İsrail, Philadelphia Koridoru'nu ele geçirdi

İsrail ordusu, Gazze ile Mısır sınırı boyunca uzanan ve Philadelphia Koridoru olarak bilinen stratejik bölgenin kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

GİRİŞ 30.05.2024 09:55 GÜNCELLEME 30.05.2024 10:41
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

İsrail ordusu, Gazze ile Mısır sınırı boyunca uzanan Philadelphia Koridoru'nu ele geçirdi. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Sözcüsü Hagari, "Son günlerde ordu, Mısır ve Refah sınırındaki Philadelphia Koridoru üzerinde operasyonel kontrol sağladı." dedi. Bu koridoru Hamas'ın "Gazze Şeridi'ne düzenli olarak silah kaçırdığı bir can damarı" olarak tanımlayan Hagari, "askerlerin bölgede bulunan tünelleri araştırdığını ve etkisiz hale getirdiğini" söyledi.

MISIR KORİDORLA ALAKALI SUÇLAMALARI REDDETTİ

Sözcü Hagari, bölgede Hamas'ın Gazze'ye silah kaçırmak için kullandığı yaklaşık 20 tünelin bulunduğunu söyledi. Mısır televizyonuna konuşan bazı kaynaklar bu iddiayı yalanladı ve İsrail'in Refah'a düzenlediği askeri operasyonu meşru kılmaya çalıştığını söyledi.

Mısır daha önce sınır ötesi tünelleri imha ettiğini ve böylece silah kaçakçılığını imkansız hale getirdiğini açıklamıştı. Üst düzey Mısırlı bir kaynak ise, İsrail'i "bu iddiaları Refah'a yönelik operasyonu sürdürmek ve savaşı siyasi amaçlarla uzatmak için kullanmakla" suçladı.

Philadelphia Koridoru, Mısır ile olan 13 km'lik sınırın Gazze tarafı boyunca uzanan, yer yer sadece 100 metre genişliğindeki bir tampon bölge.

İSRAİL'İN REFAH SALDIRILARI VE GAZZE'DEKİ YIKIM

İsrail, Gazze'ye yönelik büyük bir yıkıma ve on binlerce sivilin ölümüne neden olan saldırılarında zafer elde etmek için Refah'ı kontrol almak zorunda olduğunu söylüyor.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), İsrail'in Gazze'nin Refah kentindeki askeri operasyonlarını, saldırılarını ve diğer faaliyetlerini acilen durdurması gerektiğine hükmetmişti.

İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinden bugüne Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 36 binden insan can verdi.

KAYNAK: HABER7, BBC TÜRKÇE
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 15
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Lânetli yahudiler
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  mısırın başbakanı siyonis
  Cevapla
 • azi 3 hafta önce Şikayet Et
  yakinda baska bir yeri gösterip hamas burda der orayada saldirir bu alcak topluluk
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  yıkılasın mısır
  Cevapla
 • misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu mısır sessiz kalsın bakalım. Gazze'den sonra sıra onlarda. Sarı öküzü verdiklerine bin pişman olacaklar ama kâr etmeyecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Konya'dan kahreden haberler! 3 çocuk daha öldü...
Alman basınından günün bomba haberi!