Avustralya'dan Filistin'i tanımama kararı

Avustralya'da muhalefetteki Yeşiller Partisinin sunduğu "Filistin devletini tanıma"ya yönelik yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada reddedildi.

GİRİŞ 29.05.2024 15:07 GÜNCELLEME 29.05.2024 16:26
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Avustralya'nın Filistin devletini tanımasını öngören yasa tasarısı için Temsilciler Meclisi'nde oylama yapıldı. Yeşiller Partisinin lideri Adam Bandt'ın "barışa doğru somut adım" olarak nitelediği ve ülkesinin Filistin devletini tanımasını öngören yasa tasarısı 5'e karşı 80 oyla parlamento engeline takıldı.

ÜLKEDE TARTIŞMALARA YOL AÇTI

Bandt, parlamentodaki oylamanın sonuçlarını eleştirerek, iktidardaki İşçi Partisinin Filistin'in tanınması aleyhine oy kullandığını hatırlattı. İşçi Partisinin Filistin'i tanıyan 146 ülke yerine ana muhalefet lideri Peter Dutton'a katıldığını belirten Bandt, "Hiçbirimiz, İşçi Partisinin soykırım karşısındaki suç ortaklığını ve korkaklığını unutmayacağız." ifadesini kullandı.

Avustralya Dışişleri Bakan Yardımcısı Tim Watts, yaptığı konuşmada, Filistin'i tanıma tasarısını parlamentoya sunan Yeşiller Partisinin "samimiyetsiz" olduğunu öne sürmüştü. Watts, "barışa bağlı, şiddeti reddeden, reforme edilmiş bir Filistin hükümeti" görmek istediklerini belirterek, "(Filistin devletini) Tanımanın barış davasını ilerletip ilerletmeyeceğine göre hareket edeceğimizi açıkça belirttik." ifadesini kullanmıştı.

Avustralya parlamentosu üyesi Julian Leeser de tasarının "Orta Doğu'daki durumu değiştirmeyeceğini" öne sürerek söz konusu tasarıya karşı olduklarını ifade etmişti.

İrlanda, Norveç ve İspanya, Filistin devletini resmen tanıdıklarını açıklamıştı.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 15
 • Davut 3 hafta önce Şikayet Et
  İrlanda, Norveç ve İspanya, Filistin'i resmen tanıdılar Avustralya ise tanımıyor, Avustralya'yı oluşturan çoğunluk halk kolonizasyon döneminden beri İngilizlerdir, İsraili kuranlar da ingilizlerdir. Filistini tanımak istemezler çünkü siyonistlerin maşasıdırlar.
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  bunlarda Müslüman ülkelerden model almışlardı oylamaya hayır diyorlar.
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  çanakkale ye gelip ayın yapıp gidiyorlar. bizde seyrediyoruz. adamlar senin namusuna göz dikmiş biz bunlara hala dost mu diyeceğiz. bunlar bizim ebedi ezeli düşmanımız
  Cevapla
 • Güçlü Türkiye 3 hafta önce Şikayet Et
  Acimayin Yahudilere vurun durmak yok
  Cevapla
 • Kanguru 3 hafta önce Şikayet Et
  İngiliz uşağı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Konya'dan kahreden haberler! 3 çocuk daha öldü...
Biz bu tatile niye çıktık?