KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM memur adayları için tarih verdi!

KPSS ortaöğretim sınav sonuçları, 22 Kasım’da gerçekleşen ve lise mezunu adayların katıldığı Kamu Personeli Seçme sınavı sonrası merak konusu oldu. 2020 yılında gerçekleştirilen bazı merkezi sınav sonuçlarını beklenen tarihten önce açıkladı. ÖSYM KPSS ortaöğretim sonuçları için takvim paylaştı. Peki KPSS ortaöğretim sınav sonuçları erken mi açıklanacak?

KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM memur adayları için tarih verdi!
KPSS ortaöğretim sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM memur adayları için tarih verdi!
GİRİŞ 06.12.2020 09:18 GÜNCELLEME 06.12.2020 09:18
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Lise eğitimlerini, kamu kurumlarında değerlendirmeyi hedefleyen memur adayları geçtiğimiz ay içerisinde düzenlenen KPSS ortaöğretim sınavına katıldı. Binlerce ortaöğretim mezunu devlet kadrolarında daha iyi iş imkanlarına sahip olabilmek için ter döktü. KPSS ortaöğretim sınav maratonunu tamamlayan adaylar sonuçlar için bekleyişe geçti. KPSS ortaöğretim sınavı soru ve cevap kitapçığını sınavın ardından erişime açıldı. ÖSYM tarafından bu yıl düzenlenen sınavların değerlendirme süreci diğer yıllara kıyasla daha kısa sürüyor. Bu sebepten ötürü sınava katılan adaylar sonuçların ne zaman açıklanacağını araştırıyor. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2020 sınav sonuç tarihlerini adaylarla paylaştı. Peki 2020 KPSS ortaöğretim sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM 2020-2021 sınav sonuç takvimi!

 

 

KPSS ORTAÖĞRETİM SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

3.5 milyona yakın adayın katılım sağladığı KPSS ortaöğretim sınavı sonuçları ÖSYM tarafından yayımlanan takvime göre 24 Aralık 2020 tarihlerinde açıklanacak. Yani sınav sonuçlarının erken açıklanması şu an Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin gündeminde yok. 

 

 

Adaylar sınav sonuçlarını sonuc.osym.gov.tr adresinden veya ÖSYM’nin mobil uygulamasından T.C. kimlik numarası ve şifresiyle öğrenebilecek. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine sonuçlar gönderilmeyecek. Sonuç sayfasında adayların KPSS ortaöğretim sınavı sorularına doğru ve yanlış verdikleri cevaplarla KPSS puanları yer alacak.

KPSS ORTAÖĞRETİM DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIYOR?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır.

Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına dahil edilen testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.

YORUMLAR 2
 • Ada 10 ay önce Şikayet Et
  Duyuru
  Cevapla
 • denrnr 9 ay önce Şikayet Et
  ne diyosun snsn
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Taliban valisi dünya medyasının gündeminde! Büyük tepki çekti
Barış Yarkadaş rezil oldu! AK Partili diye hedef aldığı düğün sahibi CHP'li çıkınca....