12 Hayvanlı Türk Takvimi nedir? 12 Hayvanlı Türk Takvimini kullanan devletler hangileridir?

Tarihte farklı nedenlere bağlı olarak çeşitli takvimler kullanan Türkler, Kaşgarlı Mahmut'un naklettiğine göre savaş tarihlerini belirlemek için 12 Hayvanlı Türk Takvimini oluşturmuşlarıdır. Türklerin tarihte kullandığı ilk takvim olan 12 Hayvanlı Türk Takvimi, güneş hareketlerine göre hazırlanmıştır.. İşte 12 Hayvanlı Türk Takviminde yıllara göre hayvan isimleri...

12 Hayvanlı Türk Takvimi nedir? 12 Hayvanlı Türk Takvimini kullanan devletler hangileridir?
12 Hayvanlı Türk Takvimi nedir? 12 Hayvanlı Türk Takvimini kullanan devletler hangileridir?
GİRİŞ 12.08.2021 11:54 GÜNCELLEME 12.08.2021 11:54
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Türkler tarih boyunca farklı nedenlerden dolayı farklı takvimler kullanmışlardır. Türklerin tarihte kullandıkları ilk takvim ise 12 Hayvanlı Türk Takvimi olarak bilinmektedir. Takvim, Hun, Göktürk, Uygur, Tuna Bulgarları ve İtil Bulgarları tarafında kullanılmıştır. Güneş Yılı esas alınarak hazırlanan 12 Hayvanlı Türk Takvimi, 12 aydan oluşmaktadır. Ay isimleri, birinci ay, ikinci ay, üçüncü ay… şeklinde belirlenirken her yıl bir hayvanla ifade edilmektedir. 

12 HAYVANLI TÜRK TAKVİMİ ÖZELLİKLERİ

Türklerde yılbaşı baharın başlangıcı olan Nevruz yılbaşı olarak belirlenmiştir. Güneşe göre hazırlanan takvim, modern takvimlerde olduğu gibi gece yarısı başlamaktadır. 1 gün 24 saatten meydana gelir ve gün, 12 eşit parçaya bölünür. Her bir yıla farklı hayvan isimleri verilen takvimde 12 yılın 5 kere tekrarlanması hadisesine ‘çağ atlanmış’ sayılırdı. 12 Hayvanlı Türk Takvimi, Türk Hakanlarından birisi geçmişte yaşanan bir savaşın hangi yılda yapıldığı öğrenmek ister ve yıl konusunda kesin ir bilgiye ulaşılmaz ve bir anlaşma sağlanmaz. Bunun üzerine Hakan, kurultay düzenler ve yeni bir takvim düzenlemesi üzerine ortaya çıkar. 

12 HAYVANLI TÜRK TAKVİMİ SIRASIYLA YILLARA VERİLEN HAYVAN İSİMLERİ

1. Yıl: Sıçan

2. Yıl: Sığır

3. Yıl: Pars

4. Yıl: Tavşan

5. Yıl: Timsah

6. Yıl: Yılan

7. Yıl: At

8. Yıl: Koyun

9. Yıl: Maymun

10. Yıl: Tavuk 

11. Yıl Köpek

12. Yıl: Domuz

YORUMLAR 1
  • PATATES 1 yıl önce Şikayet Et
    Boş
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rant bitti karalama kampanyası başladı! Kılıçdaroğlu Boğaziçi'ni hedef aldı
Finlandiya'dan çatlak sesler geliyor! İsveç'i de istiyorlar