BM duyurdu: Refah'ta gıda dağıtımı durduruldu

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail ordusunun saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nin güneyinde bulunan Refah kentinde gıda dağıtımının malzeme ve güvenlik eksikliği nedeniyle durdurulduğunu açıkladı.

BM duyurdu: Refah'ta gıda dağıtımı durduruldu
BM duyurdu: Refah'ta gıda dağıtımı durduruldu
GİRİŞ 21.05.2024 21:28 GÜNCELLEME 21.05.2024 21:28
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA), X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Gazze'deki faaliyetlere ilişkin bilgi verildi.

Refah'ta gıda dağıtımının durdurulduğu belirtilen açıklamada, "Malzeme eksikliği ve güvensizlik nedeniyle Refah'ta halihazırda gıda dağıtımı askıya alındı." ifadesi kullanıldı.

UNRWA'nın Gazze'deki 24 sağlık merkezinden yalnızca 7'sinin faaliyet gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada, İsrail ordusunun işgal ettiği Refah Sınır Kapısı ile Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı'nın kapatılması ve aksaklıklar nedeniyle son 10 günde hiçbir tıbbi malzemenin ulaştırılmadığı aktarıldı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında sivil kayıpların yaşandığına vurgu yapılan açıklamada, İsrail ordusunun, başta Refah ve Kerem Ebu Salim sınır kapıları çevresi olmak üzere Gazze'nin güneyi ve Refah'ın doğusundaki kara saldırılarını genişlettiği ifade edildi.

İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusuna kara saldırısı başlatmış Mısır'a açılan sınır kapısı Refah'ın Filistin tarafında kontrolü ele geçirmişti.

İsrail ordusunun işgal ettiği bölge Gazze'ye insani yardımların girişinde ana geçiş noktası olan ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin yurt dışına seyahat etmek için kullandıkları tek geçiş noktası Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı'nı da içeriyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 103’ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 35 bin 647 Filistinli öldürüldü, 79 bin 852 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 6
 • Mustafa 3 hafta önce Şikayet Et
  Allah'ın laneti sizin ve destekçilerinizin üzerine olsun inşallah
  Cevapla
 • RAMAZAN KARAKAYA 3 hafta önce Şikayet Et
  Bütün uluslararası kuruluşlar akıl hastası çocuk bebek katili organ hırsızı yahudi sermayesi<,cemaati >nin uşağı arka bahçesi.
  Cevapla
 • RAMAZAN KARAKAYA 3 hafta önce Şikayet Et
  Kardeşleri daha çocukken yusufun canına kasdedip babalarına yalan söyleyen.omurgası olmayıp girdiği kaba göre şekil alan çocuk bebek demeden masum insanları aç susuz bırakıp katleden organlarını gaspeden lanetli millet israiloğulları,yahudi cemati ve onların beslemesi haçlı bozuntuları muhakkak ilâhi adalet katında yaptıklarının bedelini ödeyecekler.eden bulur.
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu vahşet bitmeyecek mi Allahım
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  10 milyonluk ülkeye söz geçiremeyen temeli bozuk BM
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En popüler bayram rotaları
Erdoğan ile Özel telefonda bayramlaştı