Bakan Selçuk'tan okullar için son dakika yeni açıklama

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 164 yeni EBA Destek Noktası açılışında önemli değerlendirmelerde bulundu. Selçuk, "Bu merkezler kalıcı merkezler. Yani küresel salgın döneminin bir ihtiyacını karşılamak için geçici olarak oluşturduğumuz merkezler değil” dedi. Yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim sürecinde okullardaki son durumla ilgili de Bakan Selçuk sinyali vermişti.

Bakan Selçuk'tan okullar için son dakika yeni açıklama
Bakan Selçuk'tan okullar için son dakika yeni açıklama
GİRİŞ 21.03.2021 15:30 GÜNCELLEME 21.03.2021 15:30
Bu Habere 89 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, birçok ilde açılan yeni EBA Destek Noktalarının açılışına katıldı. EBA ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Bakan Selçuk, okullarla ilgili son dakika açıklamalarında bulundu.

 • Milli Eğitim Bakanlığı, EBA dijital platformu ve TRT EBA kanalları ile yürütülen uzaktan eğitim sürecinde internet ve cihaz ihtiyacı olan öğrencilere, tablet bilgisayarlar, EBA Destek Noktaları ve EBA Mobil Destek araçları ile katkı sunmayı sürdürüyor.

Sayıları 15 bine yaklaşan EBA Destek Noktalarına UNICEF finansmanıyla eklenen 164 yeni merkezin ve 6 Mobil Destek Aracının tanıtımı Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla gerçekleştirildi.

Tören öncesinde bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Her öğrencimizin evlerinden canlı derslere katılabilmesi konusunda çok büyük bir altyapı oluşturduk. Bu altyapıyı uluslararası standartlarda ele aldığımızda gerçekten öğrencilerimizin çok büyük bir kısmına hizmet edecek bir hale getirdik" Açıklamasında bulundu.

GÜNLÜK 3 MİLYON DERS YAPABİLME KAPASİTESİ

Günlük 3 milyon canlı ders yapabilme kapasitesine de eriştik. Ancak bazı aksaklıkları da gidermek için öğrencilerimize 25 GB internet paketi olan 100 binlerce tablet vermek ve bunun da yanı sıra 15 bine yakın EBA Destek Merkezi kurarak öğrencilerimizin en yakın EBA Destek Merkezlerine giderek burada istediği gibi yararlanmasını, ücretsiz olarak hizmetlerden yararlanması, söz konusu.

Bunun sayısını artırmaya çalışıyoruz ve bu çaba da bugün UNICEF’in desteği ile 164 yeni EBA Destek Merkezi’ni hazırladık. Böylece her çocuğumuza da adil bir şekilde ulaşma imkânımız olduğunu da göstermiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

EBA KALICI

Uzaktan eğitim kapsamında kurulan Eğitim Bilişim Ağı yani EBA’nın en çok tıklama alan eğitim portalı olarak dünyada ilk sıraya yerleştiğini belirten Bakan Selçuk, “Bu merkezler kalıcı merkezler. Yani küresel salgın döneminin bir ihtiyacını karşılamak için geçici olarak oluşturduğumuz merkezler değil.

Bu merkezler dünya çapında bir standarda kavuşmuş olan ve yaklaşık 20 milyara yakın bir tıklanma sayısıyla dünya birinciliğini elinde tutan Eğitim Bilişim Ağı yani EBA’nın küresel salgın sonra erdiğinde de tüm çocuklarımızın hizmetinde olacak.

Bunu da özellikle belirtmek isterdim. Müfredattaki konuların pekiştirilmesi nitelediğinde ve bazı derslerin yeniden, yeniden izlenmesi niteliğinde bazı çalışmalara hizmet edecek” şeklinde konuştu.

UNICEF desteği ile kurulan destek noktalarında donanımların geliştiğini belirten Bakan Selçuk, “Bu 164 destek noktasında 15 öğrenci ve 1 öğretmen veya 20 öğrenci ve 1 öğretmen, masaüstü bilgisayar seti olmak üzere 3 bin 169 web kamerası var. Bu kamerayı yaygınlaştıracağız. Yani çocukların evlerinden de sınıfın içerisine bağlanması konusunda bir altyapı oluşturmaya da başladık” açıklamasında bulundu.

