Sivrisineklerin genetiklerini değiştirip doğaya saldılar

Böcekler üzerinde çalışan biyo-teknoloji şirketi Oxitec, sıtma vakalarının arttığı Cibuti'de ısırmayan sivrisineklerin doğaya salındığını duyurdu.

GİRİŞ 24.05.2024 15:53 GÜNCELLEME 24.05.2024 16:33
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Cibuti hükümetiyle ortak yapılan pilot proje kapsamında on binlerce genetiği değiştirilmiş ısırmayan erkek sivrisinekler, sıtmayla savaşmak için dün doğaya salındı. İngiltere merkezli zararlı böcekler üzerinde çalışan biyo-teknoloji şirketi Oxitec, dün yaptığı basın açıklamasında pilot çalışmanın bir parçası olarak sıtmaya karşı genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin doğaya salındığını duyurdu.

Açıklamada, "Isırmayan Friendly (dost canlısı) Anopheles stephensi erkek sivrisineklerinin ilk salınımı, Cibuti Hükümeti'nin düzenleyici otoritelerinin incelemesi, onayları ve Friendly sivrisineklerinin Cibuti'ye ithal edilmesinin ardından, Cibuti Şehrindeki bir topluluk olan Ambouli'de gerçekleştirildi." denildi.

"HEDEFİMİZ, YAYILIMI ACİLE TERSİNE ÇEVİRMEK"

Gelecek haftalarda bölgenin gözlem altında olacağını belirten şirket yetkilileri, pilot çalışma için 2 yıllık bir bilimsel çalışma gerçekleştirildiğini vurguladı. Cibuti Cumhurbaşkanı Sağlık Danışmanı Albay Dr. Abdullah Ahmed Abdi konuyla ilgili, "Hükümetimizin hedefi, Cibuti'de son on yılda artış gösteren sıtma yayılımını acilen tersine çevirmek. Bugünkü lansman önemli bir ulusal dönüm noktasıdır, ancak daha da heyecan verici olan ise çözümün bölge ve tüm Afrika kıtası için sahip olduğu potansiyeldir." dedi.

2020'DE 73 BİN VAKA KAYDEDİLDİ

Açıklamada sıtma hastalığının, Cibuti’de 2012 yılında 27 vaka olarak bildirildiği ancak 2020 yılına gelindiğinde bu sayının 73 bine yükseldiği vurgulandı. Bölgedeki sıtmanın kentsel ortamlarda gelişen oldukça istilacı bir tür olan Anopheles stephensi türü sivrisineğin bölgeye gelmesiyle kaynaklandığı belirtildi. Böcek ilacına karşı dirençli olduğu belirtilen türün, Afrika’daki halkın sağlığını tehdit ettiği ifade edildi. Oxitec’in paydaşları arasında Bill ve Melinda Gates Vakfı da yer alıyor ve Bill Gates’in özellikle Cibuti’de yükselen sıtma vakalarına dair bir bilgilendirme videosu bulunuyor.

KAYNAK: DHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 5
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ısırmayan sivrisinek nasıl beslenecek. ))
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Yandi cubuti vah vah
  Cevapla
 • alp 1 ay önce Şikayet Et
  yeni bir bela saracaklar ülkeye. hem şirket hem de ingiliz. zaten en tehlikeli karışım oluşmuş.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ingilizlere güvenen yolda kalır..Altından ne çıkacak,zaman gösterecek.
  Cevapla
 • (76) 1 ay önce Şikayet Et
  Isıranlarıda toplasaydılar bari hem ısıran hem ısırmayan sinek kalabalık yapar
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Vatandaş tepkisini koydu! Peş peşe indirim kararları
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC vatandaşlarına müjde