Oğul Netanyahu'dan İsrail ordusuna ihanet suçlaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun oğlu Yair Netanyahu, orduyu ve İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet'i (Şabak) 7 Ekim 2023 olayları ile ilgili "ihanetle" suçladı.

GİRİŞ 18.06.2024 06:05 GÜNCELLEME 18.06.2024 10:48
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Oğul Netanyahu, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin dün aldığı, "7 Ekim'deki başarısızlıklarla" ilgili yürütülen soruşturmayı temmuz ayındaki duruşmaya kadar durdurma kararına tepki gösterdi.

"Neyi gizlemeye çalışıyorlar? İhanet yoksa neden dış ve bağımsız tarafların soruşturma yapmasından korkuyorlar?" ifadelerini kullanan Netanyahu, ayrıca "7 Ekim'de Hava Kuvvetleri neredeydi?" diye sordu.

Netanyahu, Devlet Soruşturma Komitesi'nin, bir Yüksek Mahkeme yargıcı tarafından yönetildiğini ve bu nedenle sol için bir örtbas komitesi olarak kullanıldığını savundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 7 Ekim'deki saldırılarla ilgili İsrail ordusu ve İç Güvenlik Teşkilatı Şin-Bet'i "güvenlik ve istihbarat zafiyeti" nedeniyle suçluyordu.

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve üst düzey askeri yetkililerin, saldırılara ilişkin alınan "erken uyarıdan" habersiz olduğu öne sürülmüştü.

Ülke medyasında, Genelkurmay Başkanı Halevi ve Güney Komutanlığı yetkililerinin söz konusu istihbarattan günler sonra haberdar olduğu ve şaşkınlık yaşadıkları belirtilmişti.

İsrail'de, ülke tarihinin "en sağcı hükümetine" daha önceden muhalefet eden kesimler, Netanyahu'nun istifa etmesi ve erken seçim çağrılarını sıklaştırıyor.

Buna karşın Netanyahu ise 7 Ekim 2023'te Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının düzenlediği saldırıda sorumluluğu üstlenmekten kaçınmış ve erken seçim çağrılarına kapıyı kapatmıştı.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 38
 • SARÌYER,LÌ 34,5 3 hafta önce Şikayet Et
  Yok edin yavru falan yok babasıda bir zamanlar yavruydu ve babasının izinden gidiyor
  Cevapla
 • Hamido 3 hafta önce Şikayet Et
  Vayy Yaircik klavye başında kahramanlik destani yaziyor :) ABD'de havuz başında keyif yaparken taşlar yerine mi oturdu kafanda ? Babanı klavye başinda iyi savun,savaşa-askere katilma ne olur ne olmaz ölürsün falan.Orda kal ABD'de kazik çakarsin belki o havuz başına :)
  Cevapla
 • Osmanlı 25 3 hafta önce Şikayet Et
  Bu şeytanın oğlunun kalesini almazsan ilerde bütün dünyaya zehir olur işte bu şeytan Yahudi ve Müslüman savaş başlıcak bilin çok güçlü olmamız lazım
  Cevapla
 • Muhammed Kerem 3 hafta önce Şikayet Et
  Şeytanın Çocuğu
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Şeytanın oglu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Evdeki hesap çarşıya uymadı! Fiyatları geri çektiler
İzmir'de elektrik faciası: Akıma kapılıp hayatlarını kaybettiler!