MEB'den son dakika yüz yüze eğitim açıklaması! Hangi sınıflar okula başlayacak?

MEB'den yapılan son dakika açıklamasında, ''21 Eylül'de eğitime sadece okul öncesi ve 1. sınıflar başlayacak'' denildi. Milli eğiitm Bakanı ziya selçuk yaptığı açıklamada, ''Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler'' ifadelerini kullandı.

MEB'den son dakika yüz yüze eğitim açıklaması! Hangi sınıflar okula başlayacak?
MEB'den son dakika yüz yüze eğitim açıklaması! Hangi sınıflar okula başlayacak?
GİRİŞ 08.09.2020 19:49 GÜNCELLEME 09.09.2020 01:30
Bu Habere 203 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "21 Eylül'de yüzyüze eğitime sadece okul öncesi ve 1. sınıflar başlayacak" denildi.

1. sınıflar ilk hafta 1 gün, ikinci hafta 2 gün okula gidecekler.

BAKAN SELÇUK'TAN SON DAKİKA YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI GELDİ!

İŞTE DETAYLAR;

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece-halihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle, ilk uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde başlayacağız. 21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz" dedi.Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 21 Eylül 2020 Pazartesi günü “aşamalı ve seyreltilmiş” olarak başlayacak olan okullarda yüz yüze eğitim öğretime ilişkin açıklama yaptı.

Bakan Selçuk, “Salgın sürecinin en başından bu yana dünyayı izliyoruz. Hepinizin bildiği gibi, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun değerlendirmeleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında kararlar alıyor, bu kararları en doğru şekilde uygulama yoluna gidiyoruz. Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız” dedi.
 

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan tepki: Kabul edilemez...

VELİLER MAZERET BEYAN EDEBİLİRLER

“Buna göre 21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece -hâlihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle, ilk uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde başlayacağız” diyen Bakan Selçuk şunları kaydetti:

“21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim-öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz. Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır. Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır. Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkânları bir arada kullanarak eğitim öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma, okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır.”

Yüz yüze eğitim nasıl olacak!

'TEK GAYEMİZ EVLATLARIMIZI SAĞLIKLA OKULLARIYLA BULUŞTURMAK'

Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her türlü tedbirin alındığı belirten Bakan Selçuk, “Okul hayatını daha önce tecrübe etmemiş olan birinci sınıf öğrencilerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, titizlikle çalışılmış uyum haftası içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız. Uzaktan eğitimle ilgili olarak da EBA Televizyonu ve EBA dijital platformu üzerinde çok yoğun ve sıkıntısız işleyen bir altyapımız var. Uzaktan eğitimde canlı derslere öncelik veriyoruz ve öğrenci ile öğretmene dijital ortamda eş zamanlı ve interaktif ders yapabilme imkanı sağlıyoruz. 1. sınıf öğrencilerimize uzaktan eğitimi sevdirebilmek için de oyun tabanlı dijital içerikler hazırladık. Şu an tek gayemiz, evlatlarımızı sağlıkla okullarıyla buluşturabilmek ve 21 Eylül’de okula başlayacak çocuklarımızı güvenle karşılamak. Öğretmenlerimiz, okullarımız, tüm dikkatimiz ve özverimizle buna hazırız” dedi.

 

 

ETİKETLER
MEB koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 203
 • Arzu 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım eba sistemi fok yere siz lütfen uzaktan eğitime çare bulunsun
  Cevapla
 • Serap 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika Kanada ve Fransada okullar açıldı binlerce çocuk covide yakalandı.Okullar tekrar kapandı.Dısarda cocuklar el ele oynuyo okula gitsin diyenler sınıfta seyreltilmis hali ile en az 20 kisi olacaklar.Dısarıda oldukları gibi açık alan olmayacak sınıf.Kücücük sınifta birinde çıksa hepsi risk altında.Tam grip mevsiminde bulaşma artar.Bence büyük hata olur yüzyüze egitim.Çocuklar sıkıldı diyenler tedavi süreci ve yaşayacagınız üzüntü daha sıkıcı olacak.Çocuklar yanımızda iken herseyiyle ilgileniyorsun koruyorsun okulda çocuk nasıl kendini koruyacak.Benim için saglık egitimden önce geliyor.İsteyenler buyursun önden göndersin.Ben o riski kesinlikle göze almayacagım
  Cevapla
 • ......... 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir öğretmen olarak okulların açılmasından yanayım. Çünkü çocuklar zaten dışarıda el ele, kol kola oynuyor geziyor sohbet ediyor. Öğretmenlerde aynı. Bulaşma riski şu an ki durumdan çok değil. Okul açılmalı, öğretmen de öğrencide sınıflarında olmalı.
  Cevapla
 • Esma 1 yıl önce Şikayet Et
  Sn Bakanım oğlum 6.sınıfta astım hastası eşim ve ben de astım hastasıyız lütfen sizden riricamız devlet okulları denetlensin özellikle Esenyurt ilkokul ve ortaokulları çınar mh 1442 sk ikamet ediyoruz teşekkür ediyorum minnettarız Allah Devletimizden razı olsun
  Cevapla
 • Duygu 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım.benim için çocuklarımın sağlığı eğitimden önce gelir 9.sinifa gidecek olan oğlum 5.sinif kizim 7.sinifta diğer kizim var ben astim hastasıyım iki kızımda astim nasil çocuklarimi riske atim
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Tabii ki riske atma ve gönderme. zaten illa ki gelmek zorundalar demiyor. açık net
  Cevapla
 • Maho 1 yıl önce Şikayet Et
  Göndermezsin böyle sıkıntılı rahatsızlığı varsa saglık ocagından alabilirsin gitmemesi için
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika... Başkan Erdoğan Türkmenistan'da: İki ülke arasında imzalar atıldı
Dünyada 3 tane var, biri Türkiye'de! 1986'dan beri durmuyor