Lise sınavları ne zaman yapılacak? MEB Okul sınavı hangi illerde yapılacak? İşte düşük riskli..

Lise 9,10,11 ve 12. sınıfların katılacağı okul sınavlarıyla ilgili MEB Bakanı Ziya Selçuk’tan kritik bir açıklama geldi. 1 Mart’ta yapılması planlanan yüz yüze lise sınavlarının 8 Mart tarihi sonrasında illerin durumuna göre yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Sınav hazırlıklarını sürdüren lise öğrenciler hangi illerde sınav yapılacak? sorusunun cevabına odaklandı. İşte 8 Mart’ta sınav yapılması planlanan iller…

Lise sınavları ne zaman yapılacak? MEB Okul sınavı hangi illerde yapılacak? İşte düşük riskli..
Lise sınavları ne zaman yapılacak? MEB Okul sınavı hangi illerde yapılacak? İşte düşük riskli..
GİRİŞ 01.03.2021 16:45 GÜNCELLEME 01.03.2021 16:45
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı, birinci dönem 20 Kasım tarihinde uzaktan eğitim kararı aldı. Okullarda eğitim öğretim faaliyetlerine ara verilmesinin ardından lise öğrencilerinin sınavları yarım kaldı. Bakanlık sınavların ikinci dönem yüz yüze yapılacağını duyurdu. Normalleştirme çalışmaları kapsamında lise öğrencileri sınavlarının 1 Mart tarihinde yapılacağı açıklanmıştı. Haftalık vaka sayılarının açıklanmasıyla yükselişte olan iller olması sebebiyle bu karar askıya alındı. Milyonlarca öğrencinin gözü kulağı yapılacak açıklamaya çevrilmişken beklenen haber Bakan Ziya Selçuk’tan geldi. Sınavlar 8 Mart tarihinden itibaren başlayacak. Yüz yüze yapılacak değerlendirme işlemlerinin  hangi illerde yapılacağına Sağlık Bakanlığının açıkladığı veriler doğrultusunda karar verilecek. Her Pazartesi günü Bakan Fahrettin Koca sosyal medya hesabından nüfusa oranla artış yaşayan  ve düşüşte olan illeri açıklıyor. Valilikler yükselişte olan illerde sınavların iptal edilmesi kararını alabilecek. Peki lise sınavları hangi illerde yapılacak? İşte MEB’in aldığı  kritik sınav kararının detayları!

SINAVLAR ERTELENDİ! BAKAN SELÇUK DUYURDU!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada okullarla ilgili kararın 2 Mart’a verilecek olması sebebiyle sınavlarla ilgili tedbir alınmasının gerekli olduğunu ifade etti. “ Yani diyelim ki 3 Mart'ta ya da 2 Mart'ta, 5 Mart'ta bir vilayet, bir ilimiz o ildeki okulların kapatılması konusunda karar alırsa o zaman sınavlarla ilgili de bir karışıklık olacak.” diyen Selçuk 8 Mart tarihinden itibaren illerin durumuna göre karar verileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada ise 1 Mart Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında yapılacak değerlendirme ile birlikte valilik il hıfzıssıhha kurullarınca “ yerine karar” uygulamasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam edileceği açıklandı.

HANGİ İLLERDE SINAV YAPILABİLİR?

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili hassas bir süreç yönetiyor. Okullarda yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğun önüne geçmek isteyen yetkililer haftalık vaka sayısına göre hareket edecek. Her hafta başında açıklanan verilere göre iller düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak sınıflandırılacak. Bakan Ziya Selçuk okullarla ilgi yaptığı açıklamanın yanında "İller ve çok yüksek, orta, düşük kategoriler belli olduğunda, Milli Eğitim Bakanlığı zaten genel olarak bir takipte ama Sayın Valilerimiz de kendi illeri ile ilgili bu tedbirleri alacaklar." ifadelerini kullandı. 