2021 Üniversiteler ne zaman açılacak? 

YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN KARAR VALİLİKLERDE

MEB Ziya Selçuk, Geride bıraktığımız günlerde yaptığı açıklamada “Yerinde Karar” vurgusu üzerinde durmuştu. Vaka sayılarının düştüğü illerde okulların açılması söz konusuyken arttığı illerde İl Hıfzıssıhha Kurulu okulları açmak ve kapatmak ile ilgili olarak karar verebilecek.  Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan risk haritası ise okulların açılmasında belirleyici olacak. 

Ziya Selçuk EBA destek noktasında

OKULLAR YENİDEN KAPANABİLİR Mİ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada il hıfzıssıhha kurulu ve valilerin gözetiminde illere göre özel karar verebileceğini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Yani diyelim ki yüksek riskli illerimiz var. Biliyorsunuz yerinde karar diye bir şeyden söz ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yapılan toplantıda yerinde karar konusunda tüm bakanlıklara verilen görevler var. Çok yüksek riskli olan bir şehirde ilin hıfzısıhha kurulu, sayın valilerin gözetiminde o ille ilgili özel kararlar verebilir. Yani 'Burada çok yüksek risk var, biz bu hafta sınav yapmayalım, bu hafta okulu açmayalım, açalım' diyebilir" ifadelerini kullandı.

Okulların tam kapasiteyle kapanmasına dair şuan resmi bir açıklama ise bulunmuyor.

VELİLER YÜZ YÜZE EĞİTİM İSTİYOR

Araştırma Şirketi Areda Survey’in Şubat 2021 Sosyometre araştırmasında yer alan yüz yüze eğitim sorusu, koronavirüs salgınında toplumun yüz yüze eğitime bakış açısını gözler önüne serdi. Daha önce 2 farklı araştırmada çocukların okula dönüşünü yüzde 60’lı oranlarda destekleyen katılımcılar, son araştırmada ise yüzde 54,8’lik bir oran ile yüz yüze eğitime 'evet' diyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM ANKETİ

ETİKETLER
okullar
YAZDIR
YORUMLAR 89
 • Ya Ali 7 ay önce Şikayet Et
  mesela Suudu hayvanlari ülkesinde Imam Ali, Imam Hüseyin ve 12 IMam hakkinda bir bildi alamazsin hatta dua sayfalari da kapatilmish bu 10 sene önce öyleydi simdi daha da kötür oldu dua da artik istedigin yerden acamiyorsun..
  Cevapla
 • Ya Ali 7 ay önce Şikayet Et
  bazi ülkelerde internet her sayfayi acamazsin simdi arasan belki bulursun ama o köle sistemine gecildimi bitte herkesin isi kimse istedigi gibi hareket edemez onlari istedigi kadar ve gibi ve yönü onlar belirliyor
  Cevapla
 • Ali ya Ali 7 ay önce Şikayet Et
  hangi ülkelerde Okul kapanmadiysa o ülke Ilim ve Bilim yönünder ilerler biz hep disariya bagli oldugumuz icin cocuklarimizi cahil birakip onlar büyüdümü ne olacak ne yapacaksiniz sonra ABD simdi biz bu kadar ilerledigimiz halde yönetiyorsa ve bazen def ol abd ve abd denilirsa o zaman aman aman abd ve ab gel bizi yönet vah velayla bizim halimize yönetimimiz köle ne beklersin yarinda bizide köle ederlerse tam istedikleri olur ..
  Cevapla
 • Garip 7 ay önce Şikayet Et
  İlk iki hafta sonucu çok sayıda öğretmen kovid oldu,aşılama yapılmadan okulların açılması riskliydi.
  Cevapla
 • Kirmizi il 7 ay önce Şikayet Et
  duyun yuzyuze sinav isteyen yok egitim isteyen belki kimse sinav için risk istenez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca'dan 36 saat nöbet ve mülakatsız atama açıklaması!
MHK'nin yeni başkanı Ferhat Gündoğdu oldu