Milli Eğitim Bakanı Özer'den yükseköğretim açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Özer, "Yükseköğretime erişim kolaylaştı. Bu, hakikaten ülkemizin beşeri sermayesinin niteliğini artırması, müreffeh ve demokratik bir ülke olarak sağlam bir şekilde ayaİkları üzerinde durması için çok kıymetli" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Özer'den yükseköğretim açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Özer'den yükseköğretim açıklaması
GİRİŞ 13.10.2021 10:38 GÜNCELLEME 13.10.2021 10:40
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Özer, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü'nce çevrim içi hazırlanan 'Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yurt Dışı Bursiyerleri Buluşma Etkinliği' kapsamında, yurt dışında eğitim gören yüksek lisans ve doktora bursiyerleriyle bir araya geldi. Yurt dışında lisansüstü öğrenim gören MEB burslusu öğrencilerin, yurda döndüklerinde karşılaştıkları sorunları çözmek için gerekli adımların atılacağını dile getiren Özer, son yıllarda Türkiye'nin yükseköğretimde büyük gelişme katettiğini söyledi. 2002 yılında yaklaşık 70 olan üniversite sayısının şu anda 200'leri aştığını vurgulayan Özer, "Bu sayı, yükseköğrenimdeki okullaşma oranına da yansıyor. 2002'lerde yüzde 14'ler seviyesinde olan yükseköğretimdeki okullaşma oranı şu anda yüzde 44'ün üzerine çıktı. Yükseköğretime erişim kolaylaştı. Bu, hakikaten ülkemizin beşeri sermayesinin niteliğini artırması, ülkemizin kalkınması, müreffeh ve demokratik bir ülke olarak sağlam bir şekilde ayakları üzerinde durması için çok kıymetli. Bu büyümenin sürdürülebilir olması için özellikle doktora mezun sayısının artırılmasına ihtiyaç var. Doktora mezun sayısının artması sadece yükseköğretim kurumlarının öğretim üyesi ihtiyacını karşılamak için değil, ayrıca sanayinin araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarını yürütebilmesi için de oldukça kritik" diye konuştu. 

Yaklaşık 50 ülkeden 1400 bursiyerin katıldığı çevrim içi toplantıda öğrenciler ise Bakan Özer'e öğrenim gördükleri ülkelerde karşılaştıkları sorunları, görüş, öneri ve taleplerini iletti.

Okullarda 1 haftalık tatil ne zaman? MEB 2021-2022 uygulama takvimini açıkladı!Okullarda 1 haftalık tatil ne zaman? MEB 2021-2022 uygulama takvimini açıkladı!

İlkokul ve ortaokullar kapanacak mı?  MEB vaka ve temas nedeniyle ara veren sınıflar hakkında...İlkokul ve ortaokullar kapanacak mı? MEB vaka ve temas nedeniyle ara veren sınıflar hakkında...

AÖF sınavlarıyla ilgili kritik gelişme ! Açıköğretim Fakültesi güz dönemi sınavları online mı yapılacak?AÖF sınavlarıyla ilgili kritik gelişme ! Açıköğretim Fakültesi güz dönemi sınavları online mı yapılacak?

MEB en az ortaöğretim mezunu 6.132 personel alımı! Başvuru ne zaman sona erecek?MEB en az ortaöğretim mezunu 6.132 personel alımı! Başvuru ne zaman sona erecek?

MEB'den Açık Lise öğrencilerine iyi haber! 2021-2022 AÖL 1.dönem sınavları online mı yapılacak?MEB'den Açık Lise öğrencilerine iyi haber! 2021-2022 AÖL 1.dönem sınavları online mı yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla şu anda İngiltere, ABD, Almanya, Hollanda, Rusya, Ürdün ve Kanada başta olmak üzere 50 ülkede 4 bin 312 öğrenci öğrenim görüyor. Başlangıcından bugüne kadar 20 binden fazla öğrenci, bu bursu almaya hak kazandı.

YORUMLAR 1
  • mmed 2 yıl önce Şikayet Et
    Ülkeyi Kemalist kafa dan kurtaracak müfredat lazım yoksa sırtımızı dönsek ihanet içimizde
    Cevapla
DİĞER HABERLER
'Türkiye' korkusu harekete geçirdi! 'Demir Kubbe' planı...
Yeni Mercedes EQA ve EQB resmen Türkiye’de! İşte fiyatları