Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Özer, güzel haberi duyurdu! Harekete geçildi

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanlığı, 5 yaş grubunda okullaşma oranını kısa sürede yüzde 78’den yüzde 85’e çıkardı. Böylece 3-5 yaş grubunda okullaşma oranı da yüzde 45’ten yüzde 48’e yükselmiş oldu.

Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Özer, güzel haberi duyurdu! Harekete geçildi
Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Özer, güzel haberi duyurdu! Harekete geçildi
GİRİŞ 15.01.2022 21:33 GÜNCELLEME 15.01.2022 21:33
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi... Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için yeni adımlar atmaya devam ediyor. 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapmayı planlayan Bakanlık, planını hızla uygulamaya başladı.

Şu ana kadar 5 bin 500 yeni ana sınıfı açan Millî Eğitim Bakanlığı, 5 yaş grubunda okullaşma oranını kısa sürede yüzde 78’den yüzde 85’e çıkardı.

Böylece 3-5 yaş grubunda okullaşma oranı da yüzde 45’ten yüzde 48’e yükselmiş oldu. Bu kapsamda 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapılması hedefleniyor. Ayrıca 2022 yılında yapılacak ilkokulların tamamının bünyesinde anaokulu veya anasınıfı yapılması kararı alındı.

Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, önemli açıklamalarda bulundu

YIL SONU HEDEFİ YÜZDE 76

Tüm illerde okul öncesi eğitime erişimi artırmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer şunları söyledi:

“Eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için okul öncesi eğitime erişimi yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu kapsamda 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapacağız. Gerekli planlamalarımızı yaptık. Projeyi Emine Erdoğan Hanımefendinin himaye ve destekleriyle başlattık ve yürütüyoruz. İlk adım olarak İstanbul’a her biri 12 derslikli 100 yeni anaokulu yapımını başlattık. İstanbul’a 2022 yılı sonuna kadar bin yeni anaokulu yapacağız. 2022 yılı sonuna kadar 3 yaş grubunda yüzde 14 olan okullaşma oranını yüzde 50’ye; 4 yaş grubunda yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70’e ve 5 yaş grubunda yüzde 78 olan okullaşma oranını da yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefe yönelik planlamamız, başarılı bir şekilde işliyor. 5 yaş grubunda Şubat 2022 için koyduğumuz hedefe 2021 yılı sonu itibarıyla ulaştık. 2022 yılı sonunda bu hedeflere ulaştığımızda 3-5 yaş grubunda okullaşma oranımız yüzde 45’ten yüzde 76’ya çıkmış olacak. Böylece, okul öncesinde okullaşma oranında da çok önemli bir artış sağlayarak OECD ortalamasına yaklaşmış olacağız.” 

ETİKETLER
SON DAKİKA
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • ... 13 saat önce Şikayet Et
  İyice zıvanadan çıktı bu iş çocuk altı bezliyken alın bari pisliğini temizlersiniz nede olsa birer robot nesil yetiştirme çabasındadınız, kahrolsun İslam karşıtı eğitim sistemi
  Cevapla
 • Okulcu 13 saat önce Şikayet Et
  Sınıflar çok kalabalık bu sınıflarda çocuklar ne öğrenebilirki öğretmenler hangi birirle ilgilenecek. depremde yıkılan okulların yerine ne zaman okul lar yapılacak en kısa zamanda okullar yapılsın çünkü Bizim okuldaki tüm sınıflar kırkım üzerinde
  Cevapla
 • ismail 14 saat önce Şikayet Et
  CHP ye eleman yetiştirme erken başlayacak
  Cevapla
 • Güzel 14 saat önce Şikayet Et
  Ders sayısı dusurulsun fuzuli dersler müfredatta çıkarılsın zorunlu eğitim kalksın siber güvenlik yazılım dersi eklensin
  Cevapla
 • Hasan 16 saat önce Şikayet Et
  Bu haberin neresi güzel Bu eğitim sisteminde Yetişen nesil ortada. Kendi egosunu ve şehvetini tatmin etmekten başka hiçbir hedefi olmayan, ahiretten bihaber annesine babasına çevresine saygısı olmayan bir nesil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Böyle hazımsızlık görülmedi: Selçuk Bayraktar'a eğitim verdiğimiz için utanıyorum
Birçok ilde yoğun kar yağışı nendeniyle eğitime ara verildi!