımcısı Muhammed Muhbir, Cumhurbaşkanlığı Seçimi tarihini 28 Haziran olarak açıkladı.

İran'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri 28 Haziran'da
İran'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri 28 Haziran'da
GİRİŞ 20.05.2024 23:02 GÜNCELLEME 21.05.2024 00:53
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir, Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ve Yargı Erki Başkanı Gulamhüseyin Muhsin Ejei ile Cumhurbaşkanlığı Seçimi tarihinin belirlenmesine ilişkin görüşme yaptı.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 28 HAZİRAN'DA

Görüşme sonunda yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nin 28 Haziran’da yapılacağı belirtildi.

Cumhurbakanlığı seçimlerinde aday olmak isteyenlerin 30 Mayıs ile 3 Haziran tarihlerinde gerekli başvuruları yapması gerekecek.

Seçim tanıtım çalışmaları da 12 Haziran'dan 27 Haziran sabahına kadar yürütülecek.

IRNA: Kazada ölen Cumhurbaşkanı Reisi, Kum kentinde defnedilecekIRNA: Kazada ölen Cumhurbaşkanı Reisi, Kum kentinde defnedilecek

İran'da yeni cumhurbaşkanı kim olacak? Bundan sonra neler yaşanacak?İran'da yeni cumhurbaşkanı kim olacak? Bundan sonra neler yaşanacak?

İRAN'DA HAYATINI KAYBEDEN REİSİ'NİN ARDINDAN CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

İran Anayasayı Koruyucular Konseyi, Anayasa uyarınca cumhurbaşkanlığı görevini, ülkenin lideri Ali Hamaney’in onaylamasının ardından Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir devralmıştı.

İran anayasasına göre, yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi amacıyla meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan kurulun düzenlemeleri yapması gerekiyor.

İran’da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyinin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • ebu muhammed 1 ay önce Şikayet Et
  insan çok aciz varlık .saltanat ve makam sahipleri ölümün en gerçek olduğunu anlıyorlar gidince. he unutuyoruz ve aldanıyoruz kaybediyoruz. ibret almıyoruz.ve bir alemde dönüp duruyoruz. ama hesabı vakti birgün bizede gelecek. ah vah edeceğiz. ey insanoğlu gururlanma sıra sanada bana da gelecek. bunca yaptığımız zulüm den hesabı vereceğiz.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  devletin başi bir gunde olsa boş birakilmaz. hizli bir karar ve hizli sekilde seçime gitmek
  Cevapla
 • cengiz han 1 ay önce Şikayet Et
  iranda derin devlet varmi ?
  Cevapla
 • Abdulkadir 1 ay önce Şikayet Et
  Adam toprağa girseydi bari de öyle açıklasaydınız yuh.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Işıkhan'dan anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin ailelerine ziyaret
Trabzonspor transfer olan Ozan Tufan'ın ilk hamlesi Fenerbahçelileri çılgına döndürdü