Başkan Erdoğan duyurdu! Gürcistan ile anlaşma sağlandı! Tüm dünyaya Filistin çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı İrakli Kobakhidze ile ortak basın toplantısında konuştu. Erdoğan, "Ticaret hacminin 5 milyar dolara seviyesine gelmesi üzerinde anlaştık." dedi.

GİRİŞ 16.05.2024 18:46 GÜNCELLEME 16.05.2024 19:42
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Son dakika Recep Tayyip Erdoğan haberleri: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Külliyesi'nde bir araya geldiği Gürcistan Başbakanı İrakli Kobakhidze ile düzenlediği ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolar seviyesine çıkarılması konusunda anlaşmaya varıldığını söyleyen Erdoğan, "Devletimizin nefesi terör ve suç örgütleri mensuplarının ensesinde olmaya devam edecektir." dedi.

Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar şu şekilde:

'TÜRKİYE'NİN GÜRCİSTAN'A GÜÇLÜ DESTEĞİNİ BİR KEZ DAHA VURGULADIK'

Gürcistan Başbakanı Kobakhidze'ye hoş geldiniz diyorum. Slovakya Başbakanı'na yönelik menfur bir saldırı yaşandı. Sayın Başbakana ve Slovakya halkına tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Dost Gürcistan halkının bağımsızlık gününü şimdiden tebrik ediyorum. Sayın Kobakhidze'ye görevinde başarılar diliyorum. İki dost ülke olarak verimli görüşmeler gerçekleştirdik.

Türkiye'nin Gürcistan'a güçlü desteğini bir kez daha vurguladık. Sayın Başbakan, Gürcistan'daki iç siyasi durum hakkında bizimle görüş paylaştı. Türkiye olarak gelişmelerin Gürcistan halkı adına olumlu sonuçlanmasını temenni ediyorum.

'İKİ ÜLKE OLARAK TİCARET HACMİNİN 5 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNE GELMESİ ÜZERİNDE ANLAŞTIK'

İki ülke olarak ticaret hacminin 5 milyar dolara seviyesine gelmesi üzerinde anlaştık. Orta Koridor'un bel kemiği Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu'nun yeniden tam kapasiteyle faaliyete geçmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Havaalanları, limanlar, yollar gibi Gürcistan'ın büyük altyapı projelerinde destek olacağımızı Sayın Başbakana ilettik.

'DEVLETİMİZİN NEFESİ TERÖR VE SUÇ ÖRGÜTLERİ MENSUPLARININ ENSESİNDE OLMAYA DEVAM EDECEKTİR'

FETÖ ve PKK başta olmak üzere terör örgütleri ve organize suç şebekeleriyle mücadelemizi daha etkin kılacak adımlar üzerinde durduk. Devletimizin nefesi terör ve suç örgütleri mensuplarının ensesinde olmaya devam edecektir.

Bölgesel ve küresel meseleleri de ele aldık. Filistin halkının özgürlük mücadelesi her zeminde desteklenmeli. 10 Mayıs'ta BMGK'nin aldığı karar uluslararası toplumun durduğu noktayı gösteriyor. Dünyanın her yerindeki Filistin desteğini çok anlamlı buluyorum.

ERDOĞAN'DAN TÜM DÜNYAYA FİLİSTİN ÇAĞRISI

Filistin halkının uğruna ağır bedeller ödediği özgürlük mücadelesini tüm insanlığın hukuk ve diplomasi zemininde desteklemesi gerekiyor.

Dünyanın dört bir yanında devam eden Filistin'de destek gösterilerini çok anlamlı buluyorum. Henüz Filistin devletini tanımayan devletleri bunu yapmaya davet ediyorum.

Sayın Başbakan ile Rusya-Ukrayna arasındaki savaşını da görüşme fırsatı bulduk. Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanacak barış anlaşmasının bölge açısından tarihi bir fırsat olduğunu görüştük.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda A Milli Takımımız Gürcistan ile aynı grupta yer alıyor. Takımlarımıza şampiyonada şimdiden başarılar diliyorum.

Gürcistan Başbakanı Kobakhidze'nin açıklamaları şu şekilde:

'ERDOĞAN TÜRK HALKININ MENFAATLERİNİ KORUYAN GERÇEK BİR LİDER'

Gürcistan Başbakanı olarak ilk defa dost ve komşu ülkemizi ziyaret etmekten çok mutluyum. Stratejik ortaklığımızın olduğu bir ülke Türkiye. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ı ziyaret etmekten çok mutluyum.

Sadece Cumhurbaşkanı değil tüm Türk halkının da menfaatini koruyan gerçek bir lider. Sizin gösterdiğiniz liderlik hepimize örnek oluyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÜRCİSTAN'I ZİYARET EDECEK

Sayın Cumhurbaşkanı aynı zamanda size bize gösterdiğiniz sıcak karşılama ve misafirperverlik için teşekkür ederiz. İkili ve çok taraflı iş birliği gündemimizi tartıştık. Çok çeşitli konularda fikir alışverişinde bulunduk. İlişkileri en üst seviyede tutma konusunu konuştuk. 

Sayın Cumhurbaşkanı Gürcistan'ı ziyaret edeceğine söz verdi. En yakın zamanda bu ziyarette gerçekleşecek.

'AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN ARASINDAKİ BARIŞ ANLAŞMASI GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME'

Gürcistan, Avrupa Birliği aday ülkesi, geleceğe yönelik planlarımız bağlamında aynı zamanda bölgesel gelişmeleri de ele aldık. Biz Kafkaslarda ülkelerin barışçıl bir şekilde beraber yaşamasını istiyoruz. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Barış Anlaşması gerçekten çok önemli bir gelişme.

Güvenlik sınamaları açısından bakacak olursak Ukrayna'daki savaşı ele aldık. Bu savaş bölgenin barış altyapısında bir tehdit oluşturuyor.

KAYNAK: HABER7
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 22
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Gürcistan kardeş bir ülke dayanişma içerisinde olmalıyız
  Cevapla
 • Hüseyin- 2 ay önce Şikayet Et
  Gürcistan hukuk düzenini Türkiyeye getirirlerse...bunu bile yapamazlar beceriksizler.Düzen,huzur,disiplin olmazsa aksine rüsvet olan Devletler kalkinamaz.Hangi Türk Devleti kendiliginden iyi yönetiliyor ? hangi Müslüman Devleti ? ben tanimiyorum.
  Cevapla
 • Tuzla 2 ay önce Şikayet Et
  Trabzon Rize Batum hizlidemiryolu hatti azarbeycan petrol takasiyla yapilabilir karsiliginda hopa rize Trabzon a azarbeycan limanlar kurup isletebilir caykur gurcistanda Cay Ve fiskobirllik findik plantasyonlari kurup isletebilir
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  şu lanetlilerin dolarını ağzımıza almasak tl desek olmazmı
  Cevapla
 • Das 2 ay önce Şikayet Et
  Gürcistan Azerbaycan türkiye 3 kardes ülke
  Cevapla
 • Emekli 2 ay önce Şikayet Et
  Azerbeycan tambir israil dostu israil dostundanda bize dost olmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biden'ın çekilmesi halinde yardımcısı Harris'in başkan olması bekleniyor
ABD, BM, Hamas ve Fransa'dan son dakika İsrail duyurusu! Skandal Filistin kararı