Radikal nasıl yazılır? Radikal kelimesi ne anlama gelir?

Radikal kelimesi, keskin ve net görüşlerin ifade edilmesi için kullanılan Fransızca kökenli bir kelimedir. Konuşma dilinde karıştırılarak anlamı dışında en çok kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Peki radikal ne anlama gelir? İşte TDK sözlüğüne göre radikal kelimesinin doğru yazılışı...

Radikal nasıl yazılır? Radikal kelimesi ne anlama gelir?
Radikal nasıl yazılır? Radikal kelimesi ne anlama gelir?
GİRİŞ 21.09.2020 12:42 GÜNCELLEME 21.09.2020 12:42

Radikal, köklü, kesin karar, kökten anlamına gelmektedir. Alınan kararların ve yapılan işlerin net ve açıklayıcı olmasını ifade etmek için kullanılmaktadır. Konuşma dilinde doğru telaffuz edilse de anlamının dışında en çok yanlık kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. TDK’nın sözlüğüne göre doğru yazılış şekli ‘radikal’ olarak belirlenmiştir. 

RADİKAL KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR? 

Fransızca kökenli olan radikal, cümle içinde sıfat olarak yer almaktadır. Konuşma dilinde isimlerin önüne gelerek, ifade edilen sözcüklerin kesinliğine ve netliğine vurgu yapmak için kullanılmaktadır. Genellikle dini, siyasi ve toplumsal konuların vurgulanmasında radikal kelimesinden istifade edildiği görülmektedir. 

Radikal kelimesinin kökünden gelen radikalizm ise toplumsal değişim ve toplumsal normların değiştirilmesi anlamlarına gelmektedir. Radikalizm belli bir siyasi görüşü belirtmeksizin ‘aşırı’ olan her düşüncenin ifade edilmesi için kullanılmaktadır. Aşırı sağcı, aşırı dinci, aşırı solcu gibi kavramlar için ‘radikalzm’ kelimesine başvurulmaktadır. 

RADİKAL KELİMESİ İLE İLGİLİ ÖRNEK CÜMLELER

İki ayrı radikal görüşün bir araya gelmesiyle hararetli bir konuşma başladı.
Radikal bir karar alarak ayrı eve çıkmaya karar verdi.
Yapılan değişikliklere radikaller karşı çıktı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
HDP'li Beştaş'tan skandal sözler! Hadsiz sözlere cevap AK Parti'li Özlem Zengin'den geldi
Yunanistan'ın yalanı elinde patladı! Türkiye anında cevap verdi...