Sağlık Bakanlığı, son 2 haftadır illerde yaşanan vaka sayılarını açıklamaya başladı. İlk haftaya göre vaka sayısı 100.000 nüfusta en çok azalan illerimiz; Bayburt, Erzincan, Trabzon, Karabük ve Hatay. En çok artış olan illerimiz ise; Ordu, Giresun, Samsun, Tokat ve Bolu oldu. İşte Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre en yüksek ve en düşük illerin haftalık vaka sayıları;

EN DÜŞÜK VAKA SAYILARI

Hakkari 3,21
Şırnak  3,91
Muş  8,51
Batman 8,71
Iğdır 10,43
Mardin 12,52
Van 13,92
Karabük 16,83
Uşak 17,32
Bingöl 18,45
Kars  18,60
Bingöl 18,45
Ağrı 19,61
Bayburt  21,98
Çankırı 26,50
Isparta 29,53
Kırşehir 30,86
Denizli 31,51
Afyon 31,62

EN YÜKSEK VAKA SAYILARI

Ordu 228,40
Giresun 217,5
Samsun 202,94
Trabzon 207,54
Rize 200,08
Tokat 149,90
Osmaniye 134,90
Adıyaman 120,64
Aksaray 108,27
Karaman 105,92
Sakarya 103,01
Konya 101,95
Burdur 93,23
Kocaeli 92,53
Gümüşhane 88,21
Mersin 87,87

LİSE YÜZ YÜZE SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

Lise öğrencileri, birinci dönem okullarda eğitim aldığı dönemde sınavlarının yaklaşık yüzde 40’nı tamamladı. Kalan yüzde 60’lık kısımda ise 8 Mart tarihinden itibaren yapılması planlanıyor. 9,10,11 ve 12. sınıfların gireceği sınavda öğrenciler 1 Kasım tarihine kadar işlenen konu ve kazanımlardan sorumlu tutulacak. Bakanlık, okullarda yoğunluk oluşmasının önüne geçmek amacıyla bir günde en fazla 3 dersten sınav yapacak. Yüz yüze sınavlar en fazla 40 dakika sürerken, öğretmenler ve okul yönetimleri sınavları bu süreyi dikkate alarak hazırlayacak. Sınav yapılacak dersler okullar tarafından belirlenirken Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Tarih, İngilizce, Coğrafya, Dil ve Anlatım gibi ana derslerden sınav yapılması bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, tüm sınavların düzenlenmesi için 2 haftalık bir süre öngörüyor.

YORUMLAR 15
 • Ftftft 1 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen sınav ya pıl ma sınnn
  Cevapla
 • Onyekuru 1 yıl önce Şikayet Et
  Okul kapatılsın
  Cevapla
 • STRESE HAYIR 1 yıl önce Şikayet Et
  BİZİ STRESE SOKAN DEGİL RAHATLATACAK KARARLAR ISTIYOUZ YUZYUZE SINAVI GUNDEMDE TUTMAYIN VELILERIDE HERKESIDE STRESE KOYMAYIN erteleyın baska yol vardır avrupada yuzyuze sınav turkıyede baska yokmus zaman sınav zamanı degılkı egıtıme cabalamak daha guzel
  Cevapla
 • BİZİ DUYUN 1 yıl önce Şikayet Et
  insanları yuzyuze sınav diye germenın mantıgı ne zaman umut zamanı mıllet yıprandı bıraz daha yıpransa gunah yuzyuze sınav ıstemıyoruz bakan cıkıyor gene yuzyuze sınav dıyor bıraz gecıyor bakan cıkıyor gene yuzyuze sınav diyor
  Cevapla
 • RISK ISTEMIYORUZ 1 yıl önce Şikayet Et
  BAKANIN SUREKLI YUZYUZE SINAVI GUNDEMDE TUTMASINI ANLAMIYORUZ EGITIM DEMEK SINAV DEMEK DEGILDIR baska bır yontem vardır
  Cevapla
 • Seso 1 yıl önce Şikayet Et
  Yatan öğrenci ile çalışan öğrenci nasıl ayırt edilecek? Herkes aynı şartlara da sahip değil ki internet üzerinden birseyler yapılsın?
  Cevapla
 • kime diyorum? 1 yıl önce Şikayet Et
  çok haklısın. dünya ne yapıyor, biz ne yapıyoruz.
  Cevapla
 • Zeynep 1 yıl önce Şikayet Et
  Başka hangi yöntemler var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Soylu duyurdu: Taksim saldırısı sonrası kaçan Bilal Hassan'ın kardeşi yakalandı
Uğur Dündar'ın 'Aday' çıkışı sosyal medyayı salladı! Kılıçdaroğlu’nu sildi