MEB okul sınavı kararını verdi! Bakan Ziya Selçuk 4 Ocak’ta tamamlanması...

MEB Bakanı Ziya Selçuk okullarda uzaktan eğitime geçilmesinin ardından yarım kalan okul sınavlarıyla ilgili açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 31 Ocak tarihine kadar yüz yüze ve uzaktan hiçbir sınavın yapılmayacağını duyurmuştu. Şu ana kadar yapılan sınavlar geçerli sayılacak ve 4 Ocak sonrasında yarım kalan sınavlar tamamlanacak. Peki okul sınavları ne zaman, nasıl yapılacak?

MEB okul sınavı kararını verdi! Bakan Ziya Selçuk 4 Ocak’ta tamamlanması...
MEB okul sınavı kararını verdi! Bakan Ziya Selçuk 4 Ocak’ta tamamlanması...
GİRİŞ 11.12.2020 15:24 GÜNCELLEME 12.12.2020 15:55
Bu Habere 261 Yorum Yapılmış

Okul sınavlarının yarım kalmasının ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığının sınavlarla ilgili yapacağı çalışmaya çevrilmişti. 20 Kasım itibariyle evden ders işlemeye başlayan binlerce öğrenci okul sınavlarının uzaktan mı yoksa yüz yüze olarak mı gerçekleştirileceğini merak ediyordu. Bakan Ziya Selçuk konuşmasında 31 Aralık tarihine kadar yüz yüze ve uzaktan hiçbir şekilde sınav yapılmayacağının üzerinde durdu. Selçuk ana ve ara değerlendirmeler olduğunu vaka sayısını ve salgının gidişatının süreçte belirleyici olacağına dikkat çekti. Ocak ayında yapılacak değerlendirmeye vurgu yapan Selçuk öğrenciler arasındaki dolaşımı azaltmayı hedeflediklerini ifade etti. Öğrenciler 2020-2021 eğitim öğretim yılında yapılan sınavlarda yüz yüze ve uzaktan eğitimdeki tüm müfredattan sorumlu olacak. Peki okul sınavları yüz yüze ne zaman yapılacak? İşte MEB Bakanı Ziya Selçuk’un okul sınavı açıklaması...

Öğrencilere MEB tarafından 1. dönem karnesi verilecek mi? Bakan Selçuk: Karneler tek sınav...

 

OKUL SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

 Avrupa’da ve ülkemizde vaka sayılarının artış gösterdiği bugünlerde okul sınavlarıyla ilgili alınacak karar merak ediliyordu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk gündemde olan okullarla ilgili katıldığı canlı yayında değerlendirmelerde bulundu. 

 

Dolaşımı azaltmayı hedeflediklerini belirten Selçuk, öğrencilerin haftada bir gün sınava gitmelerinin doğru olmadığını söyledi. Selçuk”  O yüzden de sınavları erteledik. Bu erteleme, salgının seyrine bağlı olarak 4 Ocak sonrası ne şekilde olacak, bununla ilgili de tarihleri belirledik. Şimdiye kadar sınavların bir kısmı yapıldı. Onlar geçerli sayılacak. Bunların bir kısmı e-Okul'a girildi, bir kısmı da giriliyor, yani tamamı geçerli. 4 Ocak sonrası da bu sınavlarla bağlantılı eksik kalan ne varsa onların tamamlanmasını bekliyoruz. " şeklinde konuştu.

 Okul sınavlarıyla ilgili tarih paylaşmanın doğru olmadığını ifade eden MEB Bakanı sınavlarla ilgili planlamanın henüz simülasyon olduğunu salgının seyrine göre karar verileceğini ifade etti.

SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLER MÜFREDATIN TAMAMINDAN SORUMLU!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklamasının devamında 2021 yılında gerçekleştirilecek Liseye Giriş Sınavı (LGS) ve üniversite sınavı (YKS) müfredatıyla ilgili açıklama yaptı. Uzman bir heyetle çalıştıklarını belirten Selçuk uzun ve orta vadeli programların yapıldığını belirtti. Öğrencilerin  LGS ve YKS’de müfredatın tamamından sorumlu olduğunu kesin bir dille söyleyen Selçuk “ yaptığımız değerlendirme, geçtiğimiz Mart ayında MEB'in hiçbir hazırlığı yokken, EBA altyapısı sınırlıyken, uzmanlarla konuştuk, denildi ki, toplum hazırlıksız, geçici bir karar almak zorundaydık. Bu sene için baktığımızda tek dönemden devam edersek eğitimi yarım bırakacak bir şey olur. Farklı yaklaşımlar sergileriz, durumun farkındayız .”dedi. 

MATEMATİK VE FEN BİLİMLEİR ALANINDA PUAN SIRALAMASI ARTTI!

Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından yapılan değerlendirme çalışmalarından TIMSS 2019 araştırmasında Türkiye 2015 yılının sonuçlarına göre hem matematik hem de fen bilimleri alanında puan sıralamasını arttırdı. Sabit başarı ölçüsü kabul edilen 500 puanının üzerine ilk kez çıkan Türkiye ortalamanın üzerinde yer aldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili yaptığı açıklamada " “Olmak istediğimiz yerde değiliz ama yoluculuğumuzda kat ettiğimiz yol oldukça sevindirici" şeklinde konuştu.  Bu yükselişin sebeplerine dikkat çeken Selçuk "  Kurduğumuz ölçme değerlendirme merkezleri, uluslararası standartlardaki yeni nesil sorular, hızlı bir yükselişe geçen öğretmen eğitimleri, EBA’nın çocukları dijital içeriklerle pek çok yönden geliştirerek bir öğrenme disiplini içerisinde tutması, fiziki iyileştirmeler, TIMSS konusundaki farkındalık oluşturma çalışmalarının" başarıyı getirdiğini ifade etti. 

"TEK DİLEĞİMİZ SAĞLIKLA OKULLARIMIZA KAVUŞMAK"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitim ile ilgili Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Yeni bir uzaktan eğitim haftasında daha herkese günaydın. Öğretmenler ve öğrenciler olarak ekranlarımızı açtık ve her koşulda eğitime devam etme gayretindeyiz. Tek dileğimiz, sağlıkla okullarımıza kavuşmak. Bunun için önce kendi sağlığımıza dikkat etmemiz şart" şeklinde paylaşımda bulundu.

SINAVLARDA UZAKTAN EĞİTİM VE YÜZYÜZE EĞİTİMDEN SORUMLU OLUNACAK!

 MEB Bakanı Ziya Selçuk, 31 Aralık tarihine kadar yüz yüze ve uzaktan hiçbir sınav yapılmayacağını, sınavlarla ilgili planlamanın salgın sürecinin seyrine göre gerçekleştirileceğini duyurdu. Okul sınavlarıyla ilgili kararının okul yönetimleri ve öğretmenler aracılığıyla öğrencilerine duyurulacağına dikkat çeken Bakan Selçuk “ Öğrencilerimiz, yüz yüze ve uzaktan eğitimle yapılan eğitim öğretim müfredatından sorumlu olacaklardır" dedi.

 MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDAN CANLI DERS UYARISI GELDİ

MEB Bakanlığı öğretmenlerin uzaktan EBA canlı derslerine siber saldırılardan sapık ve kötü niyetli girişimlerden korunmaları amacıyla kritik uyarılarda bulundu. Öğretmenlerin bu saldırılardan korunmaları için adım adım ne yapması gerektiğini açıklayan Bakanlık, olumsuz durumların önüne geçmenin ipuçlarını açıkladı. Uzaktan eğitimde İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için her ders yeni ID ve şifre belirlenecek. 

CANLI DERSLERDE İSİM DEĞİŞTİRME ÖZELLİĞİ KAPATILIYOR!

