Tarihi zirveden ortak bildiri! 80 ülke onayladı, 16 ülke çekimser kaldı

İsviçre'deki Ukrayna Barış Zirvesi, Bürgenstock Bildirisi ile son buldu. Ortak bildiri 80 ülke ve 4 kuruluş tarafından onaylandı. 16 ülke ise çekimser kaldı.

GİRİŞ 16.06.2024 18:17 GÜNCELLEME 17.06.2024 11:45
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Amherd, İsviçre'nin ev sahipliğinde dün Bürgenstock kasabasında başlayan Ukrayna Barış Zirvesi'nin kapanışında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Zirvede geniş kapsamlı tartışmalar yaşandığını ve kendisinin de çok sayıda görüşme yaptığını kaydeden Amherd, nükleer güvenlik, gıda güvenliği ve insani boyutlarla ilgili güven inşa edecek adımların mümkün olduğu konusunda anlaştıklarını söyledi.

Amherd, zirvede kapsamında Bürgenstock Bildirisi üzerinde uzlaşmaya vardıklarını belirtti.
 

Bakan Fidan dünyaya seslendi! Nükleer silah uyarısı: Köprüden önce son çıkış olabilirBakan Fidan dünyaya seslendi! Nükleer silah uyarısı: Köprüden önce son çıkış olabilir


Bildiri kapsamında üç konu üzerinde net bir çerçeve oluşturmaları ve bunlar üzerinde daha fazla tartışma yapmaları gerektiğinin altını çizen Ahmerd, şöyle devam etti:

"Nükleer enerji ve nükleer tesislerin her türlü kullanımı güvenli, emniyetli, korunaklı ve çevreye duyarlı olmalı. Gıda güvenliği hiçbir şekilde silah haline getirilmemeli. Limanlarda ve güzergah boyunca ticari gemilere, sivil limanlara ve bunun altyapısına karşı saldırılar kabul edilemez. Ayrıca tüm savaş esirleri takas yoluyla serbest bırakılmalı. Sınır dışı edilen ve hukuka aykırı olarak yerlerinden edilen tüm Ukraynalı çocuklar ve hukuka aykırı olarak gözaltına alınan diğer tüm Ukraynalı siviller, Ukrayna'ya iade edilmeli."

Ahmerd, ülkelerin farklı ​​pozisyonları göz önüne alındığında konferansın bu kadar yüksek düzeyde, geniş bir destek için düzenlenmesi ve ortak bir noktada bulmaya çalışmalarının bir başarı olduğunu kaydetti.

Ukrayna'da adil ve kalıcı bir barışın, savaş bölgelerindeki halklar ve bunun sonuçlarından doğrudan etkilenen herkes için kilit öneme sahip olduğunu ve tüm dünya için de geçerli olması gerektiğini vurgulayan Ahmerd, "İsviçre, Ukrayna'da barış sağlanması için yürütülen bu süreçte aktif rol almaya devam edecek. Bu konuda kararlıyız." diye konuştu.

'BU ZİRVE BİR UMUT IŞIĞIDIR'

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric ise zirve kapsamında tüm kıtalardan ve farklı siyasi düşüncelerden çok sayıda ülkenin, savaş yerine barışı tartışmak üzere bir araya geldiğini belirtti.

"Bu zirve bir umut ışığıdır ve kalıcı barış diyaloglarını teşvik etmek için bir katalizör görevi görüyor." ifadelerini kullanan Boric, zirve kapsamında onayladıkları ortak bildiriyi tamamen desteklediklerini kaydetti.

Boric, bu tür zirvelerden sonra atılacak adımlara işaret ederken, Rusya ve Ukrayna'nın yakın zamanda Ukrayna'nın toprak bütünlüğü, uluslararası hukuk ve insan haklarına bağlı kalınması temelinde bir diyalog kurmasını desteklediklerini söyledi.

ZİRVE ORTAK BİLDİRİNİN İMZALANMASIYLA SON BULDU

İsviçre'deki Ukrayna Barış Zirvesi, Bürgenstock Bildirisi ile son buldu.

Zirve, 90'dan fazla ülke ve kuruluşun katılımıyla gerçekleşirken, ortak bildiri 80 ülke ve 4 kuruluş tarafından onaylandı.

ÇEKİMSER KALAN ÜLKELER

Endonezya, Libya, Suudi Arabistan, Tayland, Hindistan, Meksika, Güney Afrika, Brezilya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de bulunduğu 16 ülke ve kuruluş çekimser kaldı.

BİLDİRİDE NELER VAR?

İsviçre Dışişleri Bakanlığı'ndan yazılı olarak yayımlanan bildiride, zirvenin, Şubat 2022'den bu yana devam eden Rusya-Ukrayna Savaşı için kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa giden sürece ilişkin üst düzey diyaloğu geliştirmek amacıyla düzenlendiği bildiridi.

Bildiride, zirvenin, Ukrayna'nın Barış Formülü ve Birleşmiş Milletler (BM) Şartı da dahil uluslararası hukuka uygun diğer barış önerileri temelinde gerçekleştirilen önceki tartışmalar üzerine inşa edildiği kaydedildi.

