Okullarda hafta sonu ve ikili eğitim olacak mı? Bakan Özer'den açıklama

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Özer, merak edilen soruları yanıtladı. Özer, şu ana kadar 200'e yakın okulda ikili eğitime geçildiğini açıkladı. Özer, sınıflarda karantina süresi için Sağlık Bakanı'na sundukları öneriyi de anlattı.

Okullarda hafta sonu ve ikili eğitim olacak mı? Bakan Özer'den açıklama
Okullarda hafta sonu ve ikili eğitim olacak mı? Bakan Özer'den açıklama
GİRİŞ 18.09.2021 17:09 GÜNCELLEME 19.09.2021 09:41
Bu Habere 94 Yorum Yapılmış
 • Şu ana kadar 200'e yakın okulda ikili eğitime geçildi. Hafta sonu eğitim için herhangi bir plan yok.
   
 • Milli Eğitim Bakanlığı'nın, sınıflarda karantina süresinin düşmesi için yaptığı öneri Bilim Kurulunda görüşülecek.
   
 • Kalabalık sınıfı sadece bazı bölgelerde var. İstanbul Esenyurt'ta arsa probleminin çözülmesi için Valilikle çalışma yürütülüyor.

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, NTV canlı yayınında okullarda yüz yüze eğitime ilişkin açıklamalar yaptı. Özer'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

EĞİTİME ARA VEREN OKUL VAR MI?

Hiçbirisinin tüm sınıfları kapatılmadı. Elbette kapatılan sınıflarımız var. Sanki sınıflar karantinaya alındı, dönem sonuna kadar eğitime ara verildi gibi bir algı var ama böyle değil. 14 gün sonra okula geri dönüyorlar.

Vaka trendi artıyorsa bu artış sınıflara da yansıyor. 

Bizim vaka bazlı dönemin sonuna kadar ciddi bir avantaj sağlayacak. 

Son dakika: Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! Yeni kurallar açıklandıSon dakika: Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge! Yeni kurallar açıklandı

AŞISIZ ÖĞRETMENLERİN DENETİMİ

Aşı olmayan çalışanlardan haftada 2 kez test alınıyor. 1 doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 92. Sistemdeki en büyük avantajımız öğretmenlerin aşı ortalamasının yüksek olması. Belirti göstermeyen ama PCR testiyle pozitif çıkın öğretmen var. 

KAÇ OKULDA İKİLİ EĞİTİME GEÇİLDİ?

Kovid-19 salgınının yönetimi sürecinde tüm parametreleri dikkate aldık. Kalabalık olan sınıflarımız da var. Bunun iki nedeni var. Arsa bulamadığımız yerler var. Milli Eğitim Bakanlığımız her yıl yüzlerce okul yapıyor. Ama örneğin İstanbul Esenyurt'ta arsa bulamıyoruz dolayısıyla ikili eğitim devam ediyor. İkinci nedeniyse deprem öncesi güçlendirme çalışmalarıyla nedeniyle bazı yerlerde o okulun öğrencileri bazı yerlerde toplandılar. Dolayısıyla okul bazı yerlerde var. Arsa problemini de kamulaştırma ile çözeceğiz. Buralar için özel tasarruflarda bulunduk. Valiliklerimize, İl Milli Eğitim Müdürlüklerimize istisnai yerlerde şu inisiyatifi kullanabilirsiniz dedik: İkili eğitime geçin veya ders saat süresini kısaltabilirsiniz, gün sayısını azaltabilirsiniz. Ta ki o problem çözülene kadar.

Şu ana kadar Türkiye'de 200'e yakın okul sadece bu sebepten dolayı ikili eğitime geçti.

Bu sorun her yerde yok. Sanki tüm Türkiye'deki sınıfların hepsi kalabalıkmış gibi algı oluşturulmasını problem olarak görüyorum. 

HAFTA SONU EĞİTİM YAPILACAK MI? 

Hafta sonu eğitim gibi sistematik bir yaklaşımımız yok. Sorun bazlı okullarda çözümler üretiyoruz. 

SINIFLARDA KARANTİNA SÜRESİNİ DÜŞÜRECEK SİSTEM

Sağlık Bakanına şu öneriyi sunduk: Karantinaya giren sınıftaki öğrenci belirti göstermiyorsa velisinin izniyle PCR testi yapılacak ve negatif çıkarsa geri okula dönebilecek. Veli PCR testine izin vermezse, öğrenci karantinayı 14 güne tamamlayacak. Bilim Kurulunda görüşülecek. 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 94
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu hobi dersleri için ben müzik ve resim dersinden hep nefret ettim çünkü yeteneğim yok bu sesler hobi dersi öğretmenlerinin yetenekleri resim müzik olduğu için onlar muziksiz resimsiz bir hayat dusunemiyor ama bu benim için geçerli değil bu tarz hobi dersleri öğleden sonra kurs şeklinde olmalı isteyen istediğine gitmeli yüzme kursu voleybol kursu resim müzik kursu bu kurslardan alınan sertifikalar LGS ve unude puana dönüşmesi sabahları 4-5saat ana ders öğleden sonra hobi herkes mutlu olmazmi
  Cevapla
 • Cemle 2 yıl önce Şikayet Et
  Tekirdagi cerkezkoyde inci narin okullunda hic tebir yok okul ciksinda cok izdham oluyor kimse bir sey yapimyor
  Cevapla
 • Seven 2 yıl önce Şikayet Et
  Bencede kapansın uzaktan eğitim devam etmeli bence.Ne kadar dikkat edin desekte çocuk bunlar .oglumun sınıfı 40 kişi ya .anne baba olarak evladımızı öpemezken 40 kişiyle 10 saat içiçeler
  Cevapla
 • Anonim 2 yıl önce Şikayet Et
  Okul kapansın sağlık önemli çocuklar risk altında diye baş baş yazı yazanlara bakıyorumda ah ne garip bunların çoğu öğretmen
  Cevapla
 • Fesatlıktan Olsa 2 yıl önce Şikayet Et
  Nereden anladın öğretmen olduğunu yoksa sen müneccim misin fitneci seni
  Cevapla
 • Kaya 2 yıl önce Şikayet Et
  Maskeyi çıkarmadan ders anlatmaya çalışan zor nefes alabilen de ögretmen dikkatini çekerim.
  Cevapla
 • Anne 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım sınıflar 30_40 kişilik buna bir çözüm bulun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kiralık evlere yeni uygulama: 500 bin TL ceza gelebilir
CHP'li Sarıyer Belediyesi'nde torpil: Başkan Yardımcısının eşi müdür oldu