Okul sınavları iptal mi olacak? MEB birinci dönem ölçme ve değerlendirme işlemleri için harekete geçti!

Özel ve devlet okullarında yüz yüze eğitime başlayan milyonlarca öğrencinin gündeminin ilk sırasında okul sınavları yer alıyor. Kronik rahatsızlığı bulunan, pandemi nedeniyle sınıfı kapatılan ve eğitime ara veren öğrenciler birinci dönem sınavlarının iptal edilip edilmeyeceğini merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilecek ölçme ve değerlendirme işlemleri için kararını verdi. Peki okul sınavları iptal mi edilecek? İşte MEB'in aldığı kritik sınav kararı...

Okul sınavları iptal mi olacak? MEB birinci dönem ölçme ve değerlendirme işlemleri için harekete geçti!
Okul sınavları iptal mi olacak? MEB birinci dönem ölçme ve değerlendirme işlemleri için harekete geçti!
GİRİŞ 17.10.2021 09:28 GÜNCELLEME 17.10.2021 09:28
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Okul heyecanı yaşayan İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri birinci ayı geride bıraktılar. Sınav dönemlerinin yaklaşması ile birlikte  Milli Eğitim Bakanlığının ölçme ve değerlendirme işlemleri için nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu. MEB 2021-2022 eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitimde sınavlarla ilgili değişikliklere gitti. Bu yıl herkesin bildiği gibi kronik rahatsızlığı bulunan öğrenciler için uzaktan eğitim sürüyor. Temas ve vaka nedeniyle bu yıl il ve ilçe bazlı okullarda kapanma olmayacak. Eğitime ara verilen sınıflarda alınan yeni karar ile birlikte geri dönüşler 10 güne kadar sürüyor. Bu zaman aralığı sınavlara denk gelen öğrenciler ise sınavlarda nasıl bir uygulama yapılacağını araştırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, birinci dönem sınavlarıyla ilgili aldığı kararı öğrencilerle paylaştı. Peki okul sınavları iptal mi edilecek, nasıl yapılacak? İşte birinci dönem sınavlarıyla ilgili yaşanan gelişmeler...

Okullar kapanacak mı? Bilim Kurulu üyesinden ürküten yüz yüze eğitim açıklaması! Vakaların 3'te biri...Okullar kapanacak mı? Bilim Kurulu üyesinden ürküten yüz yüze eğitim açıklaması! Vakaların 3'te biri...

Okul Sınavları İptal Mi Edilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Eylül'de birinci döneme başladı. İlkokul, ortaokul ve liselerde yüz yüze eğitime tam zamanlı geçilmesinin ardından ölçme ve değerlendirme ile ilgili alınan kararlar öğrenciler ile paylaşıldı.

Birinci dönem sınavları yüz yüze ve salgın tedbirleri dikkate alınarak gerçekleştirilecek. Bu kapsamda kronik rahatsızlığı bulunan öğrencilerin sınavları da okul ortamlarında düzenlenecek. 

Covid-19 testi pozitif çıkan veya temaslı oldukları için eğitime ara verilen sınıflarda eğitim alan öğrenciler ise karantina bitiminde okul müdürlüklerince belirlenen tarihlerde kayıtlı oldukları okullarda sınav olacak.

Mazeretsiz Okula Gitmeyen Öğrenciler Devamsız Sayılacak!

Bu yıl okullarda devam zorunluluğu aranacak. Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı yönetmelikte toplam devamsızlık hakkı 30 gün olarak açıklandı. Ancak Lise 9,10,11 ve 12. sınıf  öğrencileri mazeret bildirmeden en fazla 10 gün devamsızlık yapabilecek.  20 günlük kısım için ise okul yönetimlerine doktor raporu veya geçerli bir mazeret bildirilecek.

Yayınlanan yönetmelikte ortaokul öğrencileri için bir devamsızlık sınırı bulunmuyor. 20 günden fazla devamsızlık yapan öğrencilerin sınıfını geçmesine veya kalmasına Şube Öğretmenler Kurulu karar veriyor. Pandemi nedeniyle kronik rahatsızlığı bulunan öğrenciler dönem başında e-Nabızdan aldıkları belgeler ile okul yönetimlerine devamsızlıklarının sayılmaması için başvurmuştu.

Bu Yıl Başarısızlık Durumunda Sınıfta Kalma Olacak!

Okullarda sınavlar yüz yüze olarak gerçekleştirileceği için bu dönem sınıf geçme veya kalma durumlarına öğrencilerin aldıkları notlar direkt olarak etki edecek. İlkokul 1,2,3,4. sınıflarda yönetmelik gereği sınıfta kalma bulunmazken ortaokul ve liselerde öğrenciler sınıf tekrarına bırakılabilir. Lise 9,10,11 ve 12. sınıflarda yıl sonu ortalaması (birinci dönem ve ikinci dönem notları) 50'nin altına olan ve 3 dersten zayıfı olanlar sınıfta kalacak. Ortaokul 5,6,7 ve 8. sınıflarda ise bir dersten yıl sonu başarı puanı 45'ten az olan öğrencilerin sınıfta kalıp kalmamasına ŞÖK karar verecek.

Öğrenciler İlk Tatillerini Kasım Ayında Yapacak!

Milli Eğitim Bakanlığı 2021-2022 eğitim öğretim yılında iki ara tatil, bir yarıyıl tatili ve yaz tatili uygulayacak. Öğrenciler, ilk ara tatillerini Kasım ayında yapacak. İşte tatil tarihleri;

Birinci ara tatil 15-19 Kasım 2021

Sömestr Tatili 24 Ocak-4 Şubat 2022

İkinci ara tatil 11-15 Nisan 2022

17 Haziran 2021-2022 eğitim öğretim yılı sonu.

YORUMLAR 30
 • Dilan 1 gün önce Şikayet Et
  Ya sınavlar biraz geç olsun lütfen
  Cevapla
 • Bir okuyun lütfen 4 gün önce Şikayet Et
  Ya çok saçma 12.sınıftaki bir kişi konuları bitirmiş okul ona zaman kaybı oluyor evde oturup deneme çözmesi lazım ama mecbur bıraktığınız için okula gidiyoruz. Konuları bitirrn bir kişinin okula gitmesi mantıksızlık kokuyor. Sınıfta zaten maskeyle oturmaya dayanamıyorum üstüne bir de ses yüzünden kendi sorularımı çözemiyorum. Okuldan alınan izinle evde çalışmaya izin verilsin bence. Mazeretim çok kötü kafa ağrısı yapması maskenin. Ağrıdan uyuyorum uykum geldiği için değil öyle düşünün yani.
  Cevapla
 • İlyas 6 saat önce Şikayet Et
  Ne kadar lüks sünüz bizde öğrenci yedik okul yaza kadar olurdu
  Cevapla
 • Ahmet KARA 4 gün önce Şikayet Et
  Dersin olduğu bir yerde mutlaka ölçme de olmalıdır. ..Aksi takdirde öğrenci ne ders çalisir ne de derse katilir... ama karşılaştırmalı ortak sınavların kaldırılıp her ders öğretmeninin kendi dersinde kendisi sınav yapmalıdır. ..
  Cevapla
 • Liseli ögrenci kiz 4 gün önce Şikayet Et
  Sinifimiz karantinaya alindi tekrardan. Sinavlar da yakin ve 2inci oldu. Uzaktan egitime katilamayan ogrenciler var. Nedense kimse onlari dusunmuyor!? Lise doneminde oldugumuz icin zor ve sitresli geciyor art Arda da karantinaya giriyoruz. Tum derslerden geri kaliyoruz. Durumu iyi olmayan ogrencilerde sinavlarda zorluk cekiyor. Yeni milli egitim bakani herseyi dusundu peki benim soruma bit cevap verebilir mi ??
  Cevapla
 • Syş 4 gün önce Şikayet Et
  Servislerimiz de ben o servise para ödememe rağmen öğretmenler bedavaya binerek hem yer birakmiyor hem de ayakta kalıyoruz sınıflar 30-40 kişilik dip dibeyiz
  Cevapla
 • Tolga 3 gün önce Şikayet Et
  Haaa herşeyi bıraktım ogretmeninn bindiği servise göz diktik .nereden biliyorsunuz ücret ödemediğini. Tabiki tek sorununuz servis parası ödemediğini iddaa ettiginiz öğretmen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray derbi öncesi hata yapmadı!
Mevlid Kandilinin hikmetleri! Bu gece gerçekten sevinirseniz...