Görücüye çıktı! Savaşın seyrini değiştirebilir

Ukrayna, Rusya'nın Karadeniz filosunun kalbine korku salacak ölümcül yeni drone bot setini tanıttı. Kamikaze Stalker 5.0, 600 kilometre menzile sahip ve deniz üzerinde 75 kilometre hızla ilerleyebiliyor.

GİRİŞ 18.06.2024 17:42 GÜNCELLEME 19.06.2024 10:32
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

Ukrayna ordusunun son zamanlarda denizde yürüttüğü drone saldırıları, savaşın seyrini değiştirebilir. Bu çabalar, daha önceden kapanan deniz koridorlarını açarak Ukrayna'nın ekonomik anlamda da hayatta kalabilmesi için büyük önem taşıyor.

KARADENİZ GÜVENLİK FORUMU'NDA TANITILDI

Ukrayna, Rusya'nın Karadeniz filosuna karşı yıkıcı etki yaratmak için kullanmayı planladığı ölümcül yeni drone bot setini tanıttı.

"Kamikaze Stalker 5.0" aracı, 600 kilometre menzile sahip ve 60 beygir gücündeki sürat teknesi motoru sayesinde deniz üzerinde 75 kilometre/saat hıza ulaşabiliyor.

Ukraynalı yetkililer, 150 kilograma kadar patlayıcı yük taşıyabilen insansız geminin ayrıntılarını ilk olarak Karadeniz Güvenlik Forumu'nda kamuoyuna açıkladı.

SAVAŞIN GİDİŞATINI DEĞİŞTİREBİLİR

Yetkililer, füzenin 5 metre uzunluğunda ve 1,2 metre genişliğinde olduğunu ve işgal altındaki Kırım ile Rusya ana karası arasındaki Kerç köprüsünü hedef alacak yeterli menzile sahip olduğunu söyledi.

Starlink uydu interneti ile desteklenen teknenin drone'u, operatörüne canlı video geri bildirimi gönderebiliyor.

Tekne aynı zamanda ulaşılması zor yerlere yiyecek, su, askeri ve tıbbi malzeme taşıyabiliyor; ayrıca keşif ve kıyı devriyeleri için de kullanılıyor.

Bu durum, denizcilere teknelerle ikmal yapmanın giderek zorlaştığı Dnipro Nehri'nin sağ kıyısındaki Ukrayna kuvvetlerine yardım etmede önemli bir rol oynayabilir.

RUS DONANMASINI KAÇIRAN TEKNOLOJİ

Ukrayna'nın Rus işgalini püskürtmeye yönelik çabalarının ana başarılarından biri, hızla gelişen deniz droneları oldu.

Ukrayna'nın SBU güvenlik servisleri ve HUR askeri istihbarat teşkilatının en iyi savaş gemilerini batırmak için farklı insansız araçları kullanmasının ardından Rus donanması Karadeniz'den kaçmak zorunda kaldı.

Mart ayında, Putin'in en modern savaş gemilerinden biri olan ve ancak 2022'de hizmete giren 65 milyon dolarlık Sergey Kotov'un, işgal altındaki Kırım'daki Feodosya yakınlarında bir kamikaze deniz uçağı saldırısıyla vurulduğu bildirildi.

KAYNAK: NTV
Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 41
 • Ali Ceylan 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye kendi milli çıkarları doğrultusunda Karadeniz'de rolünü oynamalıdır.Öncelikle Emperyalizm Karadeniz'den uzak tutulmalıdır.
  Cevapla
 • fiseyin emmi 1 ay önce Şikayet Et
  tabi tabi ukrayna yendi bütün rusyanın topraklarını işgal etti aldı !!
  Cevapla
 • Das 1 ay önce Şikayet Et
  Daha ağır silah mühimmat a ihtiyac var
  Cevapla
 • Çorumlu 1 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna toprakları Ruslara vaat edilmiş topraklar , şu an kazanan ABD ve yalakaları savaşı kim kazanırsa kazansın hiç fark etmiyor .rusya haklı bende dibimde düşman istemem !!!!!
  Cevapla
 • Mira 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen öyle abd girdigi yeri batirip cikyo
  Cevapla
 • İbrahim Allar 1 ay önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum Aynı fikirdeyim
  Cevapla
 • Erkin 1 ay önce Şikayet Et
  Vaat edilmiş değil zaten Rus toprakları
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 1 ay önce Şikayet Et
  TÜRK-RUS ilişkilerini bozma gibi basit planlar yapanlar kimler? Karadenizde Ukrayna açıklarında serbest kaldığı söylenen ve 33 günde gelmesi beklenen mayınların 3 günde İstanbul açıklarına gelmesinin anlamı nedir?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe En-Nesyri'yi açıkladı! Türk futbolunun en pahalı transferi oldu
Sıcaklıkta ani düşüş! Sarı kodlu uyarı...Şiddetli geliyor