Veliye özel okul müjdesi

Bakan Avcı, "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğumuz yasa tasarısıyla çocuğunu özel okullarda okutan velilerimize ciddi bir maddi destek vermeyi amaçlıyoruz" dedi.

Veliye özel okul müjdesi
Veliye özel okul müjdesi
GİRİŞ 12.02.2014 17:34 GÜNCELLEME 12.02.2014 18:00
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Samsun'da programlarını sürdüren Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne (OMÜ) Adeka İlaç Sanayi tarafından yaptırılan ADEKA Eğitim Kampüsü'nün açılış törenine katıldı. Açılış konuşmasını yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, "Burada bir spor salonu eksikliği var. Bunu da Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan istiyoruz" dedi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy ise, "Eğitim kurumlarının fiziki yapısı büyük bir önem taşıyor. Samsun il genelinde de eğitim yatırımları gerçekleşiyor. Bu bağlamda devam eden 882 derslik inşaatı, 12 öğrenci pansiyonu var. Değeri de 190 milyon lira dolayındadır" diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, ADEKA Eğitim Kampüsü'nde bir spor salonu inşaatı yapımını üstlendiklerini belirtti. Bakan Kılıç, "Samsun'umuza yapılan böyle bir yatırımda bizim de bir katkımız olsun derken, farklı bir imkan sağlama oldu. Burada rektörümüzün dile getirdiği konuyla ilgili olarak da biz inşallah spor salonu inşaatının yapımını üstleniyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Kılıç'tan sonra kürsüye çıkan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özel okulların eğitim sistemindeki payını arttırmaya yönelik politikalar izlediklerini söyledi. Bakan Avcı, "Önümüzdeki yıllarda özel öğretim sektörümüzün hızla geliştiğini ve dünya ile rekabet edebilecek güce kavuştuğunu hep birlikte göreceğiz. Geçtiğimiz hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunduğumuz yasa tasarısıyla, çocuğunu özel okullarda okutan velilerimize ciddi bir maddi destek vermeyi amaçlıyoruz. Ayrıca özel okul yatırımcılarına çeşitli teşvikler sağlanması için yürüttüğümüz çalışmalar da son aşamasına geldi. Bu sayede hem özel okulların kapasitesini kullanma sureti ile yeni yatırımlarımızı azaltmak hem de bu yatırımlardan tasarruf etiğimiz parayla devlet okullarımızda daha nitelikli eğitim vermek mümkün hale gelecek" dedi.

Ardından Bakan Avcı ve Bakan Kılıç, protokol üyeleri ve minik öğrenciler 55. Yıl Koleji'nin açılış kurdelesini kesti. Bakan Avcı, Bakan Kılıç ve protokol üyeleri, daha sonra OMÜ yerleşkesi içerisinde 1997'de faaliyete giren ve yeni binasına kavuşan Altınkum Gelişimsel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi. Kurdele kesimi sonrasında binayı gezen Bakan Avcı ve Kılıç, daha sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Eğitim Merkezi'nde öğrenim gören yabancı öğrencilerle sohbet edip hatıra fotoğraf çektirdi. Bakan Avcı, OMÜ Rektörü Hüseyin Akan ile lisans mezunu öğretmenlerin lisans tamamlama protokolünü imzaladı.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
MEB
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Hakan Can 7 yıl önce Şikayet Et
  Bu Da Maalesef Kapak Oldu Bizlere!. Maksimum 3-5 milyara dersaneye gönderip üniversite yarışında özel okullara rakip olabiliyorken çocuklarımız şimdi 10-15 milyar fazladan bulup özel okula gönderebileceğiz çocuklarımızı. Halkın yüzde 80'i asgari ücretle geçiniyorken yapacağız bunu...
  Cevapla
 • orhan1980 7 yıl önce Şikayet Et
  Bu karar yanlıştır sayın bakanım. Özel okullara vereceğiniz teşvikin miktarı 3-4 bin lira dahi olsa,yıllık ücretin geri kalan kısmı 5-6 bin lirayı - en az- bulur ki bunu ödeyecek orta ve alt sınıfa mensup bir tane öğrenci velisi bulamazsınız..Bu karar yine zengin zümrenin işine gelir ki devletimiz ve bakanlığımız sırf birileri rantını kaybetmesin diye bu uygulamayı yapmayı planlamakta bunu yapacağına mevcut okulların fiziki durumlarını düzeltsin.Öğretmenlerin motivasyonunu arttıracak,daha verimli olmalrını sağlayacak tedbirlere yönelsin..İlla maaş zammı olsun demiyorum.Birileri cart curt etmesin lütfen..Madem devlet bu kadar parayı ödeyecek güce sahip daha modern,rahat okullar inşa edilmeli,Öğretmen öğrencisinin esiri ve oyuncağı olmamalı,başarı ödüllendirilmeli,şişme notların önüne geçilip hakkaniyetle not dağıtımı yapılmalı..
  Cevapla
 • Muhammed Ali 7 yıl önce Şikayet Et
  Eğitimi felç edecek . dershane kapatma eyleminden vazgeçilmeli.
  Cevapla
 • Süleyman Mavuş 7 yıl önce Şikayet Et
  Özel okul bir hak mıdır? İmkan mıdır?. Eğitim hakkı vardır ve bu her vatandaşın yararlanması gereken bir haktır. Ama bazı durumlarda da devlet imkan verir, durumu olan kullanır. Özel okul da kısmen imkan meselesidir. Fakat unutulmaması gereken bir şey var ki, özel okullara çocuklarını gönderen veliler devletin kendilerine vermesi gereken en az 4-5 bin liralık eğitim hakkını kendi ceplerinden karşılıyorlar. Üstüne üstlük bir de özel okulda okudukları için %8 vergi veriyorlar. Şimdi herhangi bir devlet okulundaki öğrencinin devlete maliyeti neyse onun belirli bir kısmını eğitimini devlet okulunda değil de özelde almak isteyene de veriyorum diyor hükümet. Yani sen eğitimini devlet okullarında alsan bana maliyetin zaten şu kadar, bunun bir kısmını ben sana veriyorum diyor. Hakkı olanı veriyor. Yanlış anlamamak gerek. Eğitim en temel hak ya, omu teslim ediyor.
  Cevapla
 • yüksel tarık 7 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakanım. Bu kararınız hiç şık olmamış... Zenginler Çocuklarını özel okullara gönderiyor... biz ise asgari ücretle ay sonunu zor getiriyoruz... velev ki 2.000 TL net maaş alsanda, özel okula kalmaz, ailenizi ancak geçindirirsiniz... bu zenginler için alınan karardır. açık ve net...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bilim Kurulu toplantısı sonrası son dakika açıklaması! 6 maddelik tedbir kararı
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken Bosna Hersek mesajı