MEB'den yaz dönemi için yüz yüze eğitim projesi! Okullar açık olacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un geçtiğimiz gün yüz yüze eğitim ile ilgili verdiği tarih sonrası milyonlarca öğrenciyi heyecan sardı. Bakan Selçuk'un canlı yayında yaptığı açıklama ile okulların ne zaman kapanacağı belli oldu. Gelen son dakika haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir program üzerinde çalışıyor. Programa göre ise tüm yaz boyunca 'gönüllü okullar' açık olacak.

GİRİŞ 10.03.2021 15:14 GÜNCELLEME 11.03.2021 08:48
Bu Habere 161 Yorum Yapılmış
 • Koronavirüs pandemisi ile bir türlü istediği eğitimi alamayan milyonlarca öğrenci için yeni proje hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın planladığı 'Gönüllü okul' projesine göre Temmuz ve Ağustos aylarında okullar açık olacak.
 • Milli Eğitim Bakanlığı'nın planladığı 'Gönüllü Okul' projesine öğrenciler gönüllü olarak katılacak. Projenin amacı akademik eksikliğin giderilmesi olacak.
 • Gönüllü okul uygulaması büyük ihtimalle yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 31 Ağustos’a kadar devam edecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk önceki akşam CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge Programı’nda okulların 2 Temmuz’a kadar açık olacağını duyurmuştu. Şimdi 18 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyona yakın öğretmen kapanış zilinin çalması için 2 Temmuz’u bekleyecek. Her ne kadar kapanış zili 2 Temmuz’da çalacak olsa da Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir program üzerinde çalışıyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Son Dakika Haberi: Okullarından bir yıl uzak olan milyonlarca öğrencinin akademik eksiğinin kalmaması için 2 Temmuz sonrası “gönüllü okul” programı hazırlanıyor. Bu program uzaktan eğitim sürecinde olan eksiklerin giderilmesi için “takviye programı” niteliğinde olacak.

Ziya Selçuk'tan yüz yüze eğitim ve tatil duyurusu!

Buna göre tüm sınıf düzeylerinde eksikliklere bakılacak. Özellikle bir yıllık eğitim programında bir üst sınıfa geçerken bazı derslerden öğrenilmesi gereken konu ve kazanımları yeterince alamayan öğrencileri kapsayacak. Ya tüm derslerden ya da belli derslerden öğrenciler okula çağrılacak. Burada yine “gönüllülük” esası olacak. Ama eğitimciler, bir yıl boyunca okul yüzü görmeyen milyonlarca öğrencinin bu derslere katılımının yüksek olacağı düşüncesinde.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerle...

ÖĞRETMENLERE EK ÜCRET

Öğretmenlere de isteğe bağlı çalışma planı yapılacak. Gönüllü olarak çalışmak isteyen öğretmenlere bu çalışmanın karşılığında ayrıca ücret ödenecek. Gönüllü okul uygulaması büyük ihtimalle yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 31 Ağustos’a kadar devam edecek.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk veliler ve öğretmenlerle...

KARNELER NE ZAMAN ALINACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı iş takvimini 2 Temmuz’a kadar uzattı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı gibi ders zili sona erdiğinde karneler de verilecek. Sınavlar daha erken de yapılsa, öğrenciler hangi sınıfta olursa olsun 2 Temmuz’da karnelerine kavuşacak.

2 Temmuz’a kadar olan süreçte müfredat biraz daha yavaşlatılarak, eksik kalan bölümler ve varsa takviye programı uygulanacak. Eğitimciler müfredattaki açığın kapatılması için bunun bir fırsat olduğu görüşünde. 2 Temmuz’a kadar öğrenciler yine velilerin onayı ile istemezlerse yüz yüze eğitime katılmayacak.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilerle birlikte...

SEMİNER TARİHİ

Geçtiğimiz yıllarda öğretmenler ders zili sona erdiğinde iki haftalık seminer programına girerlerdi. Bu yıl da 21 Haziran’dan 30 Haziran’a kadar öğretmenler seminerde olacaktı. Takvimin uzaması nedeniyle bu seminerlerin de ağustos sonunda yapılması planlanıyor.Ziya Selçuk (seminer)

EĞİTİM TAKVİMİ

 •  31 Ağustos: Okullar yüz yüze eğitime başladı.
 •  16-20 Kasım: Birinci dönem ara tatili.
 •  25 Ocak-12 Şubat: Sömestr tatili. (Nisandaki ara tatil eklenerek, süre uzatıldı)
 •  2 Mart: İkinci dönem yüz yüze eğitim başladı. Bazı illerde sadece anaokulları ve       ilkokullar riskli olmayan şehirlerde ise ortaokul ve liseler açıldı.
 •  8 Mart: Liselerde yüz yüze sınavlar başladı.
 •  6 Haziran: Liselere Geçiş Sınavı.
 •  26 Haziran: Temel Yeterlilik Testi (TYT).
 •  27 Haziran: Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT).
 •  2 Temmuz: Okulların kapanış tarihi.
 •  2 Temmuz-31 Ağustos: Gönüllü okul.

YENİ EĞİTİM YILI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Okullarda yeni takvim yakında açıklanacak. Bu eğitim-öğretim yılı 31 Ağustos’ta başlamıştı. Bir sonraki yılın ders zilinin de 31 Ağustos günü başlama ihtimali üzerinde çalışılıyor.

UZMANLARDAN OKULDA KORONAVİRÜS UYARISI

Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, öğrencilerin dikkat etmesi gerekenleri şöyle anlattı:

​​Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan​* Silgi alışverişi, kalemtıraş alışverişi, okula getirilen eğlenceli cisimlerin alışverişinin yapılmaması gerekiyor.

* Olabildiğince kenar yerlerde, birbirinden mesafeli olan yerlerde maskeleri çıkararak su içmeleri ya da bir şeyler yemeleri gerekiyor.

* Okul tuvaletlerinde özellikle kalabalıklara izin verilmemesi, çocuklarımızı da bu şekilde eğitmemiz.

KAYNAK: HÜRRİYET - NURAY BABACAN
ETİKETLER
MEB
YAZDIR
YORUMLAR 161
 • kerim bey 8 ay önce Şikayet Et
  ben yaz boyunca okula gitmem 40 derecede perişan olurum
  Cevapla
 • Endişeli 8 ay önce Şikayet Et
  Virüsün başladığı tarihlerden bu güne kadar okullar tatil edildi tablo birkaç kişiyle sınırlıyken şimdi mutasyona uğrayan ve patlama yapan virüs zamanı okulları neden açıyorlar yarım donemlik bi olay için bi dursunlar bukadar durmuşlar havalar zaten sıkıntılı çocuklar kendini nektar koruyacak öğretmen ne kadar sahip çikabilecek bu ahmaklık son bulsun okullar tatil edisin seneye her şey daha iyi olur çocuklar tehlikede
  Cevapla
 • Öğretmen 8 ay önce Şikayet Et
  Lütfen artk bi an once tatil olsun lüfen.çocuklar öğretmenler hiç bu kadar yorulmadilar .lütfen biraz empati
  Cevapla
 • Öğrenci 8 ay önce Şikayet Et
  Kanada da yazın okul olabilir .burasi Türkiye ve yazın 40 derece scak var.koy okullarında klima vs mi bulunuyor .daha sağlıksız bir durum düşünemiyorum
  Cevapla
 • Veli 8 ay önce Şikayet Et
  Acaba tatil niye gereklidir .bilen biri varmı .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
9 teröristin öldürüldüğü operasyonun görüntüleri paylaşıldı
MHP'den sürpriz adım: Hiçbir ülkücü bunu kabullenemez