YKS baraj puanı 2021 yılında 180 mi olacak? Üniversite baraj puanı 170 olmuştu! Bu yıl...

Üniversite sınavına hazırlıklarını sürdüren öğrenciler, başvuru ve sınav tarihlerinin yanında bu yıl tercihler için belirlenecek baraj puanına odaklandı. YKS baraj puanı geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle 180’den 170’e düşürüldü. TYT sınavı için ise 150 olarak belirlenmişti. YKS sınavı bu yıl 26-27 Haziran tarihlerinde yapılacak. Peki 2021’de YKS baraj puanı kaç olacak? İşte üniversite tercihi için güncel baraj puanı!

YKS baraj puanı 2021 yılında 180 mi olacak?  Üniversite baraj puanı 170 olmuştu! Bu yıl...
YKS baraj puanı 2021 yılında 180 mi olacak? Üniversite baraj puanı 170 olmuştu! Bu yıl...
GİRİŞ 24.02.2021 16:58 GÜNCELLEME 24.02.2021 16:58

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları (YKS) sınavına her yıl binlerce aday üniversite hayaliyle katılıyor. Pandemi nedeniyle zor şartlarda sınava hazırlık yapan lise 12. sınıf öğrencileri 1 Mart tarihinden itibaren yüz yüze eğitime başlayacak. Mezun durumda bulunan öğrenciler ise evlerinden ve özel eğitim kurslarından sınavlara hazırlık yapıyor. Koronavirüs sebebiyle geçtiğimiz yıl  öğrencilerin pandemi şartlarından en az şekilde etkilenmesi için YKS baraj puanı 180’den 170’e çekilmişti.  Bu yıl sınava katılacak öğrenciler 4 Şubat-2 Mart tarihleri arasında üniversite sınavı başvurularını gerçekleştirecek. Peki 2021 yılında YKS baraj puanı kaç olacak? İşte sınavla ilgili yapılan o kritik açıklama! 

YKS BARAJ PUANI 2021 YILINDA KAÇ OLACAK?

Normal şartlar altında üniversite sınavı olarak bilinen YKS’de öğrenciler baraj puanı 180 olarak belirlenmişti. ÖSYM tarafından yapılan son açıklamada YKS baraj puanının  son sınavda 170’e düşürülmesi kararı alındı. Yapılan açıklamada 170 puanın sadece bu yıl geçerli olacağı ifadesi yer aldı.

Pandemi şartlarının devam etmesi ve öğrencilerin birinci dönemin büyük bir kısmını uzaktan eğitim ile alması göz önünde bulundurulduğunda 2021 yılında baraj puanın bu oranda kalması bekleniyor. Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama bulunmazken sınav öncesinde Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) öğrencileri bilgilendirici bir açıklama yapacak.

ÜNİVERSİTE SINAVLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Yükseköğretim Kurumları sınavları 2021 yılında AYT, TYT ve YDT olmak üzere 3 oturumda düzenlenecek. İşte ÖSYM tarafından yayınlanan güncel sınav takvimi;

TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT) 26 HAZİRAN CUMARTESİ GÜNÜ

ALAN YETERLİLİK TESTİ (AYT) 27 HAZİRAN PAZAR GÜNÜ 

YABANCI DİL TESTİ (YDT) 27 HAZİRAN PAZAR GÜNÜ

YKS SINAVI BAŞVURULARI İÇİN SON GÜNLER!

Üniversite sınavına katılacak adaylar için ÖSYM başvuru tarihlerini geçtiğimiz ay yayımlamıştı. YKS sınavı başvuruları 4 Şubat itibariyle başladı. Başvurular 2 Mart tarihine kadar alınmaya devam edecek. Geç başvurular ise 17-18 Mart tarihinde alınacak. Koronavirüs önlemleri sebebiyle adayların başvuru işlemlerini gerçekleştireceği ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne HES kodu tanımlama işlemi yapmaları gerekmektedir. HES kodu “Hayat Eve Sığar” uygulaması, SMS ve e-devlet üzerinden alınabiliyor.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Biden: "Putin'in şakası yok! Kıyamete hiç bukadar yakın olmamıştık"
Emekli amiraller davasında 12 isim için hapis cezası istemi