"Özellikle, herhangi bir devletin toprak bütünlüğüne veya siyasi bağımsızlığına, Ukrayna dahil tüm devletlerin uluslararası kabul görmüş sınırları içindeki egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğü ilkelerine karşı tehdit veya güç kullanımından kaçınma konusundaki kararlılığımızı yeniden teyit ediyoruz." ifadeleri kullanılan bildiride, kara suları dahil uyuşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesinin uluslararası hukukun ilkeleri olduğu hatırlatıldı.

Nükleer enerjinin ve nükleer tesislerin her türlü kullanımı güvenli, emniyetli, korunaklı ve çevreye duyarlı olması gerektiğinin altı çizilen bildiride, Zaporijya Nükleer Santrali de dahil Ukrayna nükleer enerji santralleri ve tesislerinin, Ukrayna'nın tam egemenlik kontrolü altında, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ilkelerine uygun ve onun denetimi altında emniyetli bir şekilde çalışması gerektiği vurgulandı.

Bildiride, Ukrayna'ya karşı devam eden savaş bağlamında herhangi bir nükleer silah tehdidi veya kullanımın kabul edilemeyeceğinin altı çizdildi.

'GIDA GÜVENLİĞİ SİLAH HALİNE GETİRİLMEMELİ'

Küresel gıda güvenliğinin, gıda ürünlerinin kesintisiz üretimine ve tedarikine bağlı olduğu hatırlatılan bildiride, "Bu hususta, serbest, tam ve güvenli ticari seyrüseferin yanı sıra Karadeniz ve Azak Denizi'ndeki deniz limanlarına erişim kritik öneme sahip. Limanlarda ve güzergah boyunca ticari gemilere, sivil limanlara ve sivil liman altyapısına yönelik saldırılar kabul edilemez. Gıda güvenliği hiçbir şekilde silah haline getirilmemeli. Ukrayna tarım ürünleri ilgili üçüncü ülkelere güvenli ve serbestçe sağlanmalı." ifadeleri kullanıldı.

Tüm savaş esirlerinin takas yoluyla serbest bırakılması gerektiği kaydedilen bildiride, sınır dışı edilen ve hukuka aykırı olarak yerlerinden edilen tüm Ukraynalı çocuklar ve gözaltına alınan diğer tüm Ukraynalı sivillerinin Ukrayna'ya iade edilmesi gerektiği belirtildi.

Bildiride, barışa ulaşmanın tüm tarafların katılımını ve diyaloğunu gerektirdiğine işaret edilirken, "Bu nedenle, belirtilen alanlarda gelecekte tüm tarafların temsilcilerinin daha fazla katılımıyla somut adımlar atmaya karar verdik. Tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı ilkelerini içeren BM Şartı, Ukrayna'da kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışın sağlanmasında temel oluşturabilir ve hizmet edecektir." ifadelerine yer verildi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 59
 • Metehan 1 ay önce Şikayet Et
  Çok geç kalınmış karar bunlar Rus işgalinin hemen akabinde alınması gereken şartlardi ancak şarta koyulmayan birçok konu daha var burdan Putin ve rusyasina sesleniyorum sizlerin yaticak yeriniz yok gözünüzü toprak doyursun
  Cevapla
 • Aysenur Aslan. 1 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna" nin artik sömürge ülkesinden cikip , bagimsiz bir Cumhuriyet ülkesi olmasi nun zamani geldi. Bu konuda Ukrayna" nin cabalari artik görülmeli ve gereken yapilmali.....
  Cevapla
 • Cemal efendi 1 ay önce Şikayet Et
  Bu toplantıda. Şavaş dolayısıyla hızla tükenen savaş gücünü yurt dışındaki tüm sığın acıların Ukrayna'ya geri iadesine karar verildi.
  Cevapla
 • Civa 18 1 ay önce Şikayet Et
  Alçak herifler. Rusya olmadan onların fikrini almadan ne karar alırsanız alın komik durumdasınız. Ukrayna ya sahip çıkıyorsunuzda Gazze dekileri neden düşünmüyorsunuz? Tabi Gazze Müslüman. Karşısında da ağa babanız siyonistler. Sesiniz çıkmaz tabi. Tek dişi kalmış canavarlar.
  Cevapla
 • Metehan 1 ay önce Şikayet Et
  Hamas'a saldirmasini kim emir verdi düşündün mü Putin PUTİN,
  Cevapla
 • İbraam 1 ay önce Şikayet Et
  Bildiriyi bakın ukraynayı sömürü bildirisi Ukrayna herşeyin ellerinden alındı Ukrayna toprakları ve tüm tesisleri sömürü alanı ilan edilmiş oldu.peki ne karşılığı kendilerinin başlatdıgı savaşa karşılık verilen yardım paraları ve silahlar karşılığında.bir taşla 100 kuş vurmuş oldular
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrailli siyasetçi Liberman Hudeyde Limanı'nın "tamamen yok edilmesini" istedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın KKTC ziyareti, Yunan medyasını çıldırttı