Kanada, İran Devrim Muhafızları Ordusunu "terör örgütleri listesi"ne aldı

Kanada, İran Devrim Muhafızları Ordusunu ülkenin ceza kanunu uyarınca "terör örgütleri listesi"ne aldığını duyurdu.

Kanada, İran Devrim Muhafızları Ordusunu "terör örgütleri listesi"ne aldı
Kanada, İran Devrim Muhafızları Ordusunu "terör örgütleri listesi"ne aldı
GİRİŞ 19.06.2024 23:12 GÜNCELLEME 20.06.2024 00:45
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Kanada'nın "Global News" internet sitesinin haberine göre, Kamu Güvenliği Bakanı Dominic LeBlanc yaptığı basın açıklamasında, İran Devrim Muhafızları Ordusunun "terör örgütleri listesi"ne alınması kararının "dikkatli bir değerlendirme"nin ardından alındığını söyledi.

Açıklamayı kabinedeki bazı bakanlarla birlikte yapan LeBlanc, "Hükümetimiz, İran'ın yasa dışı eylemleri ve teröre verdiği desteği göz ardı etmeyecektir." ifadesini kullandı.

Muhalefetin, "kararın geç kaldığı ve baskılar üzerine alındığı" yönündeki eleştirilerine de yanıt veren LeBlanc, "Bu tür kararlar, güvenlik kurumlarımızın tavsiyesi üzerine ve dış politikalarımıza uygun bir şekilde alınıyor. Bu detaylı müzakerelere dayalı uzun bir süreç." dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI, İRAN'DAKİ VATANDAŞLARININ GERİ DÖNMESİNİ İSTEDİ

Kararın açıklanmasından sonra açıklama yapan Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly de İran'daki Kanadalıları ülkeyi terk etmeleri yönünde uyardı.

Joly, "Mesajım çok açık. Şu an İran'da bulunanlar için eve dönmenin zamanı." ifadelerini kullanırken, İran'a seyahat planı olanlara da "gitmeyin" uyarısında bulundu.

Kanada Avam Kamarası mayıs ayında yaptığı oylamada, İran Devrim Muhafızları Ordusunun "terör örgütleri listesi"ne eklenmesi yönündeki önergeye oy birliğiyle destek vererek, bu yönde tavsiye kararı almıştı.

KAYNAK: AA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 85
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Ha Kanada, Ha İran, Ha İsrail. Üçünün de elleri kanlı. Üçü de Ehl-i Sünnet Müslüman katili... İt dalaşlarına, solvalara itibar etmemek lazım. Bir süre sonra el altından alışverişlerine devam ederler.
  Cevapla
 • RTE 3 hafta önce Şikayet Et
  Bende kanadayı teör örgütü devleti ilanediyoum
  Cevapla
 • Misafir Cüneyd 3 hafta önce Şikayet Et
  İran ve milislerinin, demografik yapıları değiştirmek için Suriye'de ve Irak'ta ŞEHİT ettikleri veya Türkiye'ye göçe zorladıkları Ehl-i Sünnet Müslümanların sayısının haddi hesabı yoktur. Elleri kanlıdır bunların. pkk ypg pkk teröristlerine verdikleri destek, besleme, barındırma ve işbirlikleri bilenen birşeydir. Karabağ meselesinde Ermenilerle birlikte hareket etmeleri de cabası ...
  Cevapla
 • Güney Azerbaycan 3 hafta önce Şikayet Et
  İran ve milislerinin Karabağ meselesinde bile Ermenilerle birlikte hareket etmeleri sinsilik göstergesidir. Türkiye'ye, Azerbaycan'a karşı tutumları düşmandan farksızdır. Suriye'de, Irak'ta ve Yemen'de, ... yaptıkları melanetler ise büyük acılara sebep olmuştur, oluyor da.
  Cevapla
 • Maraşlı 3 hafta önce Şikayet Et
  Büyük şeytan abd yi terörist ve teröre yardım ve yataklıktan kim listeye alacak ya...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte İzmir'de elektriğe kapılan 2 kişinin sudan çıkartılma anları
İzmir'de elektrik faciası: Akıma kapılıp hayatlarını kaybettiler!