Okullar yazın açık olacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıkladı! 2 Temmuz sonrası...

MEB Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı canlı yayında 18 Haziran’da sona erecek ikinci dönemin 2 Temmuz’a uzatıldığı bilgisini paylaştı. Pandemi nedeniyle uzun süredir yüz yüze eğitime hasret kalan çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı yazın telafi programı hazırlıyor. Peki Yaz tatilinde okullar açık mı? İşte Bakan Ziya Selçuk’un yaptığı o açıklama...

Okullar yazın açık olacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıkladı! 2 Temmuz sonrası...
Okullar yazın açık olacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) açıkladı! 2 Temmuz sonrası...
GİRİŞ 13.03.2021 15:15 GÜNCELLEME 14.03.2021 17:17
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Okulların açılmasının ardından 81 ilde yüz yüz eğitim faaliyetleri başladı. 2020 yılının Mart ayında başlayan pandeminin ardından dönem dönem okullar açılsa da İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ağırlıklı olarak uzaktan eğitim ile devam etti. 2 Mart itibariyle normalleştirme çalışmaları kapsamında öğrenciler okullarına kavuştu. Milli Eğitim Bakanlığı, eksik kalan konu ve kazanımlar için harekete geçti. İkinci dönem okulların kapanış tarihi 18 gün uzatılarak 2 Temmuza ertelendi. Öğrencilerin pandemi nedeniyle okullardan uzak kaldığı dönemin telafi edilebilmesi için yazın okulların açık olmasıyla ilgili çalışma yapılıyor. 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen yürütülecek bu çalışmanın kapsamını araştırıyor. Peki yazın okullar açık olacak mı? İşte MEB 2020-2021 güncellenen eğitim öğretim takvimi!

İKİNCİ DÖNEM NE ZAMAN SONA ERECEK?

Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 eğitim öğretim yılının başında yayınladığı takvimde 18 Haziran’da dönemin sona ereceğini duyurmuştu. Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitime verilen aranın telafi edilebilmesi için Bakanlık okulların kapanış tarihini 2 Temmuz’a çekti. MEB Bakanı Ziya Selçuk katıldığı canlı yayında  yaptığı açıklamada okulların 2 Temmuz’a kadar açık olacağını duyurdu. İlkokul, ortaokul, lise öğrencileri karnelerini bu tarihte alacak.

MEB YAZIN TELAFİ PROGRAMI HAZIRLIYOR!

Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın verdiği bilgilere göre okullarından uzak olan öğrencilerin akademik eksiğinin kalmaması için 2 Temmuz sonrası “ gönüllü okul” programı hazırlanıyor. Yapılan çalışmada uzaktan eğitim sürecinde ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesi için takviye programı niteliğinde olacak. Bu eğitim programı öncelikle bir üst sınıfa geçerken bazı derslerden öğrenilmesi gereken konu ve kazanımları yeterince alamayan öğrenciler kapsayacak.

İlkokuldan, ortaokula geçen 5. sınıfların, ortaokuldan lise 9. sınıfa geçen öğrencilerin programda öncelikli olması bekleniyor. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin hangi derslerden okullara çağrılacağı henüz netlik kazanmazken  ilerleyen günlerde konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yapacak. Yüz yüze eğitimde olduğu gibi yapılan bu çalışmada veli onayına bağlı olarak gerçekleştirilecek. Gönüllülük esasıyla yapılacak telafi programlarının yeni eğitim öğretim yılının başlayacağı 31 Ağustos’a kadar sürmesi bekleniyor.

2 TEMMUZ’DA ÖĞRENCİLER KARNELERİNE KAVUŞACAK!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada okulların 2 Temmuz tarihine kadar açık olacağını duyurdu. Okullarda ders zilinin sona ermesinin ardından 2 Temmuz’da öğrenciler karnelerine kavuşacak. Geçtiğimiz dönem öğrenciler dijital olarak karne almıştı bu dönem sonunda İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin  basılı karne verilmesi bekleniyor. Sınavlar beklenen tarihten daha erkende düzenlense öğrenciler karnelerini yukarıda belirtilen tarihte alacak. Dönemin sona ermesiyle birlikte öğretmenler 2 haftalık seminer programlarına katılacak. Okulların kapanış tarihinin değişmesi ile birlikte öğretmen seminerlerinin Ağustos ayının sonunda yapılması bekleniyor.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 2020-2021 TAKVİMİ!

YORUMLAR 40
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Yazin kimse gondermez cocugunu okula
  Cevapla
 • Mehmet Salih 2 yıl önce Şikayet Et
  ya ziya hocam ikinci dönem bari sınav yapmayın çok kotu geçiyor sınavlar yardım edin lütfen çalışıyor uz sınavlara giriyoruz ama hocalar olmasın diyorlar bizde sınav olmasın diyoruz derslere giremiyorum durumumuz yok ya sınav yapmayın giremiyorum derslere
  Cevapla
 • Lise öğrencisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Siz en iyisini bilirsiniz
  Cevapla
 • Yalaka 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım kararlarınızı arkasındayız iyi ki varsınız
  Cevapla
 • Gulcin 2 yıl önce Şikayet Et
  Degiliz
  Cevapla
 • Yalaka 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım kararlarınızı arkasındayız iyi ki varsınız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan İslam dünyasına 'İsrail' çağrısı: En önemli görevlerimiz arasında...
Kurum'dan Ekrem İmamoğlu'nun 'davet' açıklamasına yanıt: Hayali davetler yapıyor