YTÜ’den görme engellilere anlamlı hizmet

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Kurumsal Dergisi Yıldızlar’ın “Kabartma” (Braille) ve “Sesli” dergi formu yayımlandı.

YTÜ’den görme engellilere anlamlı hizmet
YTÜ’den görme engellilere anlamlı hizmet
GİRİŞ 23.06.2016 14:31 GÜNCELLEME 23.06.2016 14:31

 Türkiye’de görme engelliler için tek üniversite yayını olma özelliğini taşıyan Yıldızlar “Kabartma” ve “Sesli Dergi”, ilk aşamada Türkiye’nin dört bir yanındaki görme engelliler kütüphaneleri dernek ve federasyonlara ulaştırıldı.

Yıldız Teknik Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan Braille ve Sesli dergiler, engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla,  yayımlandı.  Braille derginin editörlüğünü YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Sazlı, Sesli Dergi’nin editörlüğünü ise YTÜ öğrencileri Melike Kılıç, Burak Devrim ve Serhat Etik üstlendi.

İlk olarak Yıldızlar’ın 19. sayısı ile birlikte yayımlanan ve son sayısında da görme engellilerin hizmetine sunulan Braille ve Sesli Dergi, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan görme engelli kütüphaneleri, rehabilitasyon merkezleri, dernekler, Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile YTÜ bünyesinde faaliyetini sürdüren Engelsiz Yıldız Birimi’ne gönderildi. 

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Yıldızlar’ın “Kabartma” (Braille) ve “Sesli” dergi formu ile de engelli vatandaşların hayatlarını zorlanmadan ve normal bir şekilde sürdürebilmelerine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Yıldız Teknik Üniversitesi olarak son dönemde kampüslerimizde engelli öğrenci, personel ve misafirlerimizin hiçbir engelle karşılaşmadan yaşamlarını sürdürmeleri için düzenlemeler yaptıklarını aktaran Rektör Yüksek, bu anlamda yapılacak çalışmaları sürdürmek için Engelsiz Yıldız Birimi’ni kurduklarını da sözlerine ekledi. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'den Kılıçdaroğlu'nun adaylık sorusuna yanıt: Kazanamayacak bir isme hayır
Kum fırtınası çıktı! Yol trafiğe kapatıldı