Uzak Doğu'nun kanayan yarası: Patani

Tayland'a bağlı Patani bölgesinde yıllardır baskı ve asimilasyona maruz kalan yaklaşık 3 milyon Müslüman, Kurban Bayramı'na buruk bir şekilde giriyor.

Uzak Doğu'nun kanayan yarası: Patani
Uzak Doğu'nun kanayan yarası: Patani
GİRİŞ 24.10.2012 16:05 GÜNCELLEME 24.10.2012 18:20
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Fatih Tekcan'ın haberi

Tayland'ın güneyinde bulunan Malezya sınırındaki Patani'de yaşayan Malaylar, 1200'lü yıllarda Yemen'den gelen Müslüman tüccarlar aracılığıyla İslam'la tanıştı.

Malay halkının İslamiyeti benimseyip kabul etmesinin ardından Patani Kralı Antira da 1457 yılında Müslüman oldu ve Patani İslam Krallığı'nı ilan etti.

1700'lü yıllarda Patani İslam Krallığı iç karışıklıklar ve Siyam saldırıları nedeniyle zayıf düşünce, Patani toprakları Budist hakimiyeti altına girdi.

19. yüzyılda Patani'yi işgal eden İngilizler de 1909 yılında Tayland ile anlaşma yaparak bölgeyi Tayland'a bıraktı.

Bu dönemden sonra Malay Müslümanları üzerindeki ekonomik, sosyal, kültürel ve dini baskı arttı.
2004 yılında çıkan gösterilere katılan sivillerin üzerine Tayland askerlerice ateş açıldı. Olaylarda çok sayıda sivil hayatını kaybederken, aynı yıl Krue Se Camisi'nde sivillerin üzerine Tayland askerlerince ateş açılması sonucu da 32 kişi öldü.

Patani'yi Budist vali yönetiyor

Bugün bölgede binlerce asker bulunduran ve sürekli bir askeri denetimin olduğu bölgede Tayland yönetiminin, yıllardır süren baskı ve asimilasyonusonucu Malayların anadilleri unuttuğu öğrenildi.

Müslümanların kurduğu birkaç özel okulda ''Malayca'' yüzeysel öğretilirken, güçlük yaşamda bölge Müslümanların bu dili hiç kullanmadığı, ''Tayca'' konuştuğu belirtiliyor.

Seçme ve seçilme hakkı da bulunmayan Malay Müslümanlarının yaşadığı ve nüfusunun yaklaşık yüzde 95'i Müslüman olan Patani bölgesi, Tayland'ın atadığı Budist valilerce yönetiliyor.

Geçmişte bölgede 2 asır hüküm süren Patani İslam Krallığı'nı kurmalarına rağmen Malay Müslümanlarına resmi tarihte de yer verilmiyor.

Medreseler asırlardır açık

Patani Müslümanları, kısıtlı imkanlarla kurdukları büyük çoğunluğu ahşap yapılardan oluşan medreselerde çocuklarına İslami ilimleri öğretiyorlar.

Yaklaşık 1 milyon Müslüman'ın ''yardıma muhtaç'' olduğu bölgedeki tüm zorluklara rağmen varlıklarını sürdüren medreseler hayırseverlerin destekleriyle ayakta kalıyor.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 5
 • baver75 9 yıl önce Şikayet Et
  fakirini unutan başbakan. acilen başbakana iletin orayada yardım götürsün. o kadar kendi fakiri varken bunlarıda gözardı eden başbakanımız maşALLAH her yere yardım götürüyor somali, myanmar, suriye, şimdide pataniye yardım götürsün önce kendi halkına yardım götürsün
  Cevapla
 • mehmet evcılar 9 yıl önce Şikayet Et
  patani. evet patani..ALLAH yardımcıları olsun çok zor şartlar altındalar.onlara abduşhamid ve rbakan hoca sahip çıkmıştı diye biliyorum..yahu arakan nerde patani nerde..yoksa patani'de zulüm altındaki müslüman kardeşlerinizden haberiniz yokmu ??? sadece birilerinin gitmesi mi gerekiyor araştır ve gör...!
  Cevapla
 • yavuz kemal 9 yıl önce Şikayet Et
  demekki haberi doğru okumak gerekmiş sayın musab talha. patani ile arakanı karıştırırsın sonrada iğneleyecem derken çuvallarsın böyle.
  Cevapla
 • ömer ceren 9 yıl önce Şikayet Et
  emine erdoğan gördüklerine dayanamadığı yer. myanmar'ın arakan bölgesi idi
  Cevapla
 • musab talha 9 yıl önce Şikayet Et
  emine hanım ağlamıştı hala zulüm devam ediyor mu?. hatırladığımı kadarı ile bir kaç ay önce ahmet davutoğlu ile emine erdoğan bölgeye gitmişlerdi.hatta emine hanım ağlamışlardı.demek hala zulümü bitirmemişler.demek ki bu işler böyle olmuyormuş.demek ki islam birliğini kurmak lazımmış.demek ki bu işe becerebilecek yürek lazımmış.demek ki ... demek ki.....
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Mavi Vatan'daki filonun 'en güçlüsü' Abdülhamid Han'ı uğurladı!
Ceketini giyemeyen Joe Biden, gözlüğünü düşürdü