Putin'i kızdıracak hamle: İmzalar atıldı Fransa, Ukrayna'ya asker gönderiyor

Ukrayna Başkomutanı Oleksandr Sırski, Fransa'nın Ukrayna'da savaşan birlikleri eğitmek üzere Kiev'e asker göndereceğini açıkladı.

Putin'i kızdıracak hamle: İmzalar atıldı Fransa, Ukrayna'ya asker gönderiyor
Putin'i kızdıracak hamle: İmzalar atıldı Fransa, Ukrayna'ya asker gönderiyor
GİRİŞ 28.05.2024 17:34 GÜNCELLEME 28.05.2024 17:34
Bu Habere 92 Yorum Yapılmış

Ukrayna Başkomutanı Oleksandr Sırski, Fransa'nın yakında savaşın harap ettiği Ukrayna'ya birlikleri eğitmek için asker göndermeye başlayacağını söyledi.

Sırski, Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu ile yaptığı görüşmenin ardından, Fransız askeri eğitmenlerinin Ukrayna eğitim merkezlerini ziyaret etmelerine izin veren belgelerin imzalandığını söyledi.

Başkomutan Sırski, Telegram sosyal ağ uygulamasında, "Fransa'nın, Ukrayna askeri personelinin eğitimi için Ukrayna'ya eğitmenler gönderme girişimini memnuniyetle karşılıyorum" paylaşımında bulundu.

İMZALAR ATILDI

İlk Fransız eğitmenlerin yakın zamanda eğitim merkezlerini ziyaret etmelerini, altyapılarını ve kadrolarını tanımalarını sağlayacak belgeleri imzaladığını belirtti.

Sırski, "Fransa'nın kararlılığının diğer Batılı ortakları da bu iddialı projeye katılmaya teşvik edeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı. İlk Fransız askeri konuşlandırmalarına ilişkin hiçbir ayrıntı paylaşılmadı.

MACRON DAHA ÖNCE DE SÖYLEMİŞTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, şubat ayında Batılı birliklerin Ukrayna'ya gönderilmesinin "göz ardı edilemeyeceğini" söylemişti.

Müdahale, NATO içinde bölünmelere yol açtı; çünkü ittifakın üye ülkeleri, Rusya ile çatışma riskini artırabilecek askeri hamleleri reddetti.

İngiltere ve Almanya, Macron'un önerisine karşı olduklarını yüksek sesle dile getirdi.

Rusya'dan savaşı durduracak adım! Putin 'Türkiye' şartı koşup resmen duyurduRusya'dan savaşı durduracak adım! Putin 'Türkiye' şartı koşup resmen duyurdu

MOSKOVA TOPYEKUN SAVAŞI TETİKLER

Moskova, Batılı birliklerin konuşlandırılmasının "kaçınılmaz olarak" Rusya ile NATO arasında topyekün bir savaşı tetikleyeceğini iddia etti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis geçen hafta, "Litvanya, Ukraynalıların kendi topraklarında eğitimini organize edebilecek, Fransa veya başka bir ülke tarafından yönetilebilecek bir ülkeler koalisyonunun parçası olmaya hazır" diye konuştu.

İngiltere, ABD ve AB ülkeleri, Rusya'nın şubat 2022'de Ukrayna'ya tam kapsamlı işgalini başlatmasından bu yana Avrupa topraklarında 10 binden fazla asker eğitti.

RUSYA 'MEŞRU HEDEF OLURLAR' DEMİŞTİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili geçtiğimiz haftalarda Fransa'nın Ukrayna'ya askeri güç göndermesi halinde Rusya'nın tepkisinin yalnızca siyasi olmayacağını söylemişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da “Eğer Fransızlar çatışma bölgesinde görünmek isterlerse ister istemez Rus ordusu için hedef haline gelir” demişti.

Polonya: Tüm Avrupa silahlanmalıPolonya: Tüm Avrupa silahlanmalı

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 92
 • CABBAR 3 hafta önce Şikayet Et
  Afrikadan kovulan Fransa silah satma peşinde.Fransa,ya gitmeyin, patlamalar olur,demedi demeyin,Putin,i hafife almayın...
  Cevapla
 • Murat76 3 hafta önce Şikayet Et
  Zelensky de yahudi, macron da yahudi. Yahudiler 3. Dünya savaşını çıkarmaya çalışıyor, korkarım ki amerikanın gazıyla başaracaklar. Fransa halkı uyanıp isyan edecektir diye umuyorum. Yoksa dünyayı saçma sapan bir din savaşı bekliyor. Armagedon savaşı, Tanrıyı kıyamete zorlama, isanın dönüşü gibi komplo teorileri gerçek olacak.
  Cevapla
 • verme 3 hafta önce Şikayet Et
  rusya yakinda nukler atacak yazin bir yere burda øzel paket yapacak video cekip uzerine degisik ulke ismi yazacak bunlarin parali askerini getirin kellesini her kelleye yuz dolar de ukrani kendisi bile keser verin sonra paket yaparsin fr verirsin
  Cevapla
 • Millet 3 hafta önce Şikayet Et
  Osmanlının ahı çıkıyor yavaş yavaş
  Cevapla
 • Vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  Makron rostchildlerden emri almış avrupanın yok olması için elinden geleni yapıyor bu zengin aileler isviçrede dağlara sığınaklar yaptılar oraya kaçacak bu hasta kafalı azınlık bizde oraya onları avlamaya gideceğiz ama o zaman
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Türkiye'den son uyarı! Bölgede ipler gerildi, 'rest' çekildi...
Hollanda ile Fransa puanları paylaştı!