Miçotakis'ten deniz parkı açıklaması: Türkiye'yi ilgilendirmez

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'nin itirazlarına rağmen İyon ve Ege Denizi'nde deniz parkları oluşturma planına devam edeceklerini ifade etti. Miçotakis, "Plan Türkiye'yi ilgilendirmez." dedi.

GİRİŞ 29.05.2024 16:55 GÜNCELLEME 29.05.2024 17:07
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

Ankara-Atina hattında kriz çıkaran Yunanistan'ın İyon ve Ege Denizi'nde birer deniz parkı oluşturma planıyla ilgili Yunan Başbakan Miçotakis'ten yeni bir açıklama geldi.

Nisan ayında Yunanistan, biyoçeşitliliği ve deniz ekosistemlerini koruma gerekçesiyle 780 milyon euroluk bir programın parçası olarak biri Ege Denizi'nde diğeri İyon Denizi'nde olmak üzere iki büyük deniz parkı oluşturmayı planladığını açıklamıştı. Ankara ise, Atina'yı jeopolitik hedeflerine ulaşmak için çevre sorunlarını istismar etmekle suçlamıştı.

"DENİZ PARKI PROJEMİZ TÜRKİYE'Yİ İLGİLENDİRMEZ"

"Action24" televizyon kanalına bir mülakat veren Miçotakis, "Bu deniz parklarını kendi karasularımızda kuruyoruz. Bu konuda anlamsız bir tartışma var. Plan Türkiye'yi ilgilendirmez. Eğer Türkiye, karasuları içerisinde kendi parklarını oluşturmak istiyorsa, bu beni ilgilendirmez." dedi.

"ERDOĞAN'A DA SÖYLEDİM; LOZAN'A TABİYİZ"

Yunanistan Başbakanı aynı röportajda, Ankara ile Atina arasında Ege'deki kıta sahanlığı anlaşmazlığına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin Yunanistan'ın egemenliğine karşı girişimlerde bulunduğunu savunan Miçotakis, "Yunanistan için Ege'de 'gri bölgeler' yoktur. Ege'deki egemenlik meseleleri, bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da söyledim, Lozan Antlaşması ile tanımlanmıştır." dedi.

Yunanistan'ın kurmayı planladığı deniz parkı proje alanları

YUNANİSTAN'IN DENİZ PARKI PROJESİ VE TÜRKİYE'NİN TEPKİSİ

Yunanistan, Nisan ayında başkent Atina'da düzenlenen ve yaklaşık 120 ülkeden temsilcilerin katıldığı "Okyanuslarımız Konferansı"nda iki yeni deniz parkı oluşturma planını duyurmuştu. Parkların biyolojik çeşitliliği ve deniz ekosistemlerini korumak için oluşturulacağını söyleyen Mitsotakis 780 milyon euro değerindeki program çerçevesinde deniz dibinde trol avcılığının yasaklanacağını, plastik ve mikroplastik kirliliğiyle mücadele edileceğini ifade etmişti. Yunanistan'ın planına göre 2026 yılından itibaren deniz koruma alanlarını gözetlemek için insansız hava araçları, uydular ve yapay zekanın kullanıldığı bir bilimsel izleme ve gözetleme sistemi devreye girecek.

Türk Dışişleri Bakanlığı ise, Atina'nın attığı adıma tepki göstermişti. "Yunanistan'ın, Ege sorunları bağlamında öteden beri hemen her platformdan istifade etme çabası içinde olduğu bilinmektedir. İlişkilerimizde son dönemde görülen yumuşamaya rağmen, Yunanistan'ın bu defa da çevreyle ilgili hususları istismar ettiği görülmektedir." denilen açıklamada, "Ege sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan'a devredilmemiş bazı ada, adacık ve kayalıkların statüsüne ilişkin hususları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını Yunanistan'a tavsiye ederiz." ifadelerine yer verilmişti.

KAYNAK: DW, HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 56
 • osmanoğlu2023 1 ay önce Şikayet Et
  alaman fikri komşu hakkını gözetmez!
  Cevapla
 • Recep 1 ay önce Şikayet Et
  Yunan işgal ediyor biz seyrediyoruz. Böyle devam.
  Cevapla
 • Ahmet Raci 1 ay önce Şikayet Et
  Yunan deniz yetki alanları içinde Türkiye karışamaz diyor. Ustaca manevra. Türk deniz yetki alanlarında Türkler yapar, onlara karışmam diyor. Bir nevi iki ülke birlikte yapalım der gibi.! ABD li efendisi yap demiştir. Belki de savaş çıkartmak için bahane arıyordur.
  Cevapla
 • Mahmut 1 ay önce Şikayet Et
  Bunlar kaşınıyor abd eu ya güvenme senden önce onlar kaçacak
  Cevapla
 • kızıl kurt 1 ay önce Şikayet Et
  itin ölümü gelince cami duvarına işermiş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eli kanlı cuntacılardan inkar ve yalan bombardımanı: Darbeye değil arsa bakmaya gitmişler!
Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Tam bir el bombası, okumadan imzalamayın