AÖL sınav uygulama takvimi: MEB Açık Öğretim Lisesi yurt dışı online sınavları başladı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019-2020 eğitim öğretim yılı yurt dışı sınav uygulama takvimi belli oldu. Sınavlar online olarak 26-27 Aralık’ta AÖK öğrenci Bilgi Sistemine T.C kimlik numarası şifre ile giriş yaparak tamamlanacak. 3. oturum halinde düzenlenecek sınavlarda adaylara sorumlu oldukları her dersten 20 soru yöneltilecek ve 25 dakika süre tanınacak. İşte MEB AÖL 2. dönem sınavlarına ilişkin detaylar..

AÖL sınav uygulama takvimi: MEB Açık Öğretim Lisesi yurt dışı online sınavları başladı!
AÖL sınav uygulama takvimi: MEB Açık Öğretim Lisesi yurt dışı online sınavları başladı!
GİRİŞ 26.12.2020 15:13 GÜNCELLEME 26.12.2020 15:13
Bu Habere 203 Yorum Yapılmış

MEB resmi internet sitesi üzerinden 2019-2020 eğitim öğretim yılı yurt dışı AÖL.2 dönem online sınav uygulama takvimini Açık Öğretim Lisesi öğrencileriyle paylaştı. Düzenlenecek sınavlar yurtdışı ve sınav merkezlerinde Türkiye saatine göre aynı gün ve saatte başlayacak. 26-27 Aralık tarihlerinde yapılacak sınavlarda adaylar bir oturumda en fazla sekiz, üç oturumda toplam 24 dersten sınava katılım sağlayabilecek.  Çoktan seçmeli 4 şıklı soruların cevaplanacağı sınavda oturum sona erene kadar öğrenciler ara veremeyecek. Sınava girilen derste öğrenciler cevap verdikleri soruların cevaplarını geri dönüş yaparak değiştirebilecek. Peki AÖL sınavları ne zaman yapılacak? İşte Milli Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan sınav tarihleri…

 

YURT DIŞI AÖL.2 DÖNEM SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan takvime göre 2019-2020 eğitim öğretim yılı 2. dönem sınavları 25-26 Aralık tarihlerinde online olarak gerçekleştirilecek. Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi 1 ve 2. oturumları 26 Aralık Cumartesi günü , 3. oturumlar  ise 27 Aralık Pazar günü gerçekleştirilecek.

 

Adaylar takvime göre belirtilen tarih ve saatte T.C kimlik numara ve şifreleri ile direkt olarak aşağıda bulunan Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden sınava giriş yapabilecek. Sınava ilişkin tüm detaylara aşağıda bulunan adres üzerinden erişebilirsiniz.

MEB AÖK ONLİNE SINAV GİRİŞ EKRANI!

MEB BAKANLIĞI AÖL SINAVLARI ONLİNE DUYURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

AÖL'DEN YAPILAN SINAV AÇIKLAMASI!

 

2019-2 DÖNEMİNDE SINAVA GİREMEMİŞ YURTDIŞI ORTADOĞU (K.K.T.C hariç) PROGRAMINA KAYITLI ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE

2019-2. DÖNEM SINAVI 26-27/12/2020 TARİHLERİNDE ONLİNE 3 (ÜÇ) OTURUM OLARAK YAPILACAKTIR.

ÖĞRENCİLER ŞİFRE VE ÖĞRENCİ NUMARALARI İLE SİSTEME GİRECEKLER VE ÖĞRENCİ GENEL BİLGİLERİ ALANINDA YER ALAN ONLİNE SINAV BUTONUNDAN BELİRTİLEN TARİH VE SAATLER İÇİNDE SINAV OLACAKLARDIR.

OTURUM TARİH VE SAATLERİ (SINAVLAR TÜRKİYE SAATİNE GÖRE YAPILACAKTIR)

26 ARALIK 2020 09.30-13.30

26 ARALIK 2020 14.00-18.00

27 ARALIK 2020 09.30-13.30

ÖĞRENCİLERE HER OTURUM İÇİN 4 SAAT SÜRE VERİLECEKTİR.

AÖL ONLİNE SINAVLARI NASIL DÜZENLENECEK?

Toplam 3 oturum şeklinde gerçekleştirilecek sınavlarda adaylar sorumlu oldukları dersleri seçerek onlıne sınava katılım sağlayacak. Toplam 20 sorudan oluşan sınavlarda adaylara 25 dakika süre tanınacak. Online sınavda çoktan seçmeli 4 şıklı sorular sorulacak. Online sınavda her oturum ayrı olarak gerçekleştirilecek. Oturumlar kendi içlerinde bölünmeyecek ve oturum sona erene kadar ara verilmeyecek.

Sayaç yardımıyla öğrenciler sınavın sona ereceği zamanı görüntüleyebilirken  sınav ekranında “ Önceki soru, Sonraki soru, sınavı başlat, sınavı bitir” butonları olacak. Adaylar cevaplanmış sorulara geri dönüş yaparak cevapları değiştirebilecek. Sınava giriş yapan ve soruları cevaplandırmayan adaylar “Sınava Girdi” olarak kabul edecek ve sınav değerlendirmesinde sıfır (0) alacak.

ÖNEMLİ: Sınav anında başka bir program, tarayıcı veya sayfa açılması halinde adaya uyarı mesajı verilecek, açılan program, tarayıcı veya sayfanın kapatılmaması durumunda adayın o derse ait sınavı iptal edilecektir.

SINAVIN DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILACAK?

Sınavda adayların doğru cevapladıkları her sorunun puan değeri 5 olacaktır. Değerlendirme işlemleri her ders için ayrı olarak 100 üzerinden yapılacak. Yanlış cevaplar doğru cevapları hiçbir şekilde etkilemeyecek. Sınavda her soru eşit puan ağırlığına sahip olacak. İşte başarı puanı hesaplama kullanılacak formül;  [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] 

SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Açık Öğretim Kurumları, Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, İmam Hatip Açık Öğretim Lisesi sınav sonuçları 4 Ocak 2021 tarihinde AÖK Öğrenci Bilgi Sisteminden açıklanacak.

AÖL.1 DÖNEM SINAVLARI ERTELENDİ!

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre  “ 5 Aralık 2020 Cumartesi ve 6 Aralık 2020 Pazar günü yapılacak olan Açık Öğretim Lisesi sınavları Kovid-19 tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir." ifadesine yer verildi.


YORUMLAR 203
 • Hüseyin Enes 3 yıl önce Şikayet Et
  2021 1.dönem sınavları ne zaman
  Cevapla
 • Hüseyin Enes 3 yıl önce Şikayet Et
  2021 1. Dönem sınavları ne zaman
  Cevapla
 • Pelin 3 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar biz yanlış anlamisiz bu sınav geçen yıl 2. Dönem sınavına girmeyen yurt dışındakiler için bir sınav
  Cevapla
 • Aynur 3 yıl önce Şikayet Et
  Benim de haberim yoktu aniden yaptılar insan bi haber verir önceden
  Cevapla
 • Engin nalbat 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar uğraşsamda giremiyorum sınava emeğimiz boşa gitti daha düzgün bir çözüm istiyoruz
  Cevapla
 • Vural erdoğan 3 yıl önce Şikayet Et
  Yurt disi icin gecerli deniliyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir ülke daha açıkladı! Kızıldeniz'e yüzlerce asker gönderiyor
Özel’den Gebze’de “kurultay” intikamı: Ön seçimi yok sayıp ittifak yaptı