Öğretmenlerin ders başlarında öğrencilerin isim değiştirmelerine olanak sağlayan özelliği devre dışı bırakmaları, böylelikle gerçek kimlikleriyle derse giren öğrencilerin sonradan bu bilgileri değiştirmeleri engel olacak. Konuyla ilgili gerekli önlemler tüm öğretmenlerin cep telefonlara kısa mesaj yoluyla iletilecek. 

MEB tarafından belirtilen kontroller ile siber saldırılar önlenecek. İşte konuyla ilgili yapılan o açıklama;

 Öğretmenlerimizin her ders için farklı ID ve şifre kullanmaları, daha önce çeşitli iletişim kanallarından paylaşılmış olan canlı ders bilgilerini geçersiz kılacaktır. Öğretmenlerimiz, dersleri oluştururken 'bekleme odası' özelliğini aktive ederek derse katılacak olan öğrencileri kontrol edip böylece sahte kimlikle derse girmeye çalışan şahısların ders ortamına katılmalarını engelleyebileceklerdir.

SINAVLAR ÖNCESİNDE EBA TV’DEN YAYINLAR DEVAM EDECEK!

 4 Ocak tarihine kadar uzaktan eğitim süreceği EBA TV’de İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik pekiştirme yayınları yapılacak. 112 branşta 812 öğretmenin görev yaptığı EBA TV’de yapılacak derslerle ilgili programlar öğrenci velisinin cep telefonlarına kısa mesaj ile ulaştırılacak. Bakan Ziya Selçuk sınavlar öncesinde öğrencilerin telafi ve pekiştirmelerine imkan sağlamak amacıyla ders yayınlarının  günde üç kez tekrarlanarak ekrana gelmeye devam edeceğini belirtti.

 SINAV ÖNCESİ HAFTA SONU ÖZEL YAYINLARI!
 
 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Sınav grubu olan öğrenciler için TRT EBA kanallarında hafta sonları yayınları olduğunu hatırlattı. Evinde televizyonu olan her öğrencinin köyde  de olsa şehirde de olsa derslere katılabileceğini ifaden eden Selçuk” her ders için soru çözümlerini ve anlatımları izleyebiliyor. Her yerde eğitime devam "dedi. İşte Bakan Selçuk’un duyurdu hafta sınav özel programı tarihleri;

YORUMLAR 261
 • bahar ayşe 2 ay önce Şikayet Et
  bencede okullar açmasın
  Cevapla
 • Bahadır Yoldaş 2 ay önce Şikayet Et
  Canlı dersteyken instagram vb. Yerlere girerseniz tabi anlamazsınız
  Cevapla
 • Anonim 2 ay önce Şikayet Et
  boş yapmasan
  Cevapla
 • OKULLARI AÇMAYIN 2 ay önce Şikayet Et
  Uzaktan eğitimden hiç birşey anlamadık sınava girsek bile çok düşük notlar alıcaz
  Cevapla
 • meryem 2 ay önce Şikayet Et
  doğru hiç bişey anlamadık
  Cevapla
 • Busra 2 ay önce Şikayet Et
  Aynen. Ben. Girmeyeceğim
  Cevapla
 • 2020 2 ay önce Şikayet Et
  inşallah bu kovıd 19 bıter amınnnnnnnnnnnnnnn
  Cevapla
 • bahar ayşe 2 ay önce Şikayet Et
  amin
  Cevapla
 • canlı ders 2 ay önce Şikayet Et
  meb:her ögrenci sınavı tadacaktır(:
  Cevapla
 • .... 2 ay önce Şikayet Et
  Evet bizim suçumuz ne abi ya canlı derslere giriyoruz tekrar ediyoruz anlamıyoruzzzz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika... Yeni Zelanda açıklarında 8.1 büyüklüğünde deprem!
Abdullah Ağar: Uçmaya ve uçmamaya karar vermek pilotun elindedir