Netanyahu, 24 Temmuz'da ABD Kongresindeki ortak oturumda konuşacak

ABD, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, 24 Temmuz'da ABD Kongresindeki ortak oturumda katılımcılara hitap edeceğini bildirdi.

Netanyahu, 24 Temmuz'da ABD Kongresindeki ortak oturumda konuşacak
Netanyahu, 24 Temmuz'da ABD Kongresindeki ortak oturumda konuşacak
GİRİŞ 07.06.2024 10:44 GÜNCELLEME 07.06.2024 10:49
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Mike Johnson, X sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, Netanyahu'nun, Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerin davetini kabul ettiğini açıkladı.

ÇEVİRİ: İsrail Başbakanı Netanyahu'nun 24 Temmuz'da Kongre'nin ortak toplantısında konuşma yapacağını @LeaderMcConnell
ile duyurmaktan mutluluk duyuyorum. İsrail hükümetinin demokrasiyi savunma, terörle mücadele ve bölgede adil ve kalıcı bir barış tesis etme vizyonunu duymayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

 

BÖLGEDE HUZUR SAĞLANACAK MI?

Netanyahu'nun 24 Temmuz'da kongrede konuşacağını duyuran Johnson, "İsrail hükümetinin bölgede barış sağlama konusundaki vizyonlarını duymayı dört gözle bekliyoruz." ifadesini kullandı.

'HAKLI SAVAŞ'

Netanyahu da konuya ilişkin açıklamasında, İsrail'i kongre önünde temsil etme fırsatından etkilendiğini belirterek "İsrail'i yok etmek isteyenlere karşı haklı savaşlarıyla ilgili gerçekleri Amerikan halkının temsilcilerine ve tüm dünyaya sunacağını" savundu.

DAVETE CEVAP GECİKMEDİ

ABD Kongresindeki Cumhuriyetçi ve Demokrat liderler 31 Mayıs'ta, İsrail ile dayanışmalarını göstermek amacıyla Başbakan Binyamin Netanyahu'yu, Kongre'deki ortak oturumda hitap etmesi için davet etmişti.

Davet, Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Mike Johnson, Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, Senato Azınlık Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell ve Temsilciler Meclisi Azınlık Lideri Demokrat Hakeem Jeffries tarafından Netanyahu'ya gönderilmişti.

'SAVAŞ SUÇLUSU'

ABD'de savaş karşıtı tutumuyla bilinen ve Gazze politikasından dolayı İsrail ile ABD'yi eleştiren bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders, bu gelişme üzerine, Netanyahu'nun bir "savaş suçlusu" olduğunu vurgularken onun konuşacağı oturuma kesinlikle katılmayacağını belirtmişti.

Ayrıca ABD'de Senatörlerden Jamaal Bowman, Peter Welch, Jeff Merkley ile Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de Netanyahu'ya davet gönderilmesini eleştirmişti.

KAYNAK: AA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 5
 • sana ne 1 ay önce Şikayet Et
  abd = israil .
  Cevapla
 • urfalı 1 ay önce Şikayet Et
  onlar filistini yok etmek istiyor yaşam hakkı tanımıyor
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Sabırsız alçaklar. Allah topunuzu kargalara, çakallara, köpeklere yem etsin.
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  Gerçek savaş suçlusu kim mişşş.
  Cevapla
 • Mert 1 ay önce Şikayet Et
  İğrenç mahluklar canınız cehennemin taa dibine..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Biden'ın kararı sonrası Kamala Harris'ten ilk açıklama! Seçim yarışına hızlı başladı
Kıbrıs Harekatı'ndaki olayın şahidi anlattı! Serçe, düşen helikopteri nasıl kurtardı?