Ziya Selçuk’tan kritik açıklama! MEB yaz tatilini iptal mi edecek? 2 Temmuz telafi eğitimi...

MEB 2020-2021 eğitim öğretim takviminde değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Bakan Ziya Selçuk 18 Haziran’da sona erecek ikinci dönemin 2 Temmuz’a uzatılması konusunda planlama yaptıklarını belirtti. 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen bu gelişme sonrası yaz tatilin iptal olup olmayacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı yaz tatilinde telafi eğitimi düşünüyor. Peki yaz tatili iptal mi edilecek?

Ziya Selçuk’tan kritik açıklama! MEB yaz tatilini iptal mi edecek? 2 Temmuz telafi eğitimi...
Ziya Selçuk’tan kritik açıklama! MEB yaz tatilini iptal mi edecek? 2 Temmuz telafi eğitimi...
GİRİŞ 19.03.2021 16:57 GÜNCELLEME 19.03.2021 16:58
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin salgın dönemini  en az eksikle atlatabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. 2 Mart tarihinde başlayan yüz yüze eğitimin ardından okullar için atılacak adımlar belli olmaya başladı. Özellikle geçiş döneminde olan ortaokul 5. sınıf, ortaokul 8. sınıf ve lise 12. sınıfların bir üst kademeye geçişte eksik kalmaması için telafi programı çalışmaları yapıyor.

MEB Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada Nisan ara tatilinin yapılmayacağı bilgisini verdi. Yüz yüze eğitime başlanmasıyla öğrencilerin 2 Temmuz tarihine kadar okullarda eğitim faaliyetlerine katılması bekleniyor. Telafi eğitimlerinin bir üst sınıfa geçen ve öğrenilmesi gereken konuları yeterince verim alamayan öğrencileri kapsaması öngörülüyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaz tatili ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Peki MEB 2021 yaz tatili iptal mi olacak? İşte yapılan o açıklama…

2 TEMMUZ’A KADAR ÖĞRENCİLER OKULDA!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada 15 Şubat’ta yapılan yarıyıl tatilini 1 hafta uzattıklarına dikkat çekerek okulun uzatılmasıyla ilgili planlamaları olduklarını açıkladı. 

Öğretmenlerin seminer programları dahil olmak üzere dönemin 2 Temmuz’da sona erdiğine dikkat çeken Bakan “ Bizim okullarımız seminer dönemi dahil, 2 Temmuz'da bitiyor ama öğrenciler ondan önceki haftalarda bırakıyorlar. Ama bu sefer öğrencilerimizi 2 Temmuz'a kadar okulda tutmakla ilgili planlama çalışmaları var. “ dedi.

Destekleme ve telafi eğitimlerini pandemi sürecinde yaptıklarını vurgulayan Bakan Selçuk, destekleme ve yetiştirme kurslarının hep açık olmasının telafi eğitimi olduğunu belirtti. MEB Bakanı “ Biz her bir öğrencinin durumunun ne olduğunu, canlı derse katılımını ya da çeşitli ödevlere olan yaklaşımını, süreçteki birtakım özelliklerini, geçmişteki notlarını bunların hepsini biliyoruz." ifadelerini kullandı. 

YAZ TATİLİ İPTAL OLACAK MI?

Milli Eğitim Bakanlığı okullardan bir yıl boyunca uzak kalan İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin eksiğinin kalmaması dönemin sona ermesi planlanan 2 Temmuz sonrası için telafi programı hazırlıyor. 

Uzaktan eğitimde alınamayan konu ve kazanımların takviye programı ile öğrencilere verilmesi düşünülüyor. Yüz yüze eğitimde olduğu gibi yazın uygulanması planlanan telafi programı veli ve öğrenci onayına bırakılacak. Yazın yapılacak bu programda özellikle bir üst sınıfa geçerken bazı derslerin öğrenilmesi gereken konuları ele alınacak.

Bakanlık, yapılacak telafi programı için detaylı bir çalışma yürütürken tüm dersler için öğrencilerin çağrılması ya da belirli sınıf ve öğrencilerin okula gelmesi öngörülüyor. Telafi programının detayları ilerleyen günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanacak.
 Bu süreçte okullarda olacak öğretmenler için ek ücret ödenecek. Telafi programının yeni eğitim döneminin başlayacağı 31 Ağustos’a kadar sürmesi bekleniyor. 

KARNELER 2 TEMMUZ’DA ALINACAK!

Milli Eğitim Bakanlığı iş uygulama takvimini 2 Temmuz tarihine kadar uzattı. Normal şartlarda 18 Haziran’da sona erecek dönem 14 gün daha uzatıldı.  2 Temmuz’a kadar olan süreçte müfredat bir daha yavaşlatılacak ve öğrencilerin eksik olduğu bölümler ele alınacak.

2020-2021 eğitim öğretim yılının birinci döneminde İlkokul ve ortaokul öğrencileri karneleri ve başarı belgelerini dijital olarak almıştı. Bu eğitim yılının sona ereceği 2 Temmuz tarihinde ise öğrencilere basılı karne verilmesi düşünülüyor. Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki eğitim yılının takvim çalışmalarını sürdürürken 2021-2022 eğitim yılının 31 Ağustos’ta başlaması üzerinde duruluyor.

İŞTE 2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI YENİ TAKVİMİ!

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • musab 6 ay önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım bunlar olacak şey değil. Mesele başka. Şimdi bile zar zor geliyor öğrenciler o tarihte kimi bulacaksın
  Cevapla
 • diken 6 ay önce Şikayet Et
  Allah akıl fikir versin ne diyelim...
  Cevapla
 • Mahmut 6 ay önce Şikayet Et
  Sınıfta 9 öğrenci vardı,3 ü hasta 1 i karantinada, Sınıfta kaç öğrenci ders yaptı?
  Cevapla
 • fatih 6 ay önce Şikayet Et
  tabiki eksi 1.öğretmende dahil geri kalan kaçtı.
  Cevapla
 • ilginç 6 ay önce Şikayet Et
  0 sıfır
  Cevapla
 • Mrrr 6 ay önce Şikayet Et
  Okullar tatil olsa da bu tartışmalar son bulsa.
  Cevapla
 • Vatann sever 6 ay önce Şikayet Et
  Evdeki hesap çarşıya uymuyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan 'Kararlıyız' diyerek resti çekti! Sınır ötesi harekat için son dakika mesajı
Son dakika haberi: İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu