Polonya'dan savaş açıklaması: Hazır olmalıyız!

Polonya Genelkurmay Başkanı General Wieslaw Kukula, Polonya’nın ‘tam ölçekli bir çatışmaya hazırlanması’ gerektiğini söyledi.

Polonya'dan savaş açıklaması: Hazır olmalıyız!
Polonya'dan savaş açıklaması: Hazır olmalıyız!
GİRİŞ 11.07.2024 08:34 GÜNCELLEME 11.07.2024 08:34
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Polonya Genelkurmay Başkanı çarşamba günü yaptığı açıklamada Polonya'nın, askerlerini topyekûn çatışmaya hazırlaması gerektiğini söyledi.

Polonya'nın, Rusya ve müttefiki Belarus ile ilişkileri, Moskova'nın 24 Şubat 2022 gün Ukrayna’yı işgal etmesiyle eskisinden de kötü bir hal aldı.

Genelkurmay Başkanı General Wieslaw Kukula, düzenlediği basın toplantısında "Bugün kuvvetlerimizi asimetrik tipte bir çatışmaya değil, tam ölçekli bir çatışmaya hazırlamamız gerekiyor" dedi.

Kukula, açıklamasının devamında "Bu da bizi sınırları korumakla, ordudaki eğitim yoğunluğunu korumak arasında iyi bir denge bulmaya zorluyor" dedi.

48 SAAT İÇİNDE HAZIR

Aynı etkinlikte konuşan Savunma Bakanı Yardımcısı Pawel Bejda, Ağustos ayından itibaren Polonya'nın doğu sınırını koruyan asker sayısının mevcut 6 binden 8 bine çıkarılacağını ve 9 bin kişilik ek bir artçı kuvvetin 48 saat içinde göreve başlamaya hazır olacağını söyledi.

Mayıs ayında Polonya, 2028 yılına kadar tamamlamayı planladığı, Belarus ve Rusya sınırı boyunca savunmayı güçlendirmeye yönelik 2,5 milyar dolarlık (82 milyon TL) bir program olan "Doğu Kalkanı” projesi hakkında ayrıntıları açıkladı.

Belarus’un, 2021 yılında Orta Doğu’dan ülkeye girişi kolaylaştıran seyahat acenteleri açmasıyla, Polonya ile olan sınır gerilimi daha da arttı. Avrupa Birliği, Belarus’u “kriz inşa etmekle” suçladı.

BÜTÇENİN YÜZDE BEŞİ

Varşova, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline karşılık olarak savunma harcamaları için yıllık bütçesinin neredeyse yüzde 5’ini orduya ayırdı.

Kukula, askeri teçhizat tedarik zincirini zorlama pahasına, askerlik mesleğine ilgi duyan gençleri almayı düşündüklerini belirtti. Genelkurmay Başkanı, 2027 yılında askerliğe olan ilginin keskin bir şekilde düşmesini bekliyor.

Polonya Silahlı Kuvvetlerinin büyüklüğü, geçen yılın sonunda kara, hava, deniz, özel kuvvetler ve bölgesel savunma kuvvetleri de dahil olmak üzere yaklaşık 190 bin personel gücündeydi. Polonya bunu birkaç yıl içinde 300 bin hazır askere çıkarmayı planlıyor.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Asiltürk 4 gün önce Şikayet Et
    Dikkat! Putinnin sa-soli belli deyil.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Tam 59 yıl önce bugün ortaya çıktı! İşte bütün umutları yerle bir eden fotoğraflar!
Şaşırmamak elde değil! Dünyanın en eski memelisi Adana'da görüntülendi