NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Meşru müdafaa, gerilimi tırmandırmak değildir

Stoltenberg, Batılı ülkeler tarafından Ukrayna'ya gönderilen silahların Rusya topraklarının hedef alınmasında kullanmasına izin verilmesine yönelik, "Meşru müdafaa, gerilimi tırmandırmak değildir" dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Meşru müdafaa, gerilimi tırmandırmak değildir
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Meşru müdafaa, gerilimi tırmandırmak değildir
GİRİŞ 31.05.2024 18:22 GÜNCELLEME 01.06.2024 09:09
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Çekya’nın başkenti Prag’da düzenlenen NATO Gayriresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi.

NATO Genel Jens Stoltenberg, toplantının ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

"HEPİMİZ SAVAŞIN DURDURULMASINI İSTİYORUZ"

Stoltenberg, “NATO Dışişleri Bakanlarının verimli bir toplantısını tamamladık. Görüşmemiz Ukrayna'ya verdiğimiz destek üzerinde yoğunlaştı. Hepimiz bu savaşın durdurulmasını istiyoruz. Ancak paradoks şu ki uzun döneme ne kadar iyi hazırlanırsak savaş o kadar çabuk sona erebilir. Rusya bizi bekleyemeyeceğini anlamalı” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, "Bugün nihai bir karar alınmadı, ancak üç konuda önemli ilerleme kaydettik. Birincisi, NATO'nun teçhizat ve eğitim sağlanmasında daha büyük bir koordinasyon rolü oynama planı. Ukrayna'ya yapılan askeri yardımın neredeyse tamamı (yüzde 99'u) NATO müttefiklerinden geliyor. Dolayısıyla NATO'nun bu çabalarda daha büyük bir rol oynaması mantıklıdır. Bu, desteğimizi daha sağlam bir temele oturtmak için NATO yapılarını kullanmamıza imkan tanıyacak, Kiev'e daha fazla öngörülebilirlik sağlayacak ve hem acil hem de uzun vadeli ihtiyaçları karşılayacaktır” dedi.

İlerleme kaydedilen ikinci konuya değinen Stoltenberg, “Müttefiklerin Ukrayna için çok yıllı bir mali taahhütte bulunmalarını önerdim. Rusya'nın 2022'deki geniş çaplı işgalinden bu yana NATO müttefikleri, Ukrayna'ya her yıl yaklaşık 40 milyar Euro değerinde askeri destek sağladı. Her yıl en azından bu seviyedeki desteği gerektiği sürece devam ettirmemiz gerekiyor. Ayrıca müttefiklerin bu yükü adil bir şekilde paylaşmalarını da önerdim” şeklinde konuştu.

Stoltenberg, “Son olarak Ukrayna’nın NATO üyeliğine giden yolu tartıştık. Müttefikler Ukrayna'nın geleceğinin NATO'da olduğu konusunda hemfikir. Bu yolu çizme konusunda ilerleme kaydetmeye kararlıyız. Üyelik Ukrayna’nın nihai güvenlik garantisi olacak. Kalıcı bir barışı sağlayacak" dedi.

“MEŞRU MÜDAFAA GERİLİMİ TIRMANDIRMAK DEĞİL, TEMEL HAKTIR"

Ukrayna'nın Batılı ülkelerden gönderilen silahları Rusya topraklarını vurmak için kullanmasına izin verilmesinin gerilimi tırmandırma riskine yönelik devam eden tartışmalara değinen Stoltenberg; şu ifadeleri kullandı;

ABD'den savaş ilanı gibi Rusya kararı! Biden, Ukrayna'ya tam yetki verdiABD'den savaş ilanı gibi Rusya kararı! Biden, Ukrayna'ya tam yetki verdi

"Bu savaşı Rusya başlattı. 2014'te Kırım'ı ilhak ettiler. 2022'de Rusya'nın Ukrayna'yı geniş çaplı işgali, Avrupa'da 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en kanlı çatışmayı başlattı. Rusya hastaneleri, okulları ve alışveriş merkezlerini vuruyor. Rusya elektrik ve su altyapısını bombalıyor. Rusya Ukraynalı sivilleri öldürüyor. Ukrayna kendisini Rusya'nın korkunç vahşetine karşı savunuyor. O halde açık konuşayım. Meşru müdafaa, gerilimi tırmandırmak değildir. Meşru müdafaa temel bir haktır. BM Şartı'nda yer alıyor. Ukrayna, halkını koruma hakkına ve sorumluluğuna sahiptir. Ukrayna'nın meşru müdafaa hakkını korumasına yardım etme hakkına sahibiz. Elbette Rusya bu durumdan hoşnut değil. Putin, NATO müttefiklerini Ukrayna'ya destek vermekten caydırmak istiyordu. Ama biz caymadık ve caydırılmayacağız. Saldıran Rusya'dır. Son olarak Harkov’da yeni bir cephe açarak ve Ukrayna halkına yönelik yeni saldırı dalgalarıyla gerilimi tırmandıran Rusya'dır. Savaş büyüdükçe desteğimiz de büyüdü ve büyümeye devam edecek. Müttefiklerin farklı türde yardım sağlamasını memnuniyetle karşılıyorum. NATO Zirvesinde de NATO’nun desteğini uzun vadede daha sağlam bir temele oturtacağız”

KAYNAK: İHA
Kadriye Ebrar Etirli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Kadriye Ebrar Etirli

Editör Hakkında

2000 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik' bölümünde henüz okurken HaberAnkara ve AnkaraMasası'nda çalıştı. 2022 yılındaki mezuniyetinin ardından Beyaz TV'de 'Haber Editörü' pozisyonunda görev aldı. 2024 yılının Şubat ayından itibaren Haber7'deki Gündem Editörü kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 61
 • Musa 1 ay önce Şikayet Et
  NATO desteği büyüdükçe Ukraynanın toprak kaybı da büyüyor. Bunca ölü ve yaralı ile Ukraynanın eline geçen bu .
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 1 ay önce Şikayet Et
  Allah hepinizin belasını versin. Dünyayı yaşanmaz hale getirdiniz.
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  NATO ÜYESİ ÜLKE OLARAK bizim yöneticilerimiz bu konuda ne düşünüyor acaba.
  Cevapla
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  La rusya sizi atom bombası manyağı yapar la
  Cevapla
 • ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  nato ya soruyorum filistin için ne yaptınız abd ve ingilizlerin peşine düşüp bütün dünyayı mahvettiniz yazıklar olsun sizin insanlığınıza
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran polisinden yeni cumhurbaşkanına başörtüsü uyarısı
Böylesi görülmedi! Arjantin'in golü 2 saat sonra iptal edildi