KYK başvuruları ne zaman başlayacak? 2020 GSB KYK başvuru tarihleri açıklandı mı?

KYK başvuruları ne zaman yapılacak? Kredi ve Yurtlar Kurumu, tarafından öğrencilere sağlanan yurt ve burs imkanından faydalanmak isteyen öğrenciler KYK başvuru tarihlerini araştırıyor. Her yıl üniversite yerleştirme sonuçlarının ardından başlayan kayıtlar bu yıl pandemi sebebiyle henüz başlamadı. Gençlik ve Spor Bakanlığı hibrit (yüz yüze) eğitime geçecek üniversiteler için nöbetçi yurt sistemini getirdi…

 KYK başvuruları ne zaman başlayacak? 2020 GSB KYK başvuru tarihleri açıklandı mı?
KYK başvuruları ne zaman başlayacak? 2020 GSB KYK başvuru tarihleri açıklandı mı?
GİRİŞ 09.10.2020 17:24 GÜNCELLEME 09.10.2020 17:24

Üniversite kazanan ve eğitimlerini ara sınıflarda sürdüren adayların gündeminde KYK başvuruları ilk sırada yer alıyor. Her yıl Ağustos ayında yapılan KYK yurt ve burs başvuruları salgın hastalık nedeniyle bu yıl geç olarak alınacak. Üniversitelerin eğitime online olarak başlaması ve KYK başvurularının henüz alınmaması öğrencilerde kafa karışıklığına yol açtı. Gençlik ve Spor Bakanlığı üniversitelerin yüz yüze/ hibrit eğitime geçmesi nedeniyle nöbetçi yurt uygulamasını devreye soktu. 81 ilde en az bir kız yurdu ile bir erkek öğrenci yurdu belirlendi. Bu açıklamanın ardından öğrenciler KYK başvuruları ne zaman başlayacak? sorusunun yanıtı araştırmaya başladı…

 

 

KYK YURT VE BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

KYK yurt ve burs başvuru tarihleriyle ilgili henüz Gençlik ve Spor Bakanlığından resmi bir açıklama yapılmadı. 2019 yılında yurt başvuruları Ağustos ayında başlarken, geri ödemesiz olarak ödenen burs başvuruları 21 Ekim tariihne kadar devam etmişti. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada YÖK’ün açıklayacağı akademik takvime göre başvuruların alınacağı açıklaması yapıldı. Yükseköğretim Kurulu ise üniversitelere akademik takvimlerini 1 Ekim sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istemişti.

 

 

81 İLDE NÖBETÇİ YURT UYGULAMASI 

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamaya göre üniversitelerin yüz yüze (hibrit) eğitime geçmesi nedeniyle nöbetçi yurt sistemine geçildiği duyuruldu. 81 ilde  en az bir kız bir erkek öğrenci yurdu olmak üzere nöbetçi yurtlar belirlendi.

Yüz yüze eğitim görecek öğrenciler, belgeleriyle ile birlikte il müdürlüklerine, nöbetçi yurt müdürlüğüne başvuru yapacak. Belgelerini getiren öğrenciler KYK yurtlarında kayıtlı olmasalar bile nöbetçi yurtlarda kalabilecekler. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yüz yüze/hibrit eğitime geçen öğrencilerimiz için nöbetçi yurtlarımız hizmet vermeye başladı. Maske, mesafe, temizlik tedbirlerine dikkat ediyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Nöbetçi yurtların listesi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın internet sitesinde paylaşıldı.

2020 KYK YURT VE BURS ÜCRETLERİ NE KADAR?

Yurt ücretleri öğrencilerin eğitim aldığı şehire ve yurdun yarı özel ve tam KYK olmasına göre değişiklik gösterebiliyor. 2019 Ağustos ayı itibariyle açıklanan rakamlara göre KYK olarak tanımlanan yurtların ücretleri 200 TL iken, yarı özel KYK yurtları aylık olarak 340 TL’ye kadar çıkabiliyor. Önlisans ve lisans öğrencilerinin eğitim hayatları boyunca faydalanabildiği burs ücretleri ise 550 TL’dir.

KYK BAŞVURULARI NEREDEN NASIL YAPILIR?

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenen tarihler arasında burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden yapılıyor. Devlet şifresi bulunmayan öğrenciler kimlikleri ile birlikte en yakın PTT şubelerine giderek şifre oluşturma işlemini tamamlamaları gerekmektedir. E-devlet şifresi bulunmayan adaylar diğer giriş seçenekleri ile (internet bankacılığı,e-imza, mobil imza) giriş yapabilirler. Başvuru süresince öğrencilerin doldurmaları gereken bilgilerde ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak doğrulanmaktadır. Yapılan değerlendirmenin ardından belirlenen sayıda öğrenciye burs, mevzuata uygun tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Caddebostan Sahili'nde müsilaj yoğunluğu!
Dünyadaki yeni krize Türk çözümü! Sahip olan altın bulmuş gibi seviniyor