2020-2021 okullar ne zaman açılıyor? MEB 6,7,10 ve 11. sınıfların açılma tarihi!

Okullar ne zaman açılacak? 2 Kasım’da 5 ve 9. sınıflar okula başlayacak. Açılmayan son kademelerin yüz yüze eğitime başlayacağı tarih merak ediliyor. MEB Bakanı Ziya Selçuk okulların açılmasında 3. aşamanın hayata geçirildiğini açıklamıştı. Peki Ortaokul 6,7 ve Lise 10,11. sınıflar hangi tarihte açılacak? Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 eğitim yılında 23 Kasım’da diğer sınıfların açılmasıyla ilgili çalışma yapıyor

2020-2021 okullar ne zaman açılıyor? MEB 6,7,10 ve 11. sınıfların açılma tarihi!
2020-2021 okullar ne zaman açılıyor? MEB 6,7,10 ve 11. sınıfların açılma tarihi!
GİRİŞ 26.10.2020 11:37 GÜNCELLEME 26.10.2020 11:51
Bu Habere 443 Yorum Yapılmış

Mart ayından beri kapalı olan okullarda kademeli eğitimde sonlara yaklaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı yürüttüğü çalışma kapsamında tüm sınıfların yüz yüze eğitim alabilmesi için hazırlıklarını tamamladı. 21 Eylül’de anasınıfı ve birinci sınıflarla başlayan okulların açılma süreci 5 Ekim’de uygulamalı liselerle , 12 Ekim’de İlkokulun tüm sınıflarıyla ve sınav senesi olan 8 ve 12. sınıflarla devam etmişti. MEB son olarak   eğitime geçişin 3. aşamasında 5 ve 9. sınıfların 2 Kasım’da okula başlamasına karar vermişti. Yaşanan bu gelişmelerin ardından açılmayan son kademeler olan 6,7,10 ve 11. sınıfların okula başlayacakları tarih veliler ve öğrencilerin gündeminde ilk sırada yer alıyordu. MEB Bakanlığının bu kademeler için verdiği kararın detayları belli oldu. Peki 2020 okullar ne zaman açılacak? İşte yüz yüze eğitimin detayları….

 

29 Ekim'de online ders olacak mı? 29 Ekim perşembe günü okullar tatil mi?

OKULLAR 6,7,10 VE 11.SINIFLAR NE ZAMAN EĞİTİME BAŞLAYACAK?

Milliyet’te yer alan habere göre 6.7.10. ve 11. sınıflar ise 23 Kasım 2020 tarihinde yüz yüze eğitime başlayacak. 23 Kasım’da açılmayan kademelerin eğitime başlamasıyla açılmayan kademe kalmayacak.

 

2 KASIM’DA HANGİ SINIFLAR KAÇ GÜN EĞİTİM ALACAK? 

2 Kasım Pazartesi günü Ortaokul 5 ve Lise 9. sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Ortaokul 5. sınıflar haftada 2 gün okula gelecek.  6  ders saati okullarla kalacak öğrenciler toplam 12 saat  ders işleyecek. İmam Hatip Ortaokullarında ise haftada haftada 14 saat ders işleyecek ve 2 gün ( 7+7) sistemine göre hareket edecek. Lise 9. sınıflar haftada 2 gün toplam 16 saat ders görecek.

MEB 2020-2021 YÜZ YÜZE EĞİTİM TAKVİMİ!

31 Ağustos EBA TV ile uzaktan eğitim başladı.

21 Eylül 1. sınıflar ve okul öncesi öğrencileri yüz yüze eğitime geçiş yaptı.

5 Ekim Uygulamalı eğitim veren Meslek Liseleri yüz yüze eğitime başladı.

12 Ekim İlkokul 2,3,4 sınıf ile Ortaokul 8. sınıf ve lise 12. sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başladı.

2 Kasım Ortaokul 5. sınıf ve Lise 9. sınıflar yüz yüze eğitime başlayacak. 

16-20 Kasım tarihlerinde birinci dönem ara tatil uygulanacak.

22 Ocak Cuma Birinci dönem sona erecek.

25 Ocak Pazartesi günü yarıyıl tatili başlayacak 5 Şubat Cuma günü sona erecek.

8 Şubat Pazartesi günü İkinci dönem başlayacak.

12-16 Nisan ikinci dönem ara tatili uygulanacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılı 18 Haziran Cuma günü sona erecek.

HAFTADA 5 GÜN YÜZ YÜZE EĞİTİM VERİLECEK!

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin devam ettiği okullarda ve sınıflarda 26 Ekim itibarıyla 5 gün yüz yüze eğitime geçilmesini kararlaştırdı.

SINAVLAR YÜZ YÜZE İMKANLARLA YAPILACAK!

Hürriyet Gazetesinde yer alan habere göre yüz yüze eğitim başlamış olsada yüz yüze eğitime gitmeyen öğrenciler 2020-2021 eğitim yılında devamsız sayılmayacak. Bu yıl devamsızlık yüzünden öğrenciler sınıfta kalmayacak. Bakan Ziya Selçuk geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda sınavların yüz yüze yapılacağını ve randevulu sınav sisteminin gelebileceğini işaret etmişti. Gelen bilgilere göre bu yıl sınavlar yüz yüze olarak okullarda gerçekleştirilecek ve sınavlara girmeyen öğrenciler sınıfta kalacak. Salgın sebebiyle sınavların 20-25 gün içerisine yayılarak yapılması planlanıyor.  Milli Eğitim Bakanlığının yaptığı çalışmalara göre sınavların uygulanmasında iki senaryo üzerinde duruluyor. Uygulamalı dersler müzik, beden eğitimi ve resim gibi derslerin notları ödev şeklinde olacak. Matematik, Fen Bilgisi, Türkçe gibi önemli derslerde sınavlar yüz yüze yapılacak. Öğrenciler devam ettiği sınıfın müfredatından sorumlu olacak ve tüm konu ve kazanımlardan yapılacak ölçme ve değerlendirmelere katılacaklar.

YÜZ YÜZE ALINACAK DERSLER AÇIKLANDI!

Ortaokul 5. sınıflarda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri; imam hatip ortaokul 5. sınıflarda ise Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,  Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

9. sınıf öğrencileri de haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerin tümünden sorumlu olduklarından dolayı okul yönetimince belirlenen derslerin yüz yüze eğitim yoluyla, bunların dışında kalan derslerin ise uzaktan eğitim yoluyla tamamlamaları gerekiyor.

Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.

YORUMLAR 443
 • ben 7. sınıfım 2 saat önce Şikayet Et
  ismimde gördüğünüz gibi 7. sınıflar niye 1 ay sonra küçücük çocukları açtılar onlar maske takmaları gerketiğini nasıl anlatıcaz bu konuyu düşünmüş olmaları gerek bence...
  Cevapla
 • 7.sınıf 24 dakika önce Şikayet Et
  haklısın
  Cevapla
 • öğretmen 2 saat önce Şikayet Et
  son sınıf öğrencilerimiz üniversite sınavları yaklaştığında, okul dersleri ile birlikte çok zorlandıklarını ve okulun zaman kaybı yarattığını söyleyerek okula gelmezlerdi; şimdi okula gelmek gibi mecburiyeti olmayan memleketimin güzide öğrencileri tüm gün boş oldukları halde konuların nasıl yetişeceğinden, konuların çok biriktiğinden şikayet ediyorlar. Sosyal medyayı, telefonu ve televizyonu bırakabilirseniz hepsi yetişir merak etmeyin
  Cevapla
 • Özge 3 saat önce Şikayet Et
  Cocukları riske atıyorsunuz ıkı gun için benim oglum 2.sınıfa gidiyor ve duyuyoruz başka okullarda bazı sınıflar karantınada yarın bırgun bizimde başımıza gelecek cok yazıkk
  Cevapla
 • Gülten 13 saat önce Şikayet Et
  haftada iki w için çocukları riske atmaya gerek yok keşke acilmasa
  Cevapla
 • Zehra 14 saat önce Şikayet Et
  10.sınıf /..Yazılıların başlamasına az kaldı ve benn nasıl konularını nasıl bitiriceğimi düşünüyorum daha doğrusu sınavda ne yapıcamm ..off Allah'ım yardım ett ben ve benim gibi durumda olanlara yardım ett
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye düşmanlığında son nokta! Ukrayna'ya da boykot başladı
Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'ı da rahatsız etti: Miçotakis'ten Macron'a destek