Okullar kapanacak mı? sorusuna Milli Eğitim Bakanı Özer'den son dakika açıklaması

Son dakika haberleri....Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 'Okulların kapatılacak mı?' sorusuyla ilgili 'Aynı kararlılıkla okullarımızı açık tutmaya çalışacağız. Öğretmenlerimizin iki doz aşı olma oranı bugün itibariyle yüzde 85'tir.' dedi.

Okullar kapanacak mı? sorusuna Milli Eğitim Bakanı Özer'den son dakika açıklaması
Okullar kapanacak mı? sorusuna Milli Eğitim Bakanı Özer'den son dakika açıklaması
GİRİŞ 07.10.2021 17:22 GÜNCELLEME 08.10.2021 08:45
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Okulların kapatılıp kapatılmayacağı ile ilgili merak uyandıran sorunun yanıtını Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer cevapladı:

 • Okulların açık olmasını bir milli güvenlik meselesi olarak ifade ettik. 
 • Bu süreçteki en büyük avantajımız çok öğretmenlerimizin aşılanma oranıdır.
 • 2022 yılı sonunda tüm mesleki ve teknik eğitimde öğrencilerimizin her ay asgari ücret alabilme imkanını inşallah getireceğiz

Yüz yüze eğitimle ilgili MEB'den son dakika açıklaması! Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi için imza töreni düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer canlı yayında duyurdu. Yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiriyor. 9, 10 ve 11. sınıfları kapsıyor. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 'Amacımız öğrencilerimizin el becerilerini güçlendirirken aynı zamanda eğitimlerine devam ederken mezun olmadan da asgari ücret almalarını sağlamaktır. Hedefimiz 2022 yılı sonunda mesleki teknik eğitim alan 9, 10, 11. sınıf öğrencilerine asgari ücret alma imkanını getireceğiz.' ifadelerini kullandı.

Geleceğin medyasına çağa uygun yeni nesil gazeteciler yetiştirmeyi hedefleyen Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin ilk adımı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Demirören Medya arasında imzalanan protokolle atıldı. Protokol imza törenine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay katıldı.

ÖSYM 2022 sınav ve başvuru takvimi! KPSS, YKS, DGS ve ALES sınav tarihleri açıklandı mı?ÖSYM 2022 sınav ve başvuru takvimi! KPSS, YKS, DGS ve ALES sınav tarihleri açıklandı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendi mesleğinde en donanımlı gençleri yetiştirmek üzere, akademik eğitimi ilgili sektörlerle buluşturarak hayata geçirdiği Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'ne bir yenisi daha katılıyor. Savunma, bilişim, uçak bakımı, siber güvenlik ve denizcilik alanlarında Türkiye'nin önde gelen kurumlarının içinde konumlanan bu 'ezber bozan' okullara, medya alanında da Demirören Medya öncülük ediyor. Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL), Türkiye'nin en büyük medya grubu olan Demirören Medya bünyesinde açılıyor.  

Demirören Medya Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin'nin ilk adımı olan protokol imza töreni, 7 Ekim Perşembe günü Pera Palace Otel'de düzenlendi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Demirören Medya Yatırımları Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay'ın katıldığı imza töreninde okulla ilgili bilgiler ve hedefler paylaşıldı.  

"OKULLARIN AÇIK OLMASI MİLLİ GÜVENLİK MESELESİ"

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer törende yaptığı konuşmasında, "Biz, okulların ne kadar önemli olduğunu Kovid-19 salgını sürecinde öğrendik. Gençlerimizin, çocuklarımızın psikolojik gelişimleri, sosyal gelişimleri, duygusal gelişimleri, ortak hareket edebilme kabiliyetleri, kültür, sanat ve sporla ilgili, bireysel gelişimleriyle ilgili çok sayıda katkıyı sunan ortamlardı okullar. Biz, bu nedenle okulların açık olmasını bir milli güvenlik meselesi olarak ifade ettik. Gelinen noktada da sıkıntısız şekilde süreç devam ediyor. İnşallah aynı kararlılıkla aşı, PCR testleri, maske, temizlik kurallarına dikkat ederek sonuna kadar okulları açık tutma kararlılığımızın arkasında kalmaya devam edeceğiz. Bu süreçteki en büyük avantajımız çok öğretmenlerimizin aşılanma oranıdır. Artık birinci doz aşı oranından bahsetmiyorum. Türkiye'de öğretmenlerimizin 2 doz aşı olma oranı bugün itibarıyla yüzde 85'tir. Bir de aşı olmadan hastalığı geçirip bağışıklık kazanan ve antikor oluşturan yüzde 5'lik öğretmen dilimini dikkate aldığımızda yaklaşık yüzde 90 öğretmenimiz artık aşılıdır. Emin olun öğretmenlerimizin bu aşı oranı, Kıta Avrupası'nda örnek aldığımız çoğu ülkenin çok çok üzerindedir" dedi.  

"9,10,11 VE 12. SINIFLARA ASGARİ ÜCRET..."

Mahmut Özer, "Döner sermaye kapsamındaki 3 bin 574 mesleki ve teknik Anadolu lisesindeki üretim ve hizmet sunma kapasitesinden elde edilen gelir 2018 yılında 217 milyon lirayken, 2020 yılında 503 milyon liraya çıktı. 2021 yılındaki hedefimiz 1 milyar TL. Amacımız öğrencilerin el becerilerini güçlendirirken, üretim ve hizmet sektöründe aktif olarak çalışırken, aynı zamanda eğitimlerine devam ederken, daha mezun olmadan asgari ücret kadar ücret alabilmelerini sağlamaktır. 2022 yılı sonunda tüm mesleki ve teknik eğitimde öğrencilerimizin her ay 9, 10, 11 ve 12. sınıfta asgari ücret alabilme imkanını inşallah getireceğiz" dedi.  

Hafta sonu okullarda ders mi verilecek? MEB İl ve İlçe Müdürlükleri hafta sonu yüz yüze eğitim kararı...Hafta sonu okullarda ders mi verilecek? MEB İl ve İlçe Müdürlükleri hafta sonu yüz yüze eğitim kararı...

Bakan Özer, "Demirören Medya Grubu ile yapılan işbirliğimiz kapsamında açılacak olan Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde öğrenciler sektöre hazırlanacak. İki yabancı dil bilen, küreselleşen dünyada sosyal, siyasal ve ekonomik dinamikleri anlayan, yorumlayabilen, konvansiyonel medyanın yanı sıra dijital gazetecilik ve iletişim alanında çalışacak yeterlikte insan kaynağını yetiştireceğiz. Bu anlamda bu iş birliği alanında Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyor" ifadelerini kullandı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Demirören ailesine ve ailenin bütün fertlerine teşekkür ederek, "Medeniyetimizin hülasası olan İstanbul olmak üzere, eğitim, kültür, sanat, sosyal her alanda iyilik hizmeti olarak attıkları imzalardan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.  

"GENÇLERE YATIRIM YAPMANIN ÖNEMİNE DAİMA İNANDIK"

Demirören Medya Yatırımları Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, "Türkiye'nin en büyük medya organizasyonu olarak görevimizi hakkıyla devam ettirmek için mesleğe donanımlı gençler yetiştirmenin de sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Babam Erdoğan Demirören ve ondan öğrendiklerimizle tüm Demirören ailesi olarak gençlere yatırım yapmanın önemine daima inandık. Bu inançla ilk adımımızı 1980 yılında Ata Koleji'ni bünyemize katarak yaptık. İlkeli eğitim anlayışımızla 41 yılda yaklaşık 3 bin mezun vermiş olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

Yıldırım Demirören, bugün heyecanlı ve mutlu olduklarını belirterek, "Günümüzde medya sektörü hem yeni teknolojiler hem de toplumun farklılaşan haber alma yöntemleriyle ve ihtiyaçları değişmiş ve gelişmiştir. Mesleğin ilkeleri ve özü aynı kalsa da mecraları ve araçları çeşitlenmiştir. Bu mesleğin hakettiği şekilde yapılması için çağı yakalayan, yabancı dil bilen, yeni medyayı takip eden dünya çapında gazetecilik yapabilecek gençlerin yetiştirilmesi konusunda hem fikiriz. İşte bizim de hedefimiz medyanın dinamiklerini erken yaşlarda gözleme şansı yakalamalarını sağlayarak vizyoner, pırıl pırıl gençler yetiştirmektir" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Demirören Medya Yatırımları Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay konuşmaların ardından protokolü imzaladı. İmza töreninin ardından Demirören Medya Yatırımları Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e teşekkür plaketini takdim etti. 

GELECEĞİN GAZETECİLERİ YETİŞECEK 

2022 yılında eğitim ve öğretime başlaması planlanan okulda 4 yıllık lise eğitiminden önce 1 yıl da yabancı dil hazırlık sınıfı olacak. Okulda gazetecilik, radyo-televizyon, internet yayıncılığı üzerine eğitim verilecek. Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, haberciliğin temellerinden teknolojinin verimli kullanılmasına kadar hem mesleğin hem günümüzün gerektirdiği zengin bir müfredatla çağı yakalayan, dünya çapında genç medya mensupları yetiştirecek.  

SEKTÖRÜN ÖNEMLİ İSİMLERİ DERS VERECEK 

Yönetiminde Milli Eğitim Bakanlığı'yla birlikte Demirören Medya yöneticilerinin de bulunacağı Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, eğitim vereceği yerle de ayrıcalıklı olacak. Sınıflar, Türkiye'nin en büyük gazetelerinin, televizyonlarının, radyolarının, internet sitelerinin içinde yer aldığı Demirören Medya Center'da kurulacak. Öğrenciler akademik eğitimleri boyunca sektörün deneyimli isimleriyle derslere girecek, yine 'işin ustalarıyla' birlikte staj da yaparak mesleklerini 'yerinde' öğrenecekler.  

GENÇLERE İSTİHDAM OLANAĞI 

Devlet lisesi olarak eğitim verecek okul, LGS ile öğrenci alacak. Aynı zamanda pansiyon sistemiyle de öğrenci kabul edecek. Başarılı öğrencilere burs ve okul sonrası istihdam olanakları da sağlanacak. 

YORUMLAR 19
 • fatma 2 yıl önce Şikayet Et
  okullar kapatılmalı bence
  Cevapla
 • Gonul 2 yıl önce Şikayet Et
  Okullar açık kalsin hepimizin istediği bu ama şuan vakalar çok var ve çocuklar corona oluyor hergün birşey oldumu cocuklarima korkusu yaşıyorum sayın bakan ne olur bir süre uzaktan eğitime geçin
  Cevapla
 • Veli 2 yıl önce Şikayet Et
  Okullar kapansın sizler ve çocuklarınız güvende okan bizim çocuklara oluyo sanki umrunuzda asi çözüm değil olduk ve sürekli gribiz bu ne ya okulları kapatın lütfen
  Cevapla
 • Veli 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence kapatilmali okullar çocuklarımız tehlikede tabi sizler güvendesiniz çocuklarınız güvende umrunuzda olmaz kapansın okullar aşıda çözüm değil olduk asi ama sürekli hastayız daha sık grip oluyoruz önceden böyle değildi okullar kapansın
  Cevapla
 • Asiye 2 yıl önce Şikayet Et
  Üniversiteler kapansın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FETÖ'nün kadın yapılanması çökertildi! Para transferi saniye saniye görüntülendi
‘Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adayı Mansur Yavaş’