ABD ve İngiltere'den Hudeyde Havalimanı'na saldırı

ABD ve İngiltere, Yemen'de Husi hareketin kontrolündeki Uluslararası Hudeyde Havalimanı'nı hava saldırıları gerçekleştirdi.

GİRİŞ 18.06.2024 06:08 GÜNCELLEME 18.06.2024 09:36
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Yemen'deki Husiler (Ensarullah Hareketi), kendilerinin kontrolünde olan Uluslararası Hudeyde Havalimanı'na ABD ve İngiltere tarafından 5 hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu.

Husilere bağlı el-Mesire televizyon kanalı, ABD ve İngiltere tarafından düzenlenen 5 hava saldırısıyla Uluslararası Hudeyde Havalimanı'nı hedef alındığını açıkladı.

Haberde, saldırı ve sonuçlarına ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken, ABD ya da İngiltere tarafından konuya dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan Mesire televizyonunun gün içinde yayınladığı başka bir haberde de ABD ve İngiltere'nin, Yemen'in Kızıldeniz'deki Kamaran Adası'na 4 hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

Ne olmuştu?

İran'ın desteklediği Husiler, Filistinlilere yönelik saldırılara yanıt olarak, Kızıldeniz üzerinden İsrail'i füze ve insansız hava araçlarıyla (İHA) hedef almıştı. Füzeler ve İHA'lar, İsrail'in hava savunma sistemleri ve İsrail'e destek için bölgeye gönderilen ABD gemileri tarafından düşürülmüştü.

Husiler daha sonra İsrail'e giden ve İsrail'le bağlantılı gemilere de saldıracaklarını açıklamıştı. Husiler, 31 Ekim 2023'te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da insansız hava aracı (İHA) ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri bu süreçte birçok kez Yemen'den atılan füze ve kamikaze İHA'ları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin saldırılarının ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı.

Kızıldeniz'de 31 Aralık 2023'te İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak'ta da İsrail'e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz'de ABD'ye ait bir geminin füze ve kamikaze İHA'larla hedef alındığını duyurdu.

ABD ve İngiltere, Yemen'e 12 Ocak günü sabaha karşı ilk hava saldırısını düzenlemişti ve sonraki günlerde de saldırılarını sürdürmüştü.

Saldırılar üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurmuştu.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 9
 • MisafirBalıkesirli 3 hafta önce Şikayet Et
  İsraile sekiz aydır saldırmazsanız daha çok geminiz batar.Dünya bunlardan çok çekti.
  Cevapla
 • remzi 3 hafta önce Şikayet Et
  haydutlar iş başında ya diğerleri ?
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Uyuyun Müslümanlar uyuyun Allah sizleri ıslah etsin
  Cevapla
 • ahmet yıldız. 3 hafta önce Şikayet Et
  laf yapacağına gitesene ne bekliyon,müsliman.
  Cevapla
 • Köylü 3 hafta önce Şikayet Et
  Katil Amerika ve katil İngiltere sizin ne işiniz var oralarda dünyanın jandarmalik görevi size mi tevdi edildi de bizim haberimiz yok biriniz kızıl derili katili diğeri ise Afrika'da kölelikle insanları ana vatanından Edip eziyetle öldürün katil....!
  Cevapla
 • Ömer 3 hafta önce Şikayet Et
  Nerede zayıf gariban bir ülke var hemen çöküyor katil ABD İNGİLTERE İSTAİL FRANSA ALMANYA. ŞEYTAN DEVLETLER.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
15 Temmuz gazisi Ayanoğlu: Şehadeti bir milimle kaçırdım!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika 'savaş' açıklaması!