Gürcistan meydan okumuştu...ABD'den yaptırım kararı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, yaptığı açıklamada, Gürcistan Parlamentosunda kabul edilen "yabancı etkinin şeffaflığı" yasası "Gürcistan'da demokrasiyi baltalamaktan" sorumlu kişilere vize kısıtlamaları getirdiklerini açıkladı.

GİRİŞ 25.05.2024 07:49 GÜNCELLEME 25.05.2024 08:44
Bu Habere 137 Yorum Yapılmış

ABD, Tiflis'te haftalarca kitlesel protestoları tetikleyen tartışmalı "yabancı ajan" yasası nedeniyle Gürcistan'la ikili işbirliğini gözden geçirdiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Gürcü Hayali'nin (Gürcistan'daki iktidar partisi) önerdiği "dış etki" yasasıyla bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere, Gürcistan'da demokrasiyi baltalamaktan sorumlu olanlara yönelik yeni bir vize kısıtlama politikasını duyuruyorum." ifadesini kullandı. 

"İKİLİ İŞBİRLİĞİNİN KAPSAMLI BİR İNCELEMESİNİ BAŞLATIYORUM"

Aynı zamanda ABD Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Bakan Blinken, Gürcistan ile ikili ilişkiler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Blinken, "Ayrıca, bugün ABD ile Gürcistan arasındaki ikili işbirliğinin kapsamlı bir incelemesini başlatıyorum." ifadesini kullanarak, Gürcü liderlerin yasayı yeniden gözden geçireceklerini, halkın demokratik ve Avrupa-Atlantik hedeflerine doğru ilerlemeleri için gereken adımları atacaklarını umduğunu belirtti. 

GÜRCİSTAN'DAN TEPKİ

Gürcistan'da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi, Gürcü yetkililere yönelik vize kısıtlamasınakararına tepki gösterdi.

Açıklamada, hükümet temsilcilerine vize kısıtlaması getirilmesi olasılığının Gürcistan karşıtı bir adım olduğu kaydedildi.

Gürcistan'a yönelik şantaj ve tehdit politikasının yürütüldüğü savunulan açıklamada, bunun iki egemen devlet arasındaki ortaklık ruhu ve stratejik işbirliğine aykırı olduğu belirtildi.

Partinin açıklamasında bu kararın, aslında Gürcistan'ın bağımsızlık ve egemenliğini kısıtlamaya yönelik bir girişim olduğu yinelendi

GÜRCİSTAN'DAKİ TARTIŞMALI YASA

Gürcistan'da Gürcü Hayali Partisinin nisanda sunduğu "yabancı etkinin şeffaflığı" konulu yasa tasarısına parlamentoda ilk onay 17 Nisan'da, ikinci onay 1 Mayıs'ta verilmişti.

Genel Kurulda 14 Mayıs'ta yapılan üçüncü ve nihai oylamada tasarı, 30 "hayır"a karşılık 84 "evet" oyuyla kabul edilerek yasalaşmıştı.

Düzenleme, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcistan'daki kuruluşların "yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon" olarak kaydolmalarını veya para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını öngörüyor.

Yasaya göre "yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon" olarak kabul edilen STK ve medya gibi kurum ve kuruluşların, kamu siciline aynı isimle kayıtlı bulunmaları gerekiyor.

Tasarı, yasalaşma sürecinde hem parlamentoda hem de ülke genelinde protestolara yol açmıştı. Muhalifler, tasarıyı "Rus yasası" olarak nitelendiriyor.

Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, 18 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, yasayı veto ettiğini açıklamıştı.

Öte yandan iktidar partisi, parlamentoda Cumhurbaşkanı Zurabişvili'nin yasaya yönelik kullandığı veto kararını aşacak çoğunluğa sahip bulunuyor.

Yeniden parlamentoya gönderilen yasanın, gelecek günlerde tekrar oylanması ve yine kabul edilmesi bekleniyor. Kabulü halinde yasanın yeniden imza için Cumhurbaşkanı Zurabişvili'ye gönderilmesi, imzalanmaması durumunda bu kez Parlamento Başkanı'nın imzalayarak resmi süreci tamamlaması öngörülüyor.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 137
 • İtaattaHayatVar 4 hafta önce Şikayet Et
  Türkiyemiz'in böyle sorunları yok elhamdulillah... Çünki ne derlerse itaat ediyoruz...
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Gürcistan ABD tarafından tehdit ediliyor.Katil ABD ve İtrail, bütün cografyamizi karıştırıp dizayn etmek istiyor.Bu na izin verilmemelidir.
  Cevapla
 • Misafir1234 1 ay önce Şikayet Et
  Ne demokrasisi ya ne diyorsun gazzede insanlar daha ölsün diye tonlarca silah ver sonra demokrasi de hadi ordan gürü git isne
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bu ahlaksızlar, dernek adı altında memlekette binlerce casus oluşturdular. Acilen dışardan fonlanan dernek ve kişilerin bu ahlaksızlar ile bağlarının kesilmesi şart ve gereklidir.
  Cevapla
 • net 1 ay önce Şikayet Et
  amerika, itrailin kurduğu bir terör örgütüdür
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzonspor, Cihan Çanak'ı duyurdu
Tacikistan'da başörtülü kadınları hastaneye almadılar! Skandal görüntüler