Türkiye ile Azerbaycan arasında eğitimde yeni kapılar aralanıyor

Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Emin Amrullayev ve beraberindeki heyet, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ı ziyaret etti. Türkiye ile Azerbaycan arasında yükseköğretim alanında yeni iş birlikleri yapılacak

Türkiye ile Azerbaycan arasında eğitimde yeni kapılar aralanıyor
Türkiye ile Azerbaycan arasında eğitimde yeni kapılar aralanıyor
GİRİŞ 01.11.2021 18:47 GÜNCELLEME 01.11.2021 22:58
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

YÖK'teki heyetler arası görüşmede iki ülke arasında yükseköğretim alanında yeni bazı iş birliklerin yapılmasına yönelik çalışmalar müzakere edildi.

Bakan Amrullayev'i ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Özvar, Azerbaycan ile her alanda olduğu gibi yükseköğretim alanında da çok köklü ilişkilerin bulunduğunu ifade etti.

Özvar, şu bilgileri verdi:

"Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu heyeti olarak yükseköğretim alanında yeni iş birliklerinin yapılmasına yönelik çok verimli bir toplantı gerçekleştireceğiz. İki kardeş ülke olarak yükseköğretim alanında atacağımız yeni ve önemli adımlarla aramızdaki ilişkileri daha da köklü hale getirmek iradesini taşıyorum."

"İKİ ÜLKE ARASINDA ÖĞRETİM ÜYESİ HAREKETLİLİĞİNİN DE OLMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ"

Türkiye'de 25 bine yakın Azerbaycanlı öğrencinin eğitim aldığına işaret eden Özvar, "Türkiye'de üniversitelerde eğitimlerini tamamlayan bu öğrencilerimiz, en başta Azerbaycan'a, Türkiye'ye ve Türk dünyasına önemli katkılarda bulunacaktır." dedi.

Gelecek yıllarda iki ülke arasındaki öğrenci hareketliliğinin daha fazla sayıda olmasını arzu ettiklerini dile getiren Özvar, "Eğitim öğretim hareketliliğinin yanı sıra biz yükseköğretim alanında öğretim elemanı, öğretim üyesi, bilim insanı hareketliliğinin de olması gerektiğine inanıyoruz. Bu fevkalade önemli bir husustur. Yükseköğretim alanındaki ilişkileri daha da geliştirmek daha kurumsal hale getirmek bizim en temel hedeflerimizden bir tanesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Emin Amrullayev ise Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve iki ülke arasında eğitim alanındaki iş birliğini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Erol Özvar
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ali Ertürk 2 ay önce Şikayet Et
    Eey Azeri gardaşlar Hristiyan ve ateist BATI-AB müfredatlı Türk Eğitim sistemi sizin GENÇLERİNİZİ de AHLAKTAN, Diıden, Dinden, İmandan etmesin, UYANIK olun, biraz uzak durun
    Cevapla
  • adalet 2 ay önce Şikayet Et
    Müslümanların ayrı okulları olmalı
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin konuştuğu kare sonrası çok çarpıcı gerçek ortaya çıktı! Dikkat çeken sorular..
Doğal gaz ve elektrik açıklaması! Kısıtlama son buluyor