Okullar ne zaman açılacak? Açılmayan ortaokul 5,6,7,9,10,11. sınıflar yüz yüze eğitime…

Milli Eğitim Bakanlığı, düşük ve orta riskli illerde tüm İlkokul, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime başladı. Vaka sayılarının yüksek ve çok yüksek olduğu illerde ise sadece belirli sınıflar okula başladı. Açılmayan şehirlerde uzaktan eğitim alan öğrenciler 2021 MEB Ortaokul 5,6,7. sınıf ve lise 9,10,11. sınıflar ne zaman okula başlayacak? sorusuna yanıt arıyor…

Okullar ne zaman açılacak? Açılmayan ortaokul 5,6,7,9,10,11. sınıflar yüz yüze eğitime…
Okullar ne zaman açılacak? Açılmayan ortaokul 5,6,7,9,10,11. sınıflar yüz yüze eğitime…
GİRİŞ 22.03.2021 09:48 GÜNCELLEME 22.03.2021 09:48
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Uzaktan eğitimlerini sürdüren Ortaokul ve lise öğrencileri kendileri için ders zilinin çalacağı tarihi araştırıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yerinde karar vurgusu yaparak vakaların düştüğü şehirler için yüz yüze eğitimin sinyallerini vermişti. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece 8 ve 12. sınıflar ile birlikte İlkokul öğrencileri okullarına kavuştu. Açılmayan şehirlerde ise öğrenciler evlerinden EBA ile ders işlemeyi sürdürüyor. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan mevcut uygulamaların sürdürüleceği bilgisini paylaştı. Bu açıklamanın ardından milyonlarca veli ve ailesi gelişmeleri yakından takip ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan risk durumu haritası okulların açılması için belirleyici olacak. Peki MEB 2021 okullar ne zaman açılacak? 

MEB lise ikinci dönem 1. sınav takvimi açıklandı! Açılmayan liselerde sınavlar online olur mu?

ORTAOKUL VE LİSELER AÇILACAK MI?

Düşük ve orta riskli illerde ortaokul 5,6,7. ve Lise 9,10,11. sınıflarda yüz yüze eğitime 2 Mart tarihinde başladı. Üniversite ve lise sınavına hazırlanan 8 ve 12. sınıflar ise 81 ilde okullarına kavuştu. Mevcut tabloda yüksek ve çok yüksek riskli illerde okulların açılması için Nisan ayında yapılacak Kabine toplantısı bekleniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, dinamik olarak yaşanan süreçte Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre hareket edecek. Vaka sayılarının düşüşe geçtiği iller için özel kararlar alınabilecek. İl Hıfzıssıhha Kurulları bu kararda belirleyici olacak. Şu an için açılmayan ortaokul ve lise öğrencileri ikinci bir değerlendirmeye kadar uzaktan eğitimlerini sürdürecek.

13-19 MART HAFTALIK VAKA SAYISI BELLİ OLDU!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 13-19 Mart illere göre haftalık vaka sayısını paylaştı. Koca " İllerimizde haftalık 100.000 nüfusa karşılık gelen toplam vaka sayısını gösteren insidans haritamızı ekte görebilirsiniz. Normale dönmek elimizde. Bu ancak tedbirle mümkün." ifadelerini kullandı. İşte güncel vaka sayıları;

SAĞLIK BAKANLIĞI VAKA SAYISINI AÇIKLADI!

Sağlık Bakanlığı 20-26 Şubat tarihleri arasında açıklanan veriler dikkate alınarak 81 ilin risk durumu açıklanmıştı. Kabine toplantısı sonrası alınan kararla mevcut uygulamaların devam etmesi kararı alındı. Yeni risk haritası açıklanmadı ancak 6-12 Mart  haftalık vaka sayıları duyuruldu. Bu vaka sayıları dikkate alındığında 20-26 Şubat tarihleri arasına göre  sadece 4 ilde düşüş yaşandı.

Siirt 12,08 oranından 2,11’e düşerken, Burdur, 105,21 oranından 86,49 düştü.  Burdur’da vaka sayısı 105,21 oranından 86,49’a düşerken, Sakarya’da 139,93’den 90,15’e geriledi. İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanan artış dikkat çekerken en çok artan iller Samsun, Kilis ve Balıkesir oldu.

OKULA GELEN ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yüz yüze eğitime 3. haftanın başladığını hatırlattı. Okula gelen öğrenci sayısının her hafta arttığına dikkat çeken Bakan “ Bununla birlikte salgın dolayısıyla hâlâ yüz yüze eğitime başlayamadığımız sınıflarımız var. Çocuklarımız adına rica ediyorum: Dikkati, kontrolü, tedbiri elden bırakmadığımız bir hafta olsun.” ifadelerini kullandı.

NİSAN ARA TATİLİ  YAPILMAYACAK! 

Milli Eğitim Bakanlığı 2020-2021 eğitim öğretim yılı 1. dönemin sona ermesiyle başlayan yarıyıl tatilini bu yıl 1 hafta daha uzatma kararı almıştı. İlk dönem yapılan kasım ara tatili sonrası ikinci dönem ara tatil düzenlenmeyecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada “ 15 Şubat'taki iki haftayı üç hafta yaptık. Yani bu ara tatili alarak oraya ekledik ve bir ara tatilden ziyade hatta okulun uzatılmasıyla ilgili de planlamalarımız var. Bizim okullarımız seminer dönemi dahil, 2 Temmuz'da bitiyor ama öğrenciler ondan önceki haftalarda bırakıyorlar. Ama bu sefer öğrencilerimizi 2 Temmuz'a kadar okulda tutmakla ilgili planlama çalışmaları var. Ara tatil yok.” ifadelerini kullandı.

YAZIN OKULLARDA TELAFİ PROGRAMI HAZIRLANIYOR!

Milli Eğitim Bakanlığı pandemiden en çok etkilenen yaş gruplarından olan İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için yazın telafi programı yapmaya hazırlanıyor. Normal şartlarda 18 Haziran’da sona erecek 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2 Temmuz’da bitecek. Bu tarihten bu yılın büyük bir kısmını uzaktan eğitimle sürdüren öğrencilerin eksikliklerini giderebilmesi için yazın telafi programı uygulanması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, takvimi henüz netleştirmese de konuyla ilgili açıklama yapan Ziya Selçuk “ Yaz aylarında kitlesel olarak herkes için değil ama özellikle kritik gruplar için matematik, bilim, oyun kampları, atölyeler, bütün bunların devam etmesi gerekiyor. Tatille ilgili mevcut dönemde karnenin tarihiyle ilgili bir değişiklik olabilir netleşmemekle beraber. Öğrencilerimizin tamamı yaz boyunca okulda olacaklar diye bir kararımız yok.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 30
 • Fidan Yeşilgöz 1 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen 5. Sınıfları açın ben İstanbul da yaşıyorum 2 yıldır okula gidemiyorum artık bizim için eğitim kalmadı uzaktan eğitime girdiğimde internet kesilip öğretmenlerin ne dediğini anlamıyorum
  Cevapla
 • İsimsiz 11 ay önce Şikayet Et
  Lütfen okulları açın ama 5. sınıfları
  Cevapla
 • Ece aksoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen 5.sınıfları açın Van'da rica edeiyorum ya okulumu
  Cevapla
 • Ekrem Doğan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne olur 6. sınıfların Adıyaman ilini açın rica ediyorum okulumu çok özledim ne olurr bizi de düşünün 1 yıldır okulumu görmedim merhamet edin!!
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Dedbiglereuyanlarvaruymayanlarva Dedbitlereuyulma Dedbirlereuyulmasavirusherkesebulasabilir
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Baksana arkadaşlar vakalar yükseklere gidiyor dahada diyorlar okul
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Muhalefetin 2023 çırpınışı! AK Parti'nin oy kaybetmediğini görünce bu yola başvurdular
Balıkesir'in Bigadiç ilçesine talih kuşu kondu: Türkiye'den tarihi lityum hamlesi için yeni tesis