Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan okulların açılmasıyla ilgili son dakika açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açık kalması ile ilgili sorulara yanıt verdi. Selçuk, "Bizim okulların açılması konusunda bildiğimiz alınan kararlar sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir heyetin Bilim Kurulu'nun da tavsiyeleri doğrultusunda yaptığı çalışmalara bağlı" ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 30.10.2020 14:18 GÜNCELLEME 31.10.2020 07:14
Bu Habere 67 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgınında hasta sayılarının artmasının ardından okullarla ilgili yeniden uzaktan eğitime geçiş olacak mı sorusu akıllarda dolanırken konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan bir açıklama geldi.

 

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kocaeli Bilim Merkezi'nde, Kocaeli Robotik Kodlama Atölyeleri Projesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Kocaeli Bilim Merkezi’nde yapılan robotik kodlama atölyesi açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldı.

 

 

Kocaeli Robotik Kodlama Atölyeleri Projesi'nin (KODELİ) çıkış noktası Cumhuriyetin 97. yıl kutlamaları ile özdeşleştirildi.

10 milyon liraya mal olan atölyelerde öğrenciler proje bazlı, uygulama ağırlıklı eğitimler alacaklar.

Öğrencilerin güncel teknolojiler ve materyaller kullanarak uygulama yapmaları, projelerini geliştirmeleri sağlanacak.

BAKAN SELÇUK OKULLARIN AÇILMASIYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, “Bizim okulların açılması konusunda bildiğimiz alınan kararlar sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir heyetin Bilim Kurulu’nun da tavsiyeleri doğrultusunda yaptığı çalışmalara bağlı. Her zaman söylüyoruz bu dinamik bir süreç. Hem küresel anlamda dinamik hem ulusal anlamda dinamik bir süreç. Her gün yapılan testleri çalışmalar Sağlık Bakanlığı’nın ortaya koyduğu çaba ve gayret bilim insanlarımızın, hekimlerimizin, hemşirelerimizin çabaları daha iyiye doğru gitsin diye gösteriliyor. Bu büyük bir çaba, biz de bu çabanın farkındayız. Dünyayı izliyoruz, Türkiye’yi izliyoruz. Her gün, her an izlemeye devam ediyoruz ve özel bir yazılımla her sınıfımızı gözlemleyebiliyoruz. Bu bağlamda bu dinamik gidişin sürecine bağlı olarak yeni kararlar, yeni yaklaşımlar, yeni tedbirler almakla ilgili elbette hazırız. Ne gerekiyorsa bütün bunları hayata geçirebilmek için arkadaşlarımızla birlikte yoğun bir çalışma içerisindeyiz” dedi.

“TEMENNİMİZ ELBETTE OKULU AÇIK TUTMAK”

Temennilerinin tüm sınıfları tüm düzeyde açık tutmak olduğunu söyleyen Bakan Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

* Okullar konusu, birlikte istişare edilerek, değerlendirmeler yapılarak aldığımız bir karar. Önümüzdeki süreçte gidişatın nasıl oluşacağı tamamen verilere bağlı olarak değerlendirilecek. Bundan dolayı da bizim şimdiden, çok önceden şu ay şu olacak, bu ay bu olacak deme imkanımız yok.

* Bugünlerde tekrar yeni değerlendirmelerin içindeyiz, bu değerlendirmelere bağlı olarak hangi sınıflar ne şekilde açılacak bizim temennimiz elbette okulu açık tutmak ve eğitimle alakalı bir kurum olarak elbette çocuklarımızın sınıfta olmasını istiyoruz.

* Temennimiz tüm sınıfları, tüm düzeyde açmak. Bu kararı verirken verilere bakmak zorundayız. Biz bilim insanlarının, Sağlık Bakanlığı’nın ortaya koyduğu verileri dikkate alarak yeni kararlarla da ilgili istişareleri elbette yapacağız.

“ÇOCUKLARIMIZIN HATIRI İÇİN DAHA DİKKATLİ OLMAK ZORUNDAYIZ”

Habersiz olarak okulları gezdiğini söyleyen Bakan Selçuk, “Aylardır okulları geziyorum, habersiz olarak sınıfları ziyaret ediyorum o kadar memnumun ki çocuklarımızın davranışlarından ve ortaya koydukları çabadan. Biz çok çok az uyarılarla, çok az dikkat çekmelerle süreci rahatlıkla yönetebiliyoruz. O yüzden de çocuklara yönelik olarak lütfen maske, mesafe, temizlik koşullarına uyalım uyarısını elbette eğitimsel bir yolla uyum temelli olarak gösteriyoruz. Yaptığımız uyum çalışmalarında da bunu tekrar tekrar ortaya koyduk. Ama benim asıl değerlendirmem yetişkinlere ilişkin. Biz yetişkinlerin çok daha dikkatli olması ve böyle hassas bir konuda çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren bir konuda dikkatli olmalı, maske mesafe ce temizlik konusunda daha hassas olmaları okulların açık tutulması ve çocuklarımızın öğrenme kaybı yaşamaması için, bu ülkenin geleceği için, çocuklarımızın hatırı için daha dikkatli olmak zorundayız. 

YORUMLAR 67
 • barış 3 yıl önce Şikayet Et
  okullar ne zaman açılacak
  Cevapla
 • emrah aydın 3 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakanım okullarda artık tek tük virüslü personeli, duyuyoruz lütfen bir kaç hafta daha acmayın okulları bence virüs çok hızlı yayılıyor
  Cevapla
 • zafer 3 yıl önce Şikayet Et
  tamsm maskede amabu maskelerde ileride çocuklarımıza çok ciddi zararlsrda verecek mesafe deniyor otobüsle okulagiden çocuklar nasıl olacak otobüs dolmuşlarda mesafemi var
  Cevapla
 • Dikkat 3 yıl önce Şikayet Et
  Kamu ve özel tüm okullar ile önünde kafa kafaya maskesiz akşama kadar çene çalınan cay içilen pasta börek yemek yenilen tüm mekanlar gözden geçirilmeli. Herşeyin telafisi olur. Çocukları maskeler içinde saatlerce tutmaktansa evde tutmak daha güvenli.
  Cevapla
 • Dialog 3 yıl önce Şikayet Et
  Virüsten nereye kadar kaça bilirsiniz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Saldırı sonrası Bakan Fidan, İranlı mevkidaşıyla görüştü! Dışişleri'nden açıklama
Cihat Yaycı’dan İsrail-İran geriliminde Türkiye’ye uyarı