KKTC'den olası İsrail işgaline karşı flaş karar

"Arz-ı Mevud (Vadedilmiş topraklar)" hayali kuran İsrail'in, farklı şahısları kullanarak ev ve arsa topladığı belirtildi. Tehlikeyi gören KKTC yönetimi, işgal riskine karşı satışları yasal düzenlemeyle bitirecek.

KKTC'den olası İsrail işgaline karşı flaş karar
KKTC'den olası İsrail işgaline karşı flaş karar
GİRİŞ 16.06.2024 06:35 GÜNCELLEME 16.06.2024 06:35
Bu Habere 270 Yorum Yapılmış

Son yıllarda jeopolitik gelişmeler ve bölgesel dinamikler sebebiyle yeniden uluslararası ilgi odağı haline gelen KKTC, sahip olduğu doğal kaynaklar ve gelişen altyapısıyla gayrimenkul yatırımı yapacakları kendisine çekiyor. Dünyaca ünlü Forbes dergisinin konut yatırımı için adres gösterdiği KKTC, pound ile kira getirisi ve 10 yıldan az olan konut yatırım dönüş hızı ile yerli ve yabancı alıcıların dikkatini çekiyor.

Ancak son bir yılda, başta İsrail olmak üzere, Rusya, Ukrayna ve İran gibi ülke vatandaşlarına satılan binlerce arsa ve konut, çeşitli tartışmalara sebep oldu. Bunun üzerine KKTC hükümeti yabancıya mülk satışında kuralları değiştirdi.

KONUT FİYATLARI KIBRIS TÜRKLERİ İÇİN DAHA ULAŞILABİLİR OLACAK

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun ile yabancılara yapılan satışlara sınır ve şartlar getirildi. Değişikliğe göre, yabancı uyruklular KKTC'den sadece bir apartman dairesi veya konut alabilecek. Ayrıca müstakil ev alımlarındaki arazi sınırı 2,5 dönüme düşürüldü. Öte yandan yabancıların yatırım yapmak için alınan arazilerde minimum miktar 20 milyon avroya çıkarıldı. Yeni düzenlemeyle artık satışlar avukatlık bürolarında değil tapuda yapılacak; kat irtifakı kurulmadan satış yapılamayacak ve yediemin süreci de ortadan kalkacak. Yapılacak olan düzenlemeyle T.C. vatandaşlarına da istisnalar tanındı. Normal şartlarda bir konut alabilen T.C. vatandaşları için bu sınır üçe yükseltildi. Bu düzenlemeyle KKTC'de konut fi yatlarının inmesi, yerli halkın yeniden konut alabilir hale gelmesi bekleniyor. 

YABANCIYA ALIM SINIRI GETİRİLDİ

KKTC Cumhuriyet Meclisi'nde kabul edilen yasa ile yabancıların yatırım amaçlı arazi alımı konusunda da değişikliğe gidildi. Daha önce 3 milyon euro yatırımla 60 dönüm arazi alabilen yabancılar için arazi genişliği aynı kalırken yatırım miktarı 20 milyon euro'ya çıkarıldı. Daha önce şart koşulan 3 milyon euro'luk yatırımın niteliğine bakılmazken, yeni kanundaki 20 milyon euro'luk yatırımın içinde sanayi, eğitim veya sağlık alanında olması mecburiyeti getirilerek iki yıl içinde bu yatırımları yapmadığı tespit edilenlerin ellerinden arazilerin alınacağı yer aldı. Yabancıların kayıtsız taşınmazlarına da kayıt altına alınma mecburiyeti getirildi. Buna göre yabancılar ellerinde bulunan fazla arazi ve mülkleri iki yıl içerisinde satmak ve sözleşmelerini altı ay içerisinde Tapu Dairesine bildirmek mecburiyetinde olacak.

TÜRK VATANDAŞLARI DAHA KOLAY ALACAK

Stratejik açıdan yabancıya konut satışını riskli gören KKTC yönetimi, Türk vatandaşlarına ise yatırım artırma imkanı tanıdı. Daha önce bir olan konut alım sınırı üçe yükseltildi.

Konuyla ilgili KKTC'deki emlak sektörü temsilcileri "Yabancı alıcılar son üç yıldır bölgeden arsa ve konut topluyor. Ancak Türk vatandaşları bir konut alabiliyordu. Şimdi yeni kanun ile yabancılara sınır getirildi, Türk vatandaşlarına ise üç konut alma imkanı tanındı. Yabancıların ilgisi sebebiyle fi yatlarda ciddi artışlar olmuştu. Bu sebeple kendi halkımız konuta ulaşımda zorlanıyordu. Şimdi fiyatların daha ulaşılabilir olacağı bir döneme giriyoruz." açıklamasında bulundu.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / NECMİ ÇİÇEKÇİ
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 270
 • adil 1 hafta önce Şikayet Et
  kan ile alınan toprakları dolarla euroyla satan vatan hainlerine lanet olsun!!!
  Cevapla
 • Murat 1 hafta önce Şikayet Et
  Günaydın, artık bir adım atın.
  Cevapla
 • kartal 1 hafta önce Şikayet Et
  Toprak almak korumak için canını veren şehitler öteki dünyada ülke yönetenlerin yakasına yapışacaklar inşallah.
  Cevapla
 • kartal 1 hafta önce Şikayet Et
  Yatırım dahi olsa toprak satan liderler vatan hainidir.
  Cevapla
 • Brkhkn 1 ay önce Şikayet Et
  Arazi satılır mı beee... Değil 20 milyon, 220 milyon paunt verseler 1 m2 toprak vermem. Varsa verilen yerler de anında el koyarım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Böylesi görülmedi! Arjantin'in golü 2 saat sonra iptal edildi
Mahra'nın annesi Erdoğan'a seslendi: Bana yanlış anlatmışlar, Hakkını helal et uzun adam