Vucic: 3-4 aya büyük bir çatışma çıkacak

Rusya ve Batı arasında hiçbir zaman uzlaşma sağlanamayacağını öne süren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dünyada 3 ya da 4 ay gibi kısa bir süre içinde büyük bir çatışma yaşanacağını söyledi.

Vucic: 3-4 aya büyük bir çatışma çıkacak
Vucic: 3-4 aya büyük bir çatışma çıkacak
GİRİŞ 16.06.2024 12:33 GÜNCELLEME 17.06.2024 06:46
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin dünyadaki jeopolitik dengelere olan etkilerini değerlendirdiği açıklamasında, 3 ya da 4 aydan kısa bir süre içinde dünyayı ciddi bir çatışmanın beklediğini belirtti.

"3-4 AYDAN ÖNCE DE GERÇEKLEŞEBİLİR"

Sırbistan lideri Vucic, İsviçre'de yayımlanan haftalık dergi Die Weltwoche'ye verdiği röportajda, dünya savaşının çıkma ihtimali üzere sorulan soruya, "Üçüncü Dünya Savaşı'ndan söz edemem ama büyük bir çatışmadan söz ediyorum. Ne kadar uzaktayız? Bundan çok uzakta olmadığımıza inanıyorum. 3 ya da 4 aydan fazla değil ve bunun daha önce gerçekleşmesi tehlikesi de var." diye cevap verdi.

"BÜYÜK GÜÇLER BİR ŞEYLER YAPMAZSA, YAKIN ZAMANDA BÜYÜK BİR FELAKET GÖRECEĞİZ"

Rusya ve Ukrayna arasındaki durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini belirten Vucic, "Ünlü tarihçi Alan JP Taylor'ın sözleriyle: 'Tren istasyondan ayrıldı ve kimse onu durduramaz.' Ve görünen de bu. Büyük güçler bir şey yapmazsa Ukrayna'da olup bitenlerin acı sonunu göreceğiz. Kısa bir süre sonra eminim ki gerçek bir felaket göreceğiz." ifadelerini de kullandı.

BATI'YLA RUSYA ARASINDA HER GEÇEN GÜN ARTAN GERİLİM

Rusya, Şubat 2022'de Ukrayna'ya yönelik geniş çaplı bir işgal başlatmıştı. Ukrayna ordusu, Rusya'nın başkent Kiev'e doğru ilerlemesini engelledikten sonra, çatışmaların çoğu güneye ve doğuya odaklanmış ve Rusya, doğu ve güneydeki bölgeleri işgal etmişti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden bu yana Kremlin ile Batı arasındaki gerilimler artarak devam ediyor.

Putin'den Ukrayna'ya barış teklifi! Şartlarını açıkladıPutin'den Ukrayna'ya barış teklifi! Şartlarını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın 2022'den itibaren Rus güçlerinin işgali altında bulunan dört bölgeden askerlerini çekmeye başlaması ve NATO'ya katılma planlarından vazgeçmesi halinde Ukrayna'da "derhal" ateşkes emri vereceği ve müzakerelere başlayacağı sözünü verdi.

NATO ve Kiev hükümeti Putin'in teklifini "saçmalık" olarak değerlendirerek, Rus liderin açıklamalarını kınadı.

KAYNAK: EURONEWS
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 73
 • kasımpaşalı 1 ay önce Şikayet Et
  almanya ve fransa ilk hedefte olanlar,putin çok gizli planlar yapıyor..ansızın gelecektir rusya
  Cevapla
 • ZÜLKARNEYN 1 ay önce Şikayet Et
  Sen en az siyonist İsrailliler kadar İslam düşmanı, insanlıktan nasibini almamış, soykırımcı, iğrenç bir milletin liderisin. Ha İsrailliler ha Sırplar...
  Cevapla
 • Gercek 4 hafta önce Şikayet Et
  Sen Nasil Hesap Vericen ? Filistine Kenardan Bakarken ?
  Cevapla
 • filozof 1 ay önce Şikayet Et
  çok roman okumuşsun vucic gözlüklerinden belli
  Cevapla
 • Mustafa Akın 1 ay önce Şikayet Et
  İskambil falına bakmış.
  Cevapla
 • İklimdeğisikliği 1 ay önce Şikayet Et
  Sırp lider Avrupanın fitilini yakmış gözüküyor.Yugoslavyayı parçalayan ve kominist sovyet rejimini yıkan akıl ile günümüz ukranya rusya çatışmasını ortaya çıkartan akıl aynıdır.Siyonistler geçmişte Sovyetleri ve yugoslavyayı dağıttı şimdi ise Ab yi dağıtacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deniz Yücel'e sert tepki: Gusül abdesti bilmeyenler dinimize karışıyor!
Rusya Karadeniz’de İngiliz savaş uçaklarına karşı jet kaldırdı