Gerilim had safhada! BM Genel Sekreteri Guterres'ten Lübnan açıklaması

BM Genel Sekreteri Guterres, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Lübnan ile İsrail sınırını ayıran "Mavi Hat" boyunca yaşanan tehlikeli gelişmelerle ilgili, 'Lübnan’ın ikinci bir Gazze olma' riskine karşı dünyayı uyardı.

Gerilim had safhada! BM Genel Sekreteri Guterres'ten Lübnan açıklaması
Gerilim had safhada! BM Genel Sekreteri Guterres'ten Lübnan açıklaması
GİRİŞ 21.06.2024 19:51 GÜNCELLEME 21.06.2024 19:51
Bu Habere 75 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York'taki BM Genel Merkezi'nde, Güvenlik Konseyi çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

BM Genel Sekreteri, "Açık olalım; bölge ve dünya halkları Lübnan'ın ikinci bir Gazze olmasını kaldıramaz." dedi.

"Bugün, İsrail ile Hizbullah arasında Mavi Hat boyunca tırmanan gerilime ilişkin derin kaygılarımı dile getirme zorunluluğu hissettim." diyen Guterres, tarafların "sanki topyekun bir savaş yaklaşıyormuş gibi" kavgacı söylem ürettiğini kaydetti.

Orta Doğu'daki çatışmanın genişleme riskine dikkati çeken Guterres, konuşmasında, "Aceleci bir hareket, tek bir yanlış hesaplama, sınırların çok ötesinde, açıkçası hayal gücünün ötesinde bir felaketi tetikleyebilir." ifadelerine yer verdi.

"GERİLİMİN DERHAL DÜŞÜRÜLMESİ ZORUNLUDUR"

Guterres, şöyle devam etti:

"Taraflar, Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararının tam olarak uygulanması konusunda acilen taahhütte bulunmalı ve derhal düşmanlıkların sona ermesine geri dönmelidir. Dünyanın yüksek sesle ve net bir şekilde şunu söylemesi gerekiyor; gerilimin derhal düşürülmesi sadece mümkün değil, aynı zamanda zorunludur."

"ASKERİ ÇÖZÜM YOK"

BM Genel Sekreteri Guterres, bölgenin barışçıl yollarla çözüme kavuşturulması gerektiğini vurgulayarak, "Askeri çözüm yok." diye konuştu.

Guterres, "Askeri gerginliğin daha da artması, yalnızca Lübnan ve İsrail'deki toplulukların daha fazla acı çekmesini, yıkıma uğramasını ve bölge için potansiyel olarak daha yıkıcı sonuçları garanti edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

"Artık akıl ve rasyonellik zamanıdır." ifadesini kullanan Guterres, tarafların kendilerine sunulan diplomatik ve siyasi yollara "pratik ve pragmatik katılımının" zamanının geldiğini belirtti.

Genel Sektreter, düşmanlıkların sona ermesi ve kalıcı ateşkese doğru ilerlemenin "tek kalıcı çözüm" olacağının altını çizdi.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 75
 • Kul insan 1 ay önce Şikayet Et
  Yahudi piyonu
  Cevapla
 • Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Zaten hiçbir yaptırım yapmayın siyonistlere karşı.. Sadece mazlum ve masum ülkeleri uyarın.. Allah bu zalimleri yok etsin..
  Cevapla
 • Solotürk 1 ay önce Şikayet Et
  Hayvan sürüleri.
  Cevapla
 • Savo59 1 ay önce Şikayet Et
  Askeri çözüm yok diyor Kıbrıs'a asker gönderiyorsun Kosova'ya Barış gücünü gönderiyorsun nasıl oluyor da askeri çözüm yok bu yaparsınız da işinize gelmiyor
  Cevapla
 • Vatan 1 ay önce Şikayet Et
  Gazzedeki katliamı dünya nasıl galdırıyor onlar insan değilmi namussuzlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fransa'dan İsrail-Lübnan açıklaması: Felaket olur
Sosyal medyadan çağrı yapılmıştı! Elon Musk duyurdu! Son dakika Gazze hamlesi