ABD'den İsrail'e peş peşe uyarı! Blinken: Büyük bir direniş olur!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'in Refah'ı işgal etmesi halinde problemin çözülmeyeceğini ve Gazze'de kendisinin sorumlu olacağı büyük bir direnişe neden olacağı konusunda uyardı.

ABD'den İsrail'e peş peşe uyarı! Blinken: Büyük bir direniş olur!
ABD'den İsrail'e peş peşe uyarı! Blinken: Büyük bir direniş olur!
GİRİŞ 22.05.2024 23:51 GÜNCELLEME 22.05.2024 23:51
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Blinken, Temsilciler Meclisindeki bütçe oturumunda, Gazze ve Refah'taki son duruma ilişkin soruları yanıtladı. Blinken, İsrail'i Refah'a saldırmamaları konusunda uyardı.

ABD'den İsrail'e peş peşe uyarı! Blinken: Büyük bir direniş olur!

BLINKEN, İSRAİL'İ BİR KEZ DAHA UYARDI 

İsrail'i güvenilir ve uygulanabilir kapsamlı bir plan olmaksızın Refah'a büyük bir saldırı düzenlemesi konusunda bir kez daha uyaran Blinken, bölgede 1,5 milyon civarında Filistinli sivilin bulunduğunu ve böyle bir bölgenin işgal edilmesinin ciddi sonuçlar doğuracağını vurguladı.

'GAZZE'DE BÜYÜK BİR DİRENİŞ OLUR'

Blinken, "Eğer İsrail, (Hamas'ın) kalan taburlarını yok etmek için bütünüyle Refah'a girerse problem çözülmeyecek. Böyle bir saldırıdan sonra bile binlerce silahlı Hamas üyesi kalacak. Bu durumda İsrail, Gazze'de, kendisinin sorumlu olacağı büyük bir direnişi miras alacak." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'den İsrail'e peş peşe uyarı! Blinken: Büyük bir direniş olur!

İsrail'in kendilerine Refah'a saldırıyla ilgili bugüne kadar kapsamlı bir plan sunmadığını hatırlatan Blinken, böyle bir plan olmaksızın ilerlemenin çok zor olacağını, bunun yerine kendilerinin sadece Hamas üyelerini elimine etmek için birtakım planlar sunduklarını belirtti.

ABD'nin sunduğu perspektifin sadece Hamas'ı hedef aldığını ve bunun yanı sıra bölgedeki sivillerin daha az zarar görmesini amaçladığını savunan Blinken, İsrail ile Refah konusundaki endişelerini her görüşmelerinde paylaştıklarını söyledi.

BLINKEN'A TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDE SOĞUK DUŞ

Öte yandan, Temsilciler Meclisindeki oturum devam ederken Blinken'ı ve ABD yönetimini protesto eden bazı göstericiler, "Gazze'deki soykırımdan Blinken'ın sorumlu olduğu" yönünde sloganlar attı.

ABD'den İsrail'e peş peşe uyarı! Blinken: Büyük bir direniş olur!

Kongre polisinin salondan çıkardığı göstericiler, salonun çıkışında da protestolarına devam etti.

Dün de ABD Senatosunda bütçe oturumuna katılan Blinken, benzer şekilde protestolarla karşılaşmış ve "Gazze'nin kasabı" sloganlarına muhatap olmuştu.

KAYNAK: AA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 75
 • cem 3 hafta önce Şikayet Et
  gerçekten samimi olsa abd filistin sorunun kısa sürede çözülürdü. abd filistinide tanır ve filistin devleti kurulmazsa yardımları keseceğini gerekirse ambargo uyğulayacağını söylese siyonist yahudiler bu apertheid rejimini sürderemeyeceklerini anlayacaktı.güney afrikaya yaptığınızı yapın ve ambargo kararı alın çözülüyormu çözülmüyormu abd artık siyonizm ve soykırım destekçiliğini bırak
  Cevapla
 • vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  EE gazze limanı neden işgal ettiniz. Sözde yardım için ama kime filistinler mi? israil soysuzuna mı yardım ? Filistine olsaydı kendiniz masraf edip yapmazdınız kuklanız arap ülkelerine yaptırırdınız
  Cevapla
 • Mehmet Ercan 3 hafta önce Şikayet Et
  Türkiye olarak; 2015 yılında İslam İşbirliği Teşkilatına üye ülkelerin katılımıyla teröre kurulmuş olan Teröre Karşı İslam İttifakı Ordusunu, Gazze de de İsrail Devletinin yaptığı devlet terörüne karşı bu terörü durdurmak için Türk Dışişlerince göreve çağırılmasını gerekli girişimde bulunulmasını saygılarımla arz ederim
  Cevapla
 • 18 06 3 hafta önce Şikayet Et
  Ey Müslümanım diyen İnsanlar şu andan itibaren dünya yüzünde İsrailli ve Yahudi avı başlatılsın ve önüne gelen herkes öldürebildiği kadar yahudi'yi öldürürse dünyadaki bütün problemler ve sorunlar kendiliğinden biter dünyada mutluluğa kavuşur diye düşünüyorum
  Cevapla
 • tttttt 3 hafta önce Şikayet Et
  Dünya üzerinde yer-mekan fark etmez israil li avı başlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar'dan Kurban Bayramı mesajı: Hedef Kızılelma
İsrail saldırıları altındaki Gazze'de bayrama hazırlık