2020 Öğretmen ek ders ücretleri açıklandı? İşte öğretmenlerin ek ders ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışan öğretmenlerin alacağı ek ders ücretleri açıklandı. 2020 yılında öğretmenler gündüz ek ders ücreti ne kadar alacak? Gece ek ders ücretleri arttı mı? İşte öğretmenlerin heyecanla beklediği 2020 ek ders ücretleri..

2020 Öğretmen ek ders ücretleri açıklandı? İşte öğretmenlerin ek ders ücretleri
2020 Öğretmen ek ders ücretleri açıklandı? İşte öğretmenlerin ek ders ücretleri
GİRİŞ 28.02.2020 09:22 GÜNCELLEME 28.02.2020 09:22

Ek ders ücretleri, öğretmenlerin maaş karşılığı girdiği haftalık ders saatlerinin dışında girdiği her saat başı ödenen ücrettir. Öğretmenler için ek bir gelir kapısı olan ek ders ücretleri kadrolu veya sözleşmeli öğretmenlere göre değişiklik gösterebilir. Sözleşmeli öğretmenlere yapılan ödemelerin düşük olmasının sebebi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan %14' kesintidir. Peki 2020 yılı itibariyle öğretmenler ek dersler için ne kadar ücret ödenecek işte detaylar...

 

ÖĞRETMENLERİN ALACAĞI EK DERS ÜCRETLERİ!

Öğretmenlerin 2020 yılının ilk 6 ayında alacağı ek ücret miktarları belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre gündüz ek ders veren öğretmen saat başı 17.22 TL alırken gece ek ders veren öğretmenler saat başına 18.45 TL ek ücret alacak.

Ders ücretlerine ilişkin olarak 657 sayılı Kanunda yer alan hüküm:

 

Madde 176 - Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.

Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.

Bu madde kapsamında ücretle ders vermek üzere yüksek öğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına 2914 sayılı Kanun hükümlerine göre ek ders ücreti ödenir.

Ek ders ücretleri, öğretmenlerin maaş karşılığı girdiği haftalık ders saatlerinin dışında girdiği her saat başı ödenen ücrettir. Öğretmenler için ek bir gelir kapısı olan ek ders ücretleri kadrolu veya sözleşmeli öğretmenlere göre değişiklik gösterebilir. Sözleşmeli öğretmenlere yapılan ödemelerin düşük olmasının sebebi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan %14’lük kesintidir. Peki 2020 yılı itibariyle öğretmenler ek dersler için ne kadar ücret ödenecek işte detaylar...

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Katile şehit deyip tehdit etti
Fenerbahçe, Caner Erkin'i resmen açıkladı!