Ruhani'den İran'ı karıştıracak nükleer itirafı! Tam 300 milyar dolar...

İran'ın eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Meclis tarafından Aralık 2020'de onaylanan ve hükümeti nükleer faaliyetleri hızlandırmaya zorlayan yasanın, ülkeye 300 milyar dolar kaybettirdiğini söyledi.

GİRİŞ 24.06.2024 02:15 GÜNCELLEME 24.06.2024 10:34
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Ruhani'nin 19 Haziran'da hükümeti dönemindeki kabine üyeleriyle gerçekleştirdiği toplantıda yaptığı açıklamalar bugün kendisine ait internet sitesinde görüntülü olarak yayımlandı.

Ruhani'den İran'ı karıştıracak nükleer itirafı! Tam 300 milyar dolar...

'ANLAŞMAYA KARŞI ÇIKANLARDAN BİRİ ŞU ANDA CUMHURBAŞKANI ADAYI'

Toplantıda, İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yönelik Kasım 2020'de düzenlenen suikastın hemen ardından Meclis'te onaylanan ve nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasını mecbur kılan "Stratejik Eylem Yasası" eleştirildi.

'ÜLKE 300 MİLYAR DOLAR KAYBETTİ'

İran ile ABD arasında, Avrupa Birliği (AB) aracılığında yapılan nükleer görüşmelere işaret eden Ruhani, müzakerelerin Nisan 2021'de sonuçlandığını ancak Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nde yalnızca bir kişinin buna karşı çıktığını ve bu kişinin de şu an cumhurbaşkanı adayı olduğunu ifade etti.

Ruhani'den İran'ı karıştıracak nükleer itirafı! Tam 300 milyar dolar...

Buna karşılık Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nde anlaşmanın yeniden uygulanması yönünde karar alındığını aktaran Ruhani, Meclis'in onayladığı yasa nedeniyle anlaşmanın uygulanamadığını öne sürdü.

Ruhani, bu yüzden ülkenin 300 milyar dolar kaybettiğini söyleyerek, "Meclisin stratejik yasası, İran tarihindeki en kötü yasadır. Bundan daha kötü bir yasamız olmadı. Bu, 12. Hükümeti başarısızlığa uğratmak için hazırlanmış bir komplodan başka bir şey değildi." diye konuştu.

Ruhani'den İran'ı karıştıracak nükleer itirafı! Tam 300 milyar dolar...

NE OLMUŞTU?

İran ile nükleer anlaşmanın tarafları arasında Nisan 2021'de başlayan nükleer müzakereler, ABD ile İran arasında bir dizi anlaşmazlık nedeniyle Eylül 2022'de askıya alınmıştı.

Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 20
 • Berk 3 hafta önce Şikayet Et
  Ruhanilere fln iananmayın çoğu yahudi.
  Cevapla
 • Hasan doğru 3 hafta önce Şikayet Et
  İslam görünüşlü münafık devlet. Kafirler den de aşağıda.
  Cevapla
 • Dobraci izmir 3 hafta önce Şikayet Et
  Anlaşıldı İran ve ruhani nükleer silah üretimi için 300 milyar dolar ödenek ayırdığı için öldürüldü
  Cevapla
 • Kamil 3 hafta önce Şikayet Et
  Sizin o ABD Başkanı kuklaları ile yaptığınız protestolara , İslam Alemi itibar etmiyor . Ettikleriniz , sözleriniz ile çelişiyor . Gösteriş usulü İsrail'e fırlattığınız dronlar ile iyi bir U dönüşü yaptınız ve geri vites attınız . Bu zayıflık halleri Batı Hegemonyasını ve İsrail'i cesaretlendirdi .
  Cevapla
 • Kamil 3 hafta önce Şikayet Et
  $ 300 mı demiş yoksa , iran parası mı demiş ? Helikopter olayı sonrası , ABD ve İsrail'den iyice tırstılar . Tırsmak bir yana , Petro Dolar tatlı geliyor değil mi ?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunan bakana sert tepki: 'Densiz, edep dışı...'
'Pes' dedirtti, sahte CEO'dan milyonluk vurgun! Gerçek kimliği şoke